7 min. čítania

Tretí deň súťaží na XI. zimnom EYOF v Brašove: Do tretice výborné umiestnenie šort trekárky Alice Porubskej

Mojmír Gaško, tlačový atašé slovenskej výpravy

Brašov 19. február (SOV – od tlačového atašé výpravy Mojmíra Gaška) – Do súťažného kolotoča na XI. zimnom EYOF v Brašove sa dnes po prvýkrát zapojili aj naši snoubordisti, ktorí mali na program snoubordkros. Medzi dievčatami štartovala Slovenka Nika Boržíková. Po prvých dvoch kolách sa však do finálových kôl neprebojovala. Viac sa darilo nášmu jedinému zástupcovi medzi chlapcami. Boris Karolčík sa dostal do osemfinále. V ňom sa zo začiatku dokonca dostal pred svojich troch súperov na prvú pozíciu, no napokon spadol a do ďalších bojov nepostúpil. Aj napriek tomu sa zo svojho výsledku tešil: „Bol som spokojný, že som sa dostal do finále. Dúfal som, že aspoň z prvého kola by som sa mohol prebojovať aj trochu ďalej, aby som ukázal, že viem jazdiť. Na začiatku som sa prebojoval po dobrom štarte na prvé miesto, ale v ďalších častiach trate som bol pomalší.“ Tréner našich snoubordistov Július Hermély bol spokojný s výkonom oboch našich športovcov: „Chcel by som výkon oboch vyzdvihnúť. Oproti vystúpeniam pred dvoma rokmi na X. zimnom EYOF v Liberci boli tieto výkony lepšie.“ Zároveň však upozornil na to, že takáto športová disciplína sa na Slovensku takmer ani nejazdí. „Snoubordkros prakticky nemáme kde trénovať. Som preto rád, že obaja trať zvládli. Boris Karolčík sa navyše dostal aj do finále, no tam už v podstate vyhrala lepšia technická vybavenosť ostatných tímov.“ Na fotografii Jakuba Súkupa snoubordový areál v Predeale.

Výborne si aj do tretice počínala šort trekárka Alica Porubská. Z úvodného kola na 1 000 metrovej trati postúpila z druhého miesta. Predbehnúť ju dokázala len neskoršia strieborná medailistka, Ruska Kalininová. Vo štvrťfinále obsadila opäť druhé miesto, za Taliankou Botter-Gomezovou. V semifinále sa však pred ňu dostala Francúzka Monvoisinová a opäť aj Kalininová, a tak sa naša reprezentantka dostala „len“ do B-finále. V ňom skončila na treťom mieste a celkovo tak

alt
alt
obsadila 7. miesto. Našej druhej reprezentantke v šort treku Petre Suľovskej sa až tak nedarilo. V úvodnom kole obsadila 4. miesto a do ďalších bojov nepostúpila. V celkovom sumáre obsadila 22. miesto. Tréner našich športovkýň Igor Bodo vyjadril spokojnosť najmä s výkonmi Alice Porubskej: „Ak jej vydrží zdravie, má potenciál zlepšovať sa. Má navyše aj veľké sebavedomie. Aj Alica je spokojná so svojimi výkonmi, teší sa že porazila niektoré súperky.“ Šort trekári zajtra odlietajú na majstrovstvá sveta juniorov, no predovšetkým Alica Porubská ukázala veľký potenciál do budúcna. Igor Bodo si dokonca myslí, že počas predošlých dní mala šancu dosiahnuť ešte lepší výsledok: „Ak by mala takú formu ako pred dvoma rokmi, mohla mať medailu. V tom čase bola medzi svojimi rovesníkmi veľmi výrazná. Aj ju samu trochu mrzelo, že nezískala medailu.“ Na fotografii Jakuba Súkupa Allica Porubská s trénerom Igorom Bodom.

Horšie obstáli bežkyne na lyžiach, ktoré zopakovali slabý výkon z predošlého dňa. Dievčatá mali na programe 5 km trať klasickou technikou. Z celkového počtu 64. pretekárok obsadila Lucia Matušková 54., Veronika Beťková 57., Ivana Mrázová 61. a Ľubica Kubišová 62. miesto. Chlapci štartovali na 7,5 km trati klasickou technikou. Na štart sa však nepostavil náš najlepší pretekár Ján Koristek, ktorý kvôli chorobe nemohol nastúpiť. Zvyšní traja naši pretekári obsadili miesta v dolnej časti štartového poľa. Na 55. mieste skončil Adrián Barbierik, na 59. Ján Nociar a na 63. Martin Dvorský. Vedúci družstva našich bežcov na lyžiach Michal Malák neskrýval z účinkovania našich športovcov sklamanie: „Keďže Ján Koristek je na antibiotikách, žiadne veľké ciele sme si ani nemohli dávať. Ukázalo sa, že umiestnenia aj výkonnosť sú totožné s pretekmi voľnou technikou.“

Nedarilo sa ani slovenským zjazdárom. Tí sa dnes premiérovo predstavili v obrovskom slalome. Po prvom kole figuroval Samuel Šenkár na 22. mieste, Roman Murín bol 44. a Ján Jakubčo 54. Úvodné kolo nedokončil Ľubomír Murárik. Po 2. kole stačil výsledný čas (časy prvého a druhého kola sa sčítavajú) Samuela Šenkára napokon na celkovú 28. pozíciu, Roman Murín sa posunul na 38. miesto. Druhé kolo nedokončil Ján Jakubčo.

alt
alt
Po prvý raz dnes štartovali aj naše biatlonistky a biatlonisti. Dievčatá mali na programe 10 kilometrovú trať. Najlepšie umiestnenie dosiahla Nikola Lapinová (na fotografii Jakuba Súkupa), s piatimi nepresnými výstrelmi obsadila 40. pozíciu. Za ňou nasledovali 49. Annamária Košinová, 58. Martina Luptovská a 63. Anna Netíková. Víťazkou sa stala Nemka Deigenteschová. Chlapci súťažili na 12,5 kilometrovej trati. Z celkového počtu 77 mladých športovcov sa slovenskí biatlonisti umiestnili na pozíciách v druhej polovici výsledkovej listiny. Najlepší z nich, Peter Šerijman obsadil s 8 nepresnými výstrelmi 43. miesto. Na 60. mieste skončil Ondrej Kosztolányi, na 61. Simon Bartko a na 66. Peter Oravec. Víťazom sa stal nemecký reprezentant Dominic Reiter.

VÝSLEDKY TRETIEHO DŇA XI. ZIMNÉHO EYOF V BRAŠOVE:

Snoubording – dievčatá, snoubordkros (18 klasifikovaných): 1. Lefevreová (Fra.), 2. Gallinová (Tal.), 3. Neussnerová (Rak),...17. Nika Boržíková (SR)

chlapci, snoubordkros (38): 1. Lymann (Švaj.), 2. Haemmerle (Rak.), 3. Perrenoud (Švaj.),...31. Boris Karolčík (SR) (osemfinále nedokončil)

Šort trek – dievčatá, 1 000 m (30): 1. Prosvirnovová (Rus.), 2. Kalininová (Rus.), 3. Monvoisinová (Fra.),...7. Alica Porubská, 22. Petra Suľovská

Beh na lyžiach – dievčatá, 5 km klasicky (64): 1. Sedovová (Rus.) 13:54.0, 2. Carlová (Nem.) 13:56.1, 3. Neprjaevová (Rus.) 13:57.7,...54. Lucia Matušková 18:17.2, 57. Veronika Beťková 18:46.0, 61. Ivana Mrázová 19:41.1, 62. Ľubica Kubišová 20:35.2 (všetky SR)

chlapci, 7,5 km klasicky (81): 1. Chervoťkin (Rus.) 18:49.4, 2. Bruvoll (Nór.) 18:58.9, 3. Cebulla (Nem.) 19:11.2,...55. Adrián Barbierik 21:59.7, 59. Ján Nociar 22:15.9, 63. Martin Dvorský 22:37.6 (všetci SR)

Zjazdové lyžovanie – chlapci, obrovský slalom (61): 1. Annewanter (Rak.) 1:45.90, 2. Graf (Rak.) 1:46.41, 3. Gateau (Fra.) 1:46.51,...28. Samuel Šenkár 1:51.49, 38. Roman Murín 1:54.35, Ľubomír Murárik a Ján Jakubčo nedokončili (všetci SR)

Biatlon – dievčatá, 10 km (66): 1. Deigenteschová (Nem.) 31:32.1, 2. Lescinskaiteová (Lit.) 32:57.6, 3. Tomingasová (Est.) 33:09.5,...40. Nikola Lapinová 39:20.3, 49. Annmária Košinová 41:03.3, 58. Martina Luptovská 44:12.9, 63. Anna Netíková 45:57.3 (všetky SR)

chlapci, 12,5 km (77): 1. Reiter (Nem.) 36:08.0, 2. Benoit (Fra.) 38:00.8, 3. Plitčev (Rus.) 38:27.9,...43. Peter Šerijman 45:45.5, 60. Ondrej Kosztolányi 48:05.1, 61. Simon Bartko 48:13.5, 66. Peter Oravec 48:53.4

ZVYŠNÝ PROGRAM SLOVÁKOV NA XI. ZIMNOM EYOF V BRAŠOVE:

Streda 20. februára: zjazdové lyžovanie – slalom D (10:00 – 15:00), krasokorčuľovanie – krátky program D + krátky program CH (14:00 – 17:30, resp. 18:00 – 20:30)

Štvrtok 21. februára: zjazdové lyžovanie – slalom CH (10:00 – 15:00), biatlon – 6 km D + 7,5 km CH (10:00 – 11:30, resp. 13:00 – 14:30), beh na lyžiach – šprint voľnou technikou D + CH (kvalifikácia 10:00 – 11:30, finále 12:30 – 14:30), snoubording – paralelný obrovský slalom D + CH (9:00 – 15:30), krasokorčuľovanie – voľný program D (12:30 – 17:00)

Piatok 22. februára: zjazdové lyžovanie – paralelný obrovský slalom miešaných družstiev 3 CH + 3 D (8:00 – 17:00), biatlon – miešané štafety 2x6 km D + 2x7,5 km CH (10:00 – 12:00), beh na lyžiach – miešané štafety (10:00 – 12:00), krasokorčuľovanie – voľný program CH (12:00 – 15:00), záverečný ceremoniál (19:30 – 21:00)

Fotografie z 2. a 3. súťažného dňa si môžete pozrieť v našej foto galérii alebo po kliknutí SEM.

Tieto nové videá si môžete pozrieť v našej video galérii: biatlonový areál, areál snoubordingu a okolie hotela.