Športové aktuality
Podcast
3 min. čítania

Učaroval mušketierom i Jamesovi Bondovi. Šerm zocelí fyzickú i psychickú stránku

Stanislav Benčat

Počúvajte na: Google podcasty Spotify Apple podcasty RSS

Šerm patrí medzi športy, ktoré sú v programe olympijských hier od samotných začiatkov, teda Atén 1896. Tvoria ho tri hlavné disciplíny – šabľa, kord a fleuret. História šermu siaha do staroveku, moderný šerm sa vyvinul na prelome 16. a 17. storočia. Každý zápas rozhoduje rozhodca, pri medzinárodnej účasti vydáva pokyny zásadne vo francúzštine.

Na tradičný šport sme si v ďalšom vydaní Olympijského podcastu, ktorý vám exkluzívne prináša partner TIPOS, posvietili s viceprezidentom Slovenského šermiarskeho zväzu Attilom Ersékom.

„Šerm je šport, ktorý podlieha pochopeniu. Minimálne základnej techniky, pohybových vlastností. Odporúča sa pre deti od 7, 8 rokov, ale máme medzi deťmi aj mladších členov. V tomto veku však ide o základné pohybové a orientačné schopnosti a cvičenia na spevnenie svalov. Šermu ako takému sa talenty venujú krátko pred dovŕšením 10 roku, predtým je to skôr hravá forma prípravy.“

Redaktor Stanislav Benčat si pozval v rámci predstavovania menších športov do podcastového kresla niekdajšieho športovca a dnes funkcionára, Attilu Erséka. Ten dvakrát siahal na olympijskú miestenku, no v ani jednom prípade sa mu nepodarilo prebojovať sa športový vrchol. Pred hrami v Aténach bol pritom veľmi blízko, v kvalifikácií bol od letenky do gréckej metropoly jeden zásah, ale osud to zariadil inak. Nielen o tejto spomienke, ale aj o ďalších témach spojených so šermom sa páni rozprávali v Olympijskom podcaste. Čo všetko v ňom nájdete?

Aký je rozdiel medzi šabľou, kordom a fleuretom?

Môže sa profesionálny šermiar venovať naraz všetkým trom zbraniam?

Prečo sa pri šerme na pretekoch hovorí výhradne po francúzsky?

Kto je najväčší podvodník v histórií šermu?

Je rozdiel, či je šermiar pravák alebo ľavák?

Ako vyzerá slovenská špička? Máme adeptov na olympijské miestenky?

Ako vyzerá šermiarsky tréning?


Olympijský podcast každý utorok a štvrtok! 

Vo štvrtok si vo svojich podcastových aplikáciách nájdete Olympijský podcast so športovcami, trénermi či inými zaujímavými osobnosťami zo sveta športu.

Vypočujte si predchádzajúci olympijský podcast

Spravodajská rubrika "TalkSport" vychádza pravidelne vždy v utorok ráno.

Vypočujte si najnovší TalkSport

 Všetky podcasty


Počúvajte na: Google podcasty Spotify Apple podcasty RSS

Vo svojej aplikácii, cez ktorú chcete podcast počúvať, zadajte názov „Olympijský podcast", nastavte si automatické odoberanie a každý týždeň vo štvrtok môžete počúvať rozhovory so zaujímavými ľuďmi o zaujímavých témach z oblasti športu. Vždy v utorok ráno zas na vás čaká pravidelná spravodajská rubrika „TalkSport", v ktorej analyzujeme všetko, čo sa udialo v slovenskom športe za uplynulý týždeň.

Mobilné telefóny s operačným systémom iOS majú predinštalovanú aplikáciu Apple Podcasts, telefóny s operačným systémom Android ponúkajú množstvo bezplatných aplikácií na počúvanie podcastov (Google PodcastsSpotify...). Olympijský podcast je možné počúvať aj cez počítač, napr. na Soundcloud

Ďakujeme podcastovému štúdiu Podcaster za poskytnutie priestorov na nahrávanie Olympijského podcastu. Viac info a prenájom štúdia na www.podcaster.sk

Podujatia a športovci
Šport

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque