Športové aktuality
Kodaň/Bratislava
2 min. čítania

V programe Európskych hier 2023 je istých už šesť športov, najnovšie pribudol bedminton

(sou)
Bedminton bol aj v programe Európskych hier 2019. Hrala tam aj slovenská reprezentantka Martina Repiská.
Foto
TASR/Michal Svítok

Bedminton je šiesty šport, ktorý oficiálne pribudol do programu III. európskych hier, ktoré sa v roku 2023 uskutočnia v poľskom Krakove a v Malopoľskom vojvodstve. Dohodu o jeho zaradení do programu EH 2023 v utorok v Kodani podpísali úradujúci prezident Európskych olympijských výborov (EOV) Niels Nygaard a generálny sekretár Badminton Europe Brian Agerbak.

Bedminton pribudol k plážovej hádzanej, kanoistike, karate, modernému päťboju a k taekwondu, ktorých zaradenie do programu EH 2023 bolo zverejnené už v decembri.

Na čele Badminton Europe stojí ako prezident Slovák Peter Tarcala, ktorý po podpise dohody vyzdvihol, že bedmintonové súťaže budú súčasťou najväčšieho multišportového podujatia v Európe. „Beriem to ako prestíž. Očakávam, že budeme schopní priviesť našich najlepších hráčov a čo najlepšie prezentovať bedminton,“ uviedol Tarcala.

Predpokladá sa, že súťažný formát v tomto športe bude rovnaký ako v Minsku 2019. Má sa v ňom predstaviť dovedna 160 športovcov, ktorí budú súťažiť v dvojhrách, štvorhrách aj v mixe. Výsledky vo všetkých piatich disciplínach sa započítajú do rebríčka Svetovej bedmintonovej federácie (BWF) aj do kvalifikácie na OH 2024 v Paríži 2024, pričom bodová hodnota turnajov na Európskych hrách bude totožná s hodnotou na kontinentálnych šampionátoch.

Európske olympijské výbory ako vlastník práv na Európske hry budú v ďalšom období pokračovať v rokovaní s ďalšími európskymi športovými federáciami o zaradení ich športov do programu EH 2023.

Šport
nadacia2percenta2023
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
3_alianz
1_air
14_visa
13_Toyota
12_Samsung
11_pg
10_panasonic
9_omega
8_intel
5_bridgestone
4_atos
2_alibaba
6_cocacola