Aktuality

V slalome SP v Semmeringu Vlhová aj piaty raz v sezóne druhá za Shiffrinovou!

TASR, sou
Najlepšie tri v sobotňajšom slalome - zľava Vlhová, Shiffrinová a Holdenerová.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK, Semmering

Semmering 29. decembra (TASR, sou) - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v sobotňajšom slalome Svetového pohára v rakúskom Semmeringu druhé miesto. Za dominátorkou sezóny Mikaelou Shiffrinovou zaostala o 29 stotín sekundy. Američanka ako prvá pretekárka v histórii vyhrala v kalendárnom roku 15 pretekov SP a svojím 36. slalomovým víťazstvom kariéry v SP zároveň prekonala historický rekord Rakúšanky Marlies Schildovej. Tretia bola so stratou 38 stotín Švajčiarka Wendy Holdenerová. V celkovom poradí SP aj v klasifikácii slalomu vedie Shiffrinová, Vlhová je v oboch poradiach druhá s veľkým náskokom na tretiu priečku.

Vlhová dosiahla v tejto sezóne už šieste pódiové umiestnenie. Na stupne víťaziek sa vo svojej kariére piatich plných ročníkov SP postavila po 18. raz. "Bolo to veľmi špeciálne po piatku. Celý tento víkend je neuveriteľný, veľmi sa teším, že som opäť na pódiu. Bol to asi najťažší slalom, bola to nová skúsenosť, pretože deň predtým som vyhrala. Nie je ľahké koncentrovať sa po víťazstve na ďalší deň. Bol to boj, v prvom kole som spravila nejaké chyby, v druhom som riskovala," povedala Vlhová pre slovenské médiá.

Petra Vlhová má za sebou skvelé dva koncoročné dni v Semmeringu. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK, Semmering
Petra Vlhová má za sebou skvelé dva koncoročné dni v Semmeringu.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK, Semmering

Jej najväčšia súperka uspela vrátane minulého ročníka v jedenástich z uplynulých dvanástich špeciálnych slalomov SP a po šiesty raz za sebou. Po predchádzajúcej sérii piatich prvenstiev prišlo vypadnutie v januárovom Lenzerheide, kde sa radovala práve Vlhová. Shiffrinová tentoraz nezaváhala a napriek tlaku natiahla šnúru.

"Mala som maličkú nádej. Keď čakáte v cieli, myslíte na to, že možno dnes to vyjde. Stále sme natesno, je to náročné, ale som na seba hrdá. Po piatku to bola dobrá skúsenosť, nie je jednoduché získať nové sily. Možno v prvom kole som stratila víťazstvo, ale to sa už nedozvieme. Je to ten istý príbeh, no vždy je to dobrý súboj," konštatovala Vlhová, z ktorej fanúšikovia zo Slovenska spravili stredobod slávnostnej ceremónie: "Mikaela mi hovorila, že mám najlepších fanúšikov, aj ona vidí, že sú úplne skvelí. Som rada, že na Slovensku to žije, dodávajú mi silu a ďakujem im za to," dodala naša leitná pretekárka.

To, ako si 23-ročná slovenská reprezentantka poradila s pozíciou víťazky obrovského slalom z predošlého dňa, tréner Livio Magoni kvitoval: "Pre Petru to bola nová skúsenosť, niečo sa naučila. Piatok bol náročný deň, všetko sme dokončili až o desiatej večer. Ráno sme však boli prví na svahu, aby sme ju dostali do zvyčajného prostredia. Druhé miesto je dobrý výsledok, dokázala sa vyrovnať s napätím."

Vlhovej tím sa v nedeľu presunie do Osla, kde na Nový rok čaká mestský paralelný slalom s ďalšou šancou vystriedať Shiffrinovú na najvyššom stupienku.

Výsledky slalomu SP v Semmeringu: 1. Shiffrinová (USA) 1:42,99, 2. Petra VLHOVÁ (SR) +0,29, 3. Holdenerová (Švajč.) +0,38, 4. Liensbergerová +0,75, 5. Truppeová (obe Rak.) +1,58, 6. Swennová-Larssonová (Švéd.) +1,81. Celkové poradie SP (po 15 z 38 súťaží): 1. Shiffrinová 1034, 2. VLHOVÁ 568, 3. Mowinckelová (Nór.) 396, 4. Holdenerová 394, 5. Rebensburgová (Nem.) 366, 6. Schmidhoferová (Rak.) 359. Poradie SP v slalome (5): 1. Shiffrinová 500, 2. VLHOVÁ 400, 3. Holdenerová 255, 4. Liensbergerová 199, 5. Hansdotterová (Švéd.) 171, 6. Swennová-Larssonová 166.

Petra Vlhová sa tešila spolu s množstvom slovenských fanúšikov. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK, Semmering
Petra Vlhová sa tešila spolu s množstvom slovenských fanúšikov.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK, Semmering