Kanton
4 min. čítania

Vanda Michalková z projektu NSOV Ukáž sa! na MS

Anna Michalková

Majstrovstvá sveta mládeže v športovom lezení sa konali v Číne 7. – 13. novembra 2016, v meste Kanton (Guangzhou). Podporil ju projekt Ukáž sa! Nadácie slovenského olympijského výboru.

Po úspešnom absolvovaní Európskeho pohára v lezení mládeže boli Majstrovstvá sveta pre Vandu Michalkovú (2002) logickým vyústením tohtoročnej pretekárskej sezóny. Na Majstrovstvách Európy v lezení s lanom v Mitterdorfe (AUT), ale aj v boulderingu v Langenfelde (AUT) sa umiestnila v kategórii Youth B Female na 4. mieste. Vanda súťaží na medzinárodných pretekoch mládeže prvý rok, pretože tieto preteky sú pre pretekárov nad 14 rokov.

Let do Kantonu trval aj s prestupmi približne 14 hodín, časový posun bol 7 hodín. V Kantone bola v novembri vysoká vlhkosť vzduchu a teploty okolo 30 stupňov. Presuny metrom boli veľmi pohodlné, ak sa človek práve nechystal do centra mesta, kde sa dalo zažiť povestné tlačenie v dave množstva obyvateľov Kantonu.

Kanton so svojimi vyše 11 miliónmi obyvateľov je tretie najväčšie čínske mesto. Tento metropolitný prístav leží na tzv. Hodvábnej ceste na juhu Číny v delte Perlovej rieky, blízko je Hong Kong a Macau. Je to oblasť s bohatou obchodnou históriou, dodnes sa tu usporadúvajú najväčšie ázijské veľtrhy. Rozvinuté mesto je tiež známe Kantonskou televíznou vežou (600m) a panorámou s mrakodrapmi.

Na otváracom ceremoniáli v predvečer pretekov slávnostne nastúpili pretekári s vlajkami v obrovskej cyklistickej hale v Guangzhou Higher Education Mega Center. Vo veľkom štýle účastníkov čínskym dračím a tigrím tancom pre šťastie privítali usporiadatelia a zástupcovia IFSC (International Federetion of Sports Climbing).

Preteky prebiehali podľa plánu, začalo sa 7. novembra v pondelok prvou kvalifikačnou cestou na lane, nasledujúci deň všetci liezli druhú cestu. V kategórii Youth B Female Lead súťažilo 55 dievčat, Vanda postúpila do semifinále medzi 26 najlepších a celkovo sa umiestnila na 12. mieste. K postupu do finále medzi 8 najlepších v lezení s lanom Vande chýbalo len jeden a pol bodu. Túto kategóriu vyhrala výborná Ashima Shiraishi (USA), druhá bola Brooke Raboutou (USA) a na treťom mieste sa umiestnila Laura Rogora (ITA).

V bouldrových pretekoch Vanda postúpila do semifinále medzi 20 najlepších a skončila na 17. mieste. Výhra v Youth B Female Boulder opäť putovala neskutočne talentovanej Ashime Shiraishi (USA), ktorá predviedla na MS obdivuhodné výkony, na druhom mieste bola Futaba Ito (JPN) a tretia skončila Brooke Raboutou (USA).

Okrem lezenia s lanom (Lead) a boulderingu (Boulder) prebehli aj preteky na rýchlosť (Speed) , tu sme však zastúpenie nemali. Túto disciplínu budú musieť viacerí lezci predošlých dvom ešte natrénovať, pretože im ju bude treba do trojkombinácie v prípade účasti na Olympiáde. V lezení na rýchlosť zatiaľ dominujú najmä ruskí lezci. V kategórii Youth B Female vyhrala Speed Karina Gareeva (RUS), druhá bola Daria Kuznetsova (RUS), tretia Giorgia Strazieri (ITA).

Majstrovstvá sveta mládeže sú celkom zaujímavým porovnaním výsledkov vývoja športového lezenia – relatívne mladého športu - v rôznych častiach sveta. Je dobré, že deti môžu takto celosvetovo porovnať svoje výkony s ostatnými vo svojej vekovej kategórii. Boli sme svedkami neuveriteľných výkonov lezcov z USA, Japonska, Slovinska, Francúzska, Talianska, Ruska, ale kde-tu aj z krajín, ktoré celkovo svetovému lezeniu nedominujú.

Vanda predviedla hlavne v lezení s lanom (Lead) v silnej konkurencii naozaj výborný výkon. Všetky skúsenosti z Kantonu majú však šancu prerodiť sa do výborných výsledkov na ďalších Majstrovstvách sveta, ktoré budú v roku 2017 u nás v Európe v Innsbrucku (AUT).

Vandu podporuje Slovenský horolezecký spolok JAMES. V roku 2016 získala podporu od Nadácie Slovenského olympijského výboru prostredníctvom projektu Ukáž sa! Vďaka patrí tiež PUCseries – Patxi Usobiaga Climbing, Yak a Rysy (LaSportiva), Lezecká akadémia a Lezecké centrum Vertigo.