Športové aktuality
9 min. čítania

Veľké množstvo aktivít spojených s 22. aprílom - Dňom Zeme po celom Slovensku

Mojmír Gaško

Deň Zeme, ktorý je každoročne celosvetovo vyhásený na 22. apríl, oslávili v roku 2015 aj mnohé školy na Slovensku. Súhrn ich aktivít prinášame v článku nižšie.

Košice - Športové gymnázium Košice spoločne s Olympijským klubom (OK) Košice 24. apríla za účasti pedagógov, trénerov, študentov školy i členov OK Košice v priestoroch areálu školy prispeli k pripomenutiu si Dňa Zeme upratovaním športového areálu gymnázia, kreslením a viacerými súťažami. Držali sa pritom hesla "Mysli globálne, konaj lokálne".

Šahy - Žiaci prvého a druhého stupňa ZŠ Janka Kráľa v Šahách sa zapojili do aktivít v rámci Dňa Zeme. Na hodinách výtvarnej výchovy maľovali obrázky k tejto téme. Žiaci prvého stupňa spolu s učiteľkami, rodičmi aj starými rodičmi vysádzali pri školskom altánku trvalky a malé tuje pre skrášlenie okolia. Následne sa zapojili do zberu odpadkov v areáli a okolí školy. Riešili zaujímavé kvízy, v rámci ktorých si zopakovali svoje vedomosti o našej planéte, o recyklovaní a triedení odpadu. Žiaci druhého stupňa tiež zbierali odpadky v areáli školy a v okolí, opravovali a čistili multifunkčné ihrisko, ktorého ochranná sieť bola už poškodená. Ku Dňu Zeme pripravili výstavu fotografií. Tie najkrajšie fotografie boli následne v škole vystavené.
 
V stredu 22.4. sa žiaci ZŠ, Ul. E. B. Lukáča v Šahách venovali aktivitám, ktoré im priblížili ochranu prírody ako aktivitu, pri ktorej sa učili a zároveň zabávali. Žiaci spoznávali živočíchy a rastliny v okolí Nitrianskeho Rudna, kde boli v rámci školy v prírode, nové vedomosti preverovali formou súťažného kvízu, viedli denníky, do ktorých sa aktivity zaznamenávali aj výtvarnou formou. Žiaci nižšieho stredného vzdelávania sa zamerali na areál školy - školský dvor, rajskú záhradu a školské  športové ihrisko. Zbierali odpad, vysádzali vŕbovisko a iné rastliny, aranžovali rastliny do vlastnoručne vyrobených nádob z hypertufy.  

Fotogaléria z environmentálnych aktivít v Šahách je v našej fotogalérii.

Nová Baňa - 22. apríla naša planéta už niekoľko desaťročí oslavuje celosvetový Deň Zeme. V tento deň sa na celom svete konajú rôzne podujatia, ktorých cieľom je pripomenúť krehkosť našej planéty. Stalo sa tradíciou, že aj Stredná odborná škola obchodu a služieb v Novej Bani  sa zapája do rôznych aktivít, ktorými vyjadruje svoje presvedčenie, že jej osud našej  planéty nie je ľahostajný. Ráno si žiaci vypočuli  rozhlasovú reláciu ku Dňu Zeme. Následne bolo odštartované upratovanie a skrášľovanie okolia školy. Rôznymi aktivitami sa škola snaží zvyšovať environmentálne povedomie žiakov po celý rok. Žiaci svojou aktívnou účasťou a prístupom k jednotlivým aktivitám dokázali, že aj im na našej Zemi a jej pokladoch záleží. Aj oni si uvedomujú, aké cenné dary nám poskytuje naša Zem. Zemské zdroje však nie sú nevyčerpateľné, preto ich chráňme pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi!

Vysoká nad Kysucou - 23. apríla si ráno  žiaci a učitelia základnej školy vysúkali rukávy a zapojili sa do environmentálnych aktivít ku Dňu Zeme. Najmladší žiaci školy E.A. Cernana vo Vysokej nad Kysucou – prváci, druháci a tretiaci upratovali a skrášľovali areál školy. Štvrtáci čistili most a prístupovú cestu ku škole. Žiaci 5. až 9. ročníka čistili brehy rieky Kysuce. Táto aktivita dostala pomenovanie „Strieborná Kysuca“. Počasie žiakom i učiteľom prialo a popoludní sa opäť všetci stretli v areáli školy s pocitom dobre vykonanej práce.

Bratislava - Deti a zamestnanci Materskej školy na Bulíkovej ulici 25 v Bratislave sa taktiež zapojili do výzvy a oslávili Deň Zeme rôznymi aktivitami. Nielen sa rozprávali a hrali "na recyklovanie odpadu", čítali rozprávky s touto tematikou v knižky Ekorozprávky ježka Separka, ale podnikli aj vychádzku do blízkej prírody - lesíka za Ekonomickou univerzitou a vyčistili jeho okraj. Pomohli aj pri vyčistení školského areálu a potešili sa aj aktivitám dospelých: oprave exteriérových prvkov - preliezačiek a vysadeniu nových kvetín v betónových kvetináčoch. Fotografie z tohto podujatia si môžete pozrieť aj na Facebookovej stránke Materska škola Bulíkova.
 
Čechynce - Všetci obyvatelia planéty Zem potrebujú k životu zdravé a kvalitné životné prostredie. Zamestnanci a žiaci Základnej školy Čechynce sa rozhodli pri príležitosti tohto dňa zapojiť do environmentálnych aktivít. Všetci si vzali vedrá, vrecia, hrable, motyky, metly a rozdelili sa do skupín. Zamerali sa na zbieranie odpadkov, ktoré sme podľa možnosti aj separovali, na hrabanie suchých vetvičiek a drobných nečistôt, vykopávanie trsov trávy pri oplotení školy a zametanie chodníkov. Prvá skupina pracovala priamo v školskom objekte, druhá vyčistila trávnatú plochu smerom k autobusovej zastávke a tretia skupina sa presunula ku kostolu a upratovala jeho najbližšie okolie.
Brigáda prešla veľmi rýchlo, žiaci i učitelia boli na čerstvom vzduchu, v pohybe a dobrej nálade. Všetkých hrial pocit z dobre vykonanej práce.

Bratislava - Dňa 30. apríla sa na Gymnáziu Alberta Einsteina v Bratislave konal Deň zeme, ktorý bol zameraný na vodu. Program bol naozaj veľmi zaujímavý a aby nebolo pomocných rúk málo, pozvali sa aj deti z neďalekej MŠ Bohrova. Pre škôlkárov si študenti pripravili pohybovo-vedomostný program. Detičky si zašportovali a zasúťažili a pritom sa dozvedeli veľa zaujímavostí o vode. Najprv sa prítomní dozvedeli, čo ich čaká a potom si deti rozdelili 4 milé študentky a vyrazili s nimi na stanovištia. Všetky štyri skupinky absolvovali jednotlivé aktivity, ktoré boli pripravené v areáli školského dvora. Chalani-študenti si svoje témy pripravili veľmi svedomito, no rýchlo pochopili že grafy sú pre deti príliš zložité a tak sa prispôsobili mysleniu detí a z grafov spravili koláčiky. Dievčatá si pripravili hlavne veľké farebné obrázky, o ktorých sa s deťmi rozprávali.

Na jednotlivých stanovištiach boli tieto aktivity:
1. skákanie cez olympijské kruhy a koordinačný rebrík + informácie o vode a svetadieloch. Na tomto stanovišti sa deti dozvedeli, ktorý svetadiel má najviac a ktorý najmenej vody. Koľko jednotlivé svetadiely míňajú z vodného koláčika na pestovanie rastliniek a chov zvieratiek, koľko do tovární a koľko ľuďom do domčekov. Potom deti preskákali cez svetadiely.

2. Zhadzovanie plechoviek a kolky + informácie o vode a Slovensku. Na tomto stanovišti sa deti dozvedeli, že pitnú vodu máme z vodovodu, z prameňov alebo si ju môžeme kúpiť. Zistili, aké balené vody poznáme a ktoré minerálne vody sú Slovenské a ktoré nie. Potom zhadzovali nielen plechovky ale aj kolky z 1,5l fliaš od minerálok.

3. Beh + kolobeh vody. Keď nám prší, začína sa dlhý beh vody do mora a zasa k nám. Ukázali sme si kolobeh vody a vyskúšali si zabehnúť 200m.

4. Beh s loptičkami na tanieri + šetríme vodu. Deti sa dozvedeli, kto ako doma šetrí vodu pri umývaní zúbkov, kúpaní resp. sprchovaní. Ako treba umývať riad a že šetriť voda sa dá aj kúpou kvalitných elektrospotrebičov – umývačky a práčky. Potom sme behali s loptičkami na lietajúcom tanieri tak aby nám nespadli.

5. Beh so zviazanými nohami/rukami + Zem bez vody. Pozreli sme si obrázky ako vyzerá krajina bez vody a povedali sme si čo by sa stalo, keby sme nemali vodu. Tiež sme sa dozvedeli ako nedostatok vody vplýva na človeka.

6. Strieľanie gólov + ako využívame vodu. Na Slovensku je voda všade okolo nás, a tak sme si pripomenuli, kde všade a načo ju používame a tiež koľko sa jej minie pri výrobe rôznych vecí. Potom sme skúšali dať gól alebo chytať v bráne.

7. Pavučina + voda v ovocí a zelenine Vedeli ste, že uhorka a melón sú vlastne samá voda? Voda sa nachádza aj v banáne, či syre ale napríklad v orechoch jej je len veľmi málo. A skúšali ste niekedy preliezť cez pavučinu tak aby ste sa ani jednej nitky nedotkli?

8. Prekážková dráha + voda a človek. Deti sa dozvedeli, koľko percent ľudského tela tvorí voda a že ju potrebujeme aby sme mohli fungovať. Aby nám v tele prúdila krv, pre mozog aby sme mohli rozmýšľať, pre svaly aby sme mohli behať a hrať sa, pre kožu aby bola hebká a dievčatá aby boli pekné. A potom deti podliezali a prekračovali rôzne prekážky, liezli cez tuneli a obiehali méty.

9. Kreslenie na chodník + pitný režim. Nakoniec z toho všetkého deťom poriadne vysmädlo, a tak sme sa išli napiť samozrejme vody, povedali sme si koľko treba denne vypiť vody a zopakovali si prečo je voda taká dôležitá. Na záver si ešte deti nakreslili na chodník, čo sme si zapamätali o vode.

Kým škôlkari športovali, študenti 1. - 3. ročníka tiež absolvovali rôzne aktivity v rámci Dňa zeme. Kabinet fyziky pre žiakov pripravil aktivity pod názvom Čarovná fyzika vody a Vincilab a skúmanie vody. Kabinet biológie a geografie zabezpečil premietanie DVD: Klimatické zariadenie má poruchy, Voda je život, Voda na súši ale aj praktické ukážky pod názvom Voda v laboratórnych pokusoch a Význam pitného režimu a projektové vyučovanie Voda. Druhý a tretí ročník prezentovali svoje ročníkové projekty na tému Afrika.

Aktivity v oblasti ochrany a čistoty prírody vykonali aj žiaci a zamestnanci Gymnázia Mateja Hrebendu v Hnúšti. Ich aktivity si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii.

OLOV
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV