Športové aktuality
Prešov
2 min. čítania

Vo veku 67 rokov zomrel bývalý futbalista Pavol Biroš, člen kádra tímu ČSSR, víťaza ME 1976

Pavol Biroš.
Foto
Archív

Internetová stránka Slovenského futbalového zväzu www.futbalsfz.sk informuje, že po dlhodobých problémoch so srdcom vo veku 67 rokov v noci na stredu 12. augusta zomrel bývalý československý futbalový reprezentant Pavol Biroš, člen člen kádra tímu ČSSR, víťaza ME 1976 v Juhoslávii. Aj keď do finálového turnaja nezasiahol, bol platnou súčasťou výnimočnej partie trénerov Ježka a Vengloša.

Prešovský rodák strávil časť hráčskej kariéry aj v Košiciach, čo nebolo práve častým javom. Začiatok aj koniec však odohral v rodnom meste, materskom Tatrane, najjagavejšie roky si prežil v pražskej Slavii. Do českej metropoly ho zaviala túžba po vzdelaní, v roku 1972 šiel na Karlovu univerzitu študovať právo. Hoci ako prvoligový špičkový futbalista si mohol nárokovať na rôzne úľavy, jemu vlastnou poctivosťou zvládal všetky školské úlohy a plnil povinnosti tak, ako ktorýkoľvek iný študent.

Rovnako dôsledný a precízny prístup ho charakterizoval aj na ihrisku. Hoci nie raz si odniesol zo zápasu rany a občas aj vážnejšie zranenie, na konto si pripísal celkom 212 štartov v najvyššej súťaži. Hrdý bol na svoj jediný prvoligový gól, lebo ho dal legendárnemu Viktorovi.

Výkonnostne i osobnostne si logicky vyslúžil reprezentačný dres, patril mu aj v zlatej ére v polovici 70. rokov, bol členom kádra mužstva, ktoré v Juhoslávii 1976 získalo titul majstra Európy.

S hráčskou kariérou skončil priskoro, mal len 32 rokov, ale telesná schránka, ktorá utŕžila toľko zranení, už viac neumožnila. Ďalšie desiatky rokov sa venoval civilnému povolaniu, na ktoré ho pripravila pražská univerzita. Bol rešpektovaným sudcom, jeho kredit korešpondoval s jeho slušnosťou a noblesou, o ktoré oprel nespochybniteľné vedomosti.

Pavol Biroš bol jednou z výrazných osobností čs. futbalu. Posledná rozlúčka s ním bude v piatok 14. augusta o 10. h v Dome smútku v Prešove. Česť jeho pamiatke.

Šport
od nitra
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV