Športové aktuality
Ostrava
2 min. čítania

Vo veku 75 rokov zomrela česká zápasnícka legenda, olympijský víťaz Víťězslav Mácha

ČTK, sou
Vítězslav Mácha na fotografii z čias vrcholnej zápasníckej kariéry.
Foto
olympijskytym.cz

Svet v pondelok navždy opustil olympijský víťaz z Mníchova 1972 a dvojnásobný majster sveta v zápasení Vítězslav Mácha (†75). O úmrtí dvojnásobného najúspešnejšieho športovca roka v ČSSR (1974 a 1977) a člena Siene slávy svetového zápasenia informoval na webe Český olympijský výbor. Okrem triumfu v Mníchove získal Mácha v grécko-rímskom štýle v kategórii do 74 kg aj striebro na OH v Montreale 1976. Pod piatimi kruhmi štartoval celkovo štyrikrát. V roku 1974 v Katoviciach sa tešil z titulu majstra sveta a zlato získal tiež o tri roky neskôr v Göteborgu.

Zápaseniu sa rodák z českého Krmelína začal súťažne venovať vo veku 14 rokov vo Vítkoviciach a na medzinárodnej scéne debutoval na ME 1967 v Minsku. Sľubnú kariéru Vítězslava Máchu ale brzdili rôzne zranenia. Na OH 1968 v Mexico City ho oslabila infekcia, pred MS 1971 si zlomil rebro a to isté ho postretlo aj na ME 1972, kde nakoniec vďaka tretiemu miesti získal prvú veľkú medailu, avšak boj o finále musel vzdať.

Zdravotné problémy ho prenasledovali tiež pred olympiádou v Mníchove, čo ovplyvnilo aj jeho výkon v úvodnom zápase, keď podľahol Bulharovi Ivanovi Kolevovi. Nasledujúce štyri duely však dokázal vyhrať. V dôsledku zranenia ramena zo súboja proti Francúzovi Danielovi Robinovi zvažoval, či nastúpi na finále. V ňom napokon zdolal favorizovaného Gráka Petrosa Galaktopulosa a získal prvé a doteraz aj jediné česko-slovenské a české zápasnícke zlato na olympijských hrách. Do Siene slávy svetového zápasenie bol uvedený v roku 2019.

V októbri 2014 sa Vítězslav Mácha ako významný hosť z Česka zúčastnil na odhalení Národného pamätníka olympionikov (zo Slovenska) na Národnom cintoríne v Martine.

OLOV
pg
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV