Aktuality
Čas čítania: 2 min

Vo veku 82 rokov zomrel dvojnásobný olympionik Ladislav Bačík, veľká postava slovenského plávania i vodného póla z Piešťan

(sou)

PIEŠŤAN/BRATISLAVA 8. januára (sou) – Z Piešťan prišla smutná správa. V stredu 6. januára tam vo veku 82 rokov po ťažkej chorobe zomrel tamojší rodák Ladislav Bačík (nar. 14. júla 1933), veľká postava slovenského plávania i vodného póla.

Ladislav Bačík plavecky vyrástol na piešťanskom kúpalisku Eva, kde jeho otec pôsobil ako správca. Toto mesto sa na celé desaťročia stalo baštou slovenského plávania a Ladislav Bačík bol dlho jeho najznámejším reprezentantom v bazéne. Dodnes je len jeden z mála slovenských plavcov, ktorí sa dvakrát zúčastnili na olympijských hrách. Na OH 1952 v Helsinkách ako 18-ročný na 100 m znak nepostúpil z rozplavieb (dosiahol čas 1:10,2 min), na OH 1956 v Melbourne sa na rovnakej trati zrýchlil na 1:07,09 min, čo znamenalo postup do semifinále.

Mnohonásobný majster Československa Ladislav Bačík dosiahol najvýraznejšie výsledky na európskych šampionátoch. Na plaveckých ME 1954 v Turíne skončil na svojej hlavnej trati 100 m znak piaty a na ME 1958 v Budapešti prispel takisto k 5. miestu polohovej štafety ČSR na 4x100 m. V tom čase sa už honosil titulom zaslúžilý majster športu, ktorý mu udelili v roku 1957.

Ladislav Bačík pred niekoľkými rokmi na stretnutí olympionikov.-seniorov v Piešťanoch. FOTO: JÁN SÚKUP
Ladislav Bačík pred niekoľkými rokmi na stretnutí olympionikov.-seniorov v Piešťanoch.
Foto
JÁN SÚKUP
Od roku 1954 sa Ladislav Bačík paralelne popri plaveckej kariére venoval aj vodnopólovej. Bol najlepším strelcom družstva Kúpeľov Piešťany,  ktoré získalo titul majstra ČSSR. Aj v čs. reprezentácii dlhodobo patril k najlepším hráčom a na ME 1966 v Utrechte, kde družstvo ČSSR obsadilo 14. miesto, dokonca bol so 14 gólmi druhým najlepším strelcom šampionátu. Vodnopólovú hráčsku kariéru ukončil až vo veku 44 rokov.

Ladislav Bačík vyštudoval  Fakultu telesnej výchovy a športu UK v Bratislave. Svoje praktické skúsenosti I teoretické znalosti dlhoročne zúročoval ako vodnopólový tréner i učiteľ plávania. Jeho meno sa pre ľudí okolo slovenských bazénov stalo legendou. Slovenský olympijský výbor (SOV) ocenil jeho zásluhy o slovenský šport v roku 2003 udelením Bronzových kruhov SOV.

Slovenský olympijský výbor vyjadruje rodine a blízkym Ladislava Bačíka hlbokú sústrasť. Česť jeho pamiatke.

Posledná rozlúčka so zosnulým bude dňa v pondelok 11. januára 2016 o 14,30 hod. na Bratislavskom cintoríne v Piešťanoch.