Športové
2 min. čítania

Vo veku 86 rokov zomrela popredná krasokorčuliarska trénera Ľudmila Lojkovičová-Dulková, viedla Drahovú, Bartosiewicza aj Sabovčíka

Zdenka Letenayová
Trénerka Ľudmila Lojkovičová s malým Jozefom Sabovčíkom.
Foto
ARCHÍV MTK V SR

BRATISLAVA (zle) - Vo veku 86 rokov zomrela 16. marca 2014 v Bratislave známa krasokorčuliarka a trénerka Ľudmila Lojkovičová, rodená Dulková. Narodila sa 14. decembra 1927 v Bratislave. Bola najstaršia z tria sestier Dulkových, ktoré v 40. rokoch minulého storočia patrilo do silného zoskupenia bratislavských krasokorčuliarov okolo trénera Jozefa Šturma - I. Mauera, M. Duchoňa, J. Lojkoviča, H. Melkovú, J. Golonkovú, E. Skákalu. Bola majsterka Slovenska v roku 1947. Okrem sólového krasokorčuľovania sa venovala aj tancom na ľade. S partnerom Emilom Skákalom sa predstavili aj na majstrovstvách Európy v roku 1947.

Na ľade sa Ľudmila Lojkovičová zoznámila aj so svojím životným partnerom Jozefom Lojkovičom, s ktorým vychovala dve dcéry Katarínu a Zuzanu. Spoločne s manželom a s Ottom Prokopom stáli v roku 1953 pri zrode prvého krasokorčuliarskeho oddielu  v Žiline - TJ Iskra Slovena. V Žiline Ľudmila Lojkovičová s manželom pôsobila až do opätovného návratu do Bratislavy v roku 1969. V hlavnom meste od roku 1975 trénovala v Stredisku vrcholového športu spoločne s  Hildou Múdrou a s Agnesou Buřilovou- Wlachovskou.

Najúspešnejšou zverenkyňou Ľudmily Lojkovičovej bola Liana Drahová, ktorá pod jej vedením získala bronzovú medailu v súťaži žien na ME 1974 v Záhrebe. Úspešná trénerka stála aj pri začiatkoch a raste Petra Bartosiewicza, ktorý po maturite odišiel študovať do Bratislavy a ako prvý Žilinčan bol účastníkom v kategórii športových dvojíc na ZOH 1964 aj 1968. Osem rokov viedla aj neskoršieho bronzového olympijského medailistu zo ZOH 1984 Jozefa Sabovčíka, pod jej vedením sa zdokonalil najmä v trojitých skokoch.

Na počesť jej manžela, Jozefa Lojkoviča, trénera, funkcionára a významného medzinárodného rozhodcu sú pomenované aj preteky Slovenského pohára v krasokorčuľovaní, ktorý organizuje Kraso klub Žilina.

Posledná rozlúčka s Ľudmilou Lojkovičovou bude vo štvrtok 20. marca 2014 o 13. h na Martinskom cintoríne v Bratislave.

Česť jej pamiatke!

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri