Aktuality

Vo veku nedožitých 88 rokov zomrel Ján Súkup starší, náčelník volejbalového klubu ČH Bratislava v jeho najslávnejšej ére

SVF
Ján Súkup starší.
Foto
ARCHÍV

BRATISLAVA (SVF) - Smutná správa zasiahla športovú rodinu na Slovensku. V utorok 3. apríla 2018 zomrel vo veku nedožitých 88 rokov Ján Súkup starší, bývalý futbalista a predovšetkým úspešný volejbalový funkcionár. Posledná rozlúčka s ním bola v pondelok 9. apríla 2018 v bratislavskom krematóriu.

Ján Súkup starší sa narodil 17. mája 1930. Odmalička sa venoval futbalu, hrával za ČH Nitra, Bánovce nad Bebravou i Topoľčany. Po skončení futbalovej kariéry sa v roku 1962 vydal na funkcionársku dráhu. Ako náčelník volejbalového oddielu ČH Bratislava stál od roku 1973 pri jeho najväčších úspechoch. O rok neskôr sa začala písať slávna medzinárodná éra mužského klubu, ktorej výsledkom boli tri česko-slovenské tituly, víťazstvá v Európskom pohári majstrov v roku 1979 a v Pohári víťazov pohárov v roku 1981. Jeho rukami prešli aj takí hráči ako Štefan Pipa, Josef Novotný či Ľubor Halanda, trénerom vtedajšieho tímu bol Pavel Schenk.

Ján Súkup st. následne pracoval v Slovakoturiste, na šport nezanevrel ani na dôchodku. "Veľmi si vážil pozvanie od vtedajšieho prezidenta SVF Ľubora Halandu pred dvoma rokmi do VIP-lóže na zápas proti Česku. Otec celý život zasvätil športu, bol jeho verný fanúšik. Nebol víkend, keď by chýbal na športovom podujatí," povedal jeho syn Ján Súkup mladší, úspešný športový fotograf, ktorý profesne pôsobil na štrnástich olympiádach.

Česť jeho pamiatke.

Ján Súkup st. (celkom vľavo) na fotografii s volejbalistami ČH Bratislava v ére, keď tento klub patril k najlepším v Európe. FOTO: ARCHÍV
Ján Súkup st. (celkom vľavo) na fotografii s volejbalistami ČH Bratislava v ére, keď tento klub patril k najlepším v Európe.
Foto
ARCHÍV