Šport a olympizmus
3 min. čítania

Vyše 90 darcov na čele s olympionikmi darovalo v Bratislave spolu viac ako 42 litrov krvi

sou

Bratislava, 14. jún 2018 (SOV) – Viac ako 90 darcov v Nemocnici sv. Michala v Bratislave prijalo tento rok výzvu slovenských olympionikov a športovcov a zapojilo sa už do štvrtého ročníka Kvapky krvi Slovenského olympijského tímu. Akrobatická lyžiarka Zuzana Stromková, športová strelkyňa Daniela Demjén-Pešková, bývalý vodný slalomár a olympijský medailista Juraj Minčík, či bývalý hokejový obranca Boris Valábik ukázali veľké srdce, keď sa rozhodli darovať krv na pomoc tým, ktorým táto vzácna tekutina zachráni život.

Ušľachtilú myšlienku Kvapky krvi Slovenského olympijského tímu podporilo aj množstvo hasičov a policajtov, pripojili sa aj zamestnanci Slovenského olympijského výboru a ďalší športovci. Akciu každoročne organizuje Nadácia Slovenského olympijského výboruv spolupráci so Slovenským olympijským výborom (SOV) a s Národnou transfúznou službou SR. Tento rok sa do organizácie zapojilo aj Ministerstvo vnútra a Športové centrum polície. Majoritnú časť darcov tvorili zamestnanci Ministerstva vnútra, ktoré výraznou mierou prispelo k mimoradnemu úspechu udalosti. Celá udalosť sa konala pod záštitou pod záštitou generálneho riaditeľa Nemocnice sv. Michala Mudr. Mariána Križka, Phd. MPH.

„Teší ma, že aj tento rok sa zapojilo do Olympijskej kvapky krvi viac ako 90 ľudí na čele s olympionikmi. Ak berieme do úvahy, že na jeden odber je možné odobrať 450 ml tejto vzácnej tekutiny, spolu sme pomohli viac ako 42 litrami krvi tým, ktorým táto krv zachráni život,“ povedal prezident SOV Anton Siekel.

 

Zuzana Stromková, Boris Valábik a Daniela Demjén-Pešková s personálom NTS.
Foto
Andrej Galica

„Som presvedčený, že naši športovci, ale aj zástupcovia z radov policajtov a hasičov sú v odbere krvi pre širokú verejnosť silnou motiváciou a dodávajú mnohým nielen odvahu, ale aj presvedčenie, že darovať krv má zmysel. Osobne som sa snažil byť tiež príkladom a daroval som krv z presvedčenia, že pomáham nielen skvelej myšlienke, ale aj ľuďom, ktorí moju krv potrebujú pre záchranu svojho života,“ povedal bývalý vodný slalomár a v súčasnosti riaditeľ Športového centra polície Juraj Minčík.

Kedže 14. jún je Svetový deň darcov krvi, bohatá účasť z radov policajtov a hasičov potešila o to viac. „Nemocnica sv. Michala veľmi rada poskytla svoje priestory na túto dobročinnú aktivitu. Osobne som rád, že sme k odberovej aktivite motivovali cez olympionikov aj veľký počet hasičov a policajtov,“ dodal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ nemocnice sv. Michala v Bratislave Marián Križko.

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri