Športové
6 min. čítania

XXII. zimné olympijské hry sú oficiálne otvorené, oheň zapálili Irina Rodninová a Vladislav Treťjak

TASR

Soči 7. februára (TASR) - V poradí XXII. zimné olympijské hry v Soči sa oficiálne začali a otvoril ich ruský prezident Vladimir Putin na piatkovom úvodnom ceremoniáli v čiernomorskom stredisku vyriekol formulku "Vyhlasujem hry v Soči za otvorené" o 22.28 h miestneho času, t.j. o 19.28 SEČ.
      
Po chvíli prinieslo kvarteto ruských osobností - hokejista Vjačeslav Fetisov, rýchlokorčuliarka Lydia Skoblikovová, kozmonautka Valentina Tereškovová a oscarový režisér Nikita Michalkov - olympijskú vlajku. Po zaspievaní olympijskej hymny v podaní opernej divy Anny Netrebkovej prišli na rad tradičné sľuby športovcov, trénerov a rozhodcov.
      
Cti slávnostne zapáliť olympijský oheň sa dostalo bývalému vynikajúcemu hokejovému brankárovi Vladislavovi Treťjakovi a sovietskej krasokorčuliarskej legende Irine Rodninovej. Tento akt dal bodku za otváracím ceremoniálom, ktorým sa začal vyše dva týždne trvajúci bienálny športový vrchol.
      
Ešte pred zapálením olympijského ohňa putovala olympijská pochodeň z rúk tenisovej hviezdy Marie Šarapovovej k rekordérke v skoku o žrdi Jelene Isinbajevovej. V štafete pokračoval trojnásobný olympijský víťaz v zápasení Alexander Karelin, štvrtou "do partie" bola moderná gymnastka Alina Kabajevová a všetci spoločne odovzdali pochodeň dvojici Treťjak - Rodninová.
      
Pestrofarebný program s názvom "Rusko sníva" v podaní renomovaného režiséra Konstantina Ernsta, ktorého zloženie sa Rusom podarilo dokonale utajiť až do poslednej chvíle, odštartoval o 20.14 miestneho času (17.14 SEČ - pozn.) predstavením azbuky. Organizátori si pripravili pre každé písmenko niečo z ruskej histórie. Priestor dostal sovietsky kozmický program Sputnik, svetoznámy ruský balet, čiapka ušianka či velikáni ruskej histórie - chemik Dmitrij Ivanovič Mendelejev, či legendárny kozmonaut Jurij Gagarin.

Slovenská výprava na otváracom ceremoniáli XXII. zimných olympijských hrách v Soči. FOTO: TASR
Slovenská výprava na otváracom ceremoniáli XXII. zimných olympijských hrách v Soči.
Foto
TASR

      
Na ploche štadióna sa vzápätí objavilo malé dievčatko menom Ljubov (v preklade Láska - pozn.), ktoré počas pomyselného spánku premietlo divákom najdôležitejšie okamihy ruských dejín, prírodné krásy a ďalšie míľniky ruskej histórie. Počas prvej časti slávnosti sa však pritrafil menší technický problém. Jedna z veľkých snehových vločiek, ktoré sa mali zmeniť na olympijské kruhy, sa neotvorila. Nad hlavami ľudí sa tak zjavili iba štyri kruhy.
      
Po privítaní ruskej hlavy štátu Vladimíra Putina a šéfa Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasa Bacha zaspieval mužský "chór" zborovo ruskú štátnu hymnu.
      
Ceremoniál pokračoval v rýchlom tempe tradičným defilé zúčastnených krajín a ich športovcov. Prvou, ktorej športovci zamávali nadšenému davu divákov, bolo tradične Grécko. Slovenská ekipa na čele s vlajkonosičom Zdenom Chárom
Vlajkonosič Zdeno Chára so slovenskou zástavou. FOTO: TASR
Vlajkonosič Zdeno Chára so slovenskou zástavou.
Foto
TASR
vyšla na štadión ako 64. z celkového počtu 88 účastníckych národov. Vrátane 206 cm vysokého hokejistu Bostonu Bruins "korzovalo" plochou celkove 78 členov výpravy spod Tatier, z toho bolo 43 športovcov.
      
Ako poslední vyšli na plochu domáci Rusi, ktorým hralo do pochodu dievčenské popové duo tATu. Išlo o zaujímavú voľbu organizátorov, pretože Lena Katinová a Julia Volkovová v rámci imidžu predstierajú lesbický vzťah. Pritom ruská vláda minulý rok prijala kontroverzný zákon o zákaze otvorenej propagácie homosexuality.
      
Slávnosť pokračovala príbehom niekoľkostoročnej cesty Ruska ako cárskej veľmoci, cez obdobie komunizmu až po súčasnosť. Organizátori pútavým dejom chceli vyslať svetu odkaz, že Ruská federácia je mnohonárodnostným štátom pre všetkých. Baletní umelci predstavili dobu cára Petra Veľkého, rovnako aj scénu bálu z románu Vojna a mier spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstoja, nechýbala pestrá prezentácia Kremľa.
      
"Vitajte na XXII. ZOH v Soči, drahí priatelia. Naše mesto je jedinečné, tak ako je jedinečné celé naše Rusko. Krajina, kde sa Európa stretáva s Áziou, krajina úspechov a veľkých víťazstiev. Sme hrdí, že môžeme privítať celý svet. Chceme, aby sa talent športovcov prejavil ako inšpirácia pre všetkých. Chceme svetu ukázať tradície a pohostinnosť, ktorou sa v Rusku pýšime. Naše Hry budú horúce, nie preto, že tu rastú palmy, ale že máme žiaru v našich srdciach. Naše Hry budú studené, s novými športami. A naše Hry budú aj Vaše," povedal v prejave prezident organizačného výboru ZOH v Soči Dmitrij Černyšenko, ktorý zožal od prítomných obrovský aplauz.
      
Následne sa k mikrofónu postavil Thomas Bach: "Dnes prepisujeme olympijskú históriu. Vyjadrujem rešpekt tejto krajine a rôznorodým ľuďom, ktorí v nej žijú. Svet uvidí, čo všetko sa tu podarilo zrealizovať, je to niečo pozoruhodné.  Som si istý, že z tejto olympiády budete ešte dlho ťažiť. Ukážte, že je možné žiť pod jednou strechou bez diskriminácie. Olympijské hry spájajú ľudí, sú festivalom športu. Prosím, rešpektujte olympijský odkaz, buďte tolerantní a mierumilovní."
      
V hľadisku Olympijského štadióna Fišt nechýbali významné osobnosti politického života, podľa informácií organizátorov sa v Soči zišlo viac než 40 prezidentov z celého sveta. Prostredníctvom televíznej obrazovky sledovali ceremoniál približne tri miliardy ľudí, priamo v dejisku olympiády malo tú česť 40.000 divákov, čo je kapacita štadióna Fišt. Na otvárací ceremoniál sa prišli pozrieť okrem iných celebrít aj hollywoodske hviezdy Angelina Jolie a Brad Pitt.
      
Najpočetnejšia výprava 230 športovcov pricestovala z USA, o päť menej bude hájiť farby domáceho Ruska, Kanadu bude reprezentovať 220 športovcov. Prvé medailové kolekcie rozdajú v sobotu 8. februára v piatich športových odvetviach. V rámci slovenských športovcov zasiahnu ako prví do diania biatlonisti v mužskom šprinte na 10 km. Organizátori v Soči pripravili celkovo 1300 kusov medailí pre 98 športových disciplín.
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri