Športové aktuality
4 min. čítania

Zapletalovej tesne ušlo Tokio, Volko sa zlepšil na dvojstovke

Emme Zapletalovej v Šamoríne tesne ušiel limit na OH v Tokiu.
Foto
TASR/JAKUB KOTIAN

Nigérijská atlétka Blessing Okagbareová ako prvá na území Slovenska zabehla stovku pod 11 sekúnd. V stredu na 56. ročníku mítingu P-T-S v Šamoríne zvíťazila v čase 10,98 sekundy.

Tridsaťdvaročná Nigérijčanka prekonala rekord mítingu 11,09, ktorý stanovila ešte v roku 1981 československá reprezentantka Jarmila Kratochvílová a v roku 1983 ho vyrovnala Marlies Göhrová z NDR. „Zvíťaziť a zabehnúť pod jedenásť sekúnd je vždy skvelé. Uvažovala som aj o ešte rýchlejšom čase, no v prvom rade som plnila pokyny, ktoré mi dal tréner. Je úžasné, že sa v týchto komplikovaných časoch mohol tento míting vôbec konať,“ tešila sa v cieli Okagbareová, ktorá úspešne dlhé roky kombinuje šprinty a diaľku. Jej doteraz najväčším úspechom je striebro z OH 2008 v Pekingu práve v diaľke.

Ján Volko na P-T-S
Ján Volko bežal v Šamoríne prvýkrát v sezóne na jednom mítingu 100 i 200 m.
Foto
TASR/JAKUB KOTIAN

Najlepší slovenský šprintér Ján Volko absolvoval premiérovo v Šamoríne náročnú kombináciu na 100 m a 200 m. Na stovke skončil šiesty za 10,38, na dvojnásobnej trati si vylepšil sezónne maximum na 20,62 a dobehol štvrtý. Oba behy vyhral Panamčan Alonso Edward. „Som rád, že som si dvojstovkou napravil chuť, pretože so stovkou som spokojný iba málo. Viac ako výsledok ma potešil čas na dvojstovke. Som rád, že to ide konečne dolu. Verím, že mi to pomôže k lepšiemu postaveniu v olympijskom rebríčku,“ vyjadril nádej Volko.

Zapletalovej ušlo Tokio na siedmej prekážke

Emma Zapletalová obsadila 2. priečku v behu na 400 m prek. v čase 55,45 sekundy a iba o päť stotiniek sekundy jej ušla miestenka do Tokia. Zvíťazila Britka Jessica Turnerová v rekorde mítingu 54,89. „Bolo by krásne zabehnúť limit pred domácim publikom. Skončila som však druhá a čas nie je úplne zlý. Beriem to v pohode, do ďalších pretekov by sa to mohlo zlepšiť. Lístok na olympijské hry mi ušiel asi na siedmej prekážke,“ prezradila v cieli Zapletalová.

Martina Hrašnová si vylepšila sezónne maximum na 70,38 m. Dvojnásobnej vicemajsterke Európy to stačilo na 3. miesto. Zvíťazila Venezuelčanka Rosa Rodriguezová výkonom 73,34 m pred úradujúcou olympijskou víťazkou Anitou Wlodarczykovou z Poľska (72,95).

Kladivári sa neúspešne pokúšali o olympijské limity

Hrašnová ukázala solídnu formu, až päťkrát prekonala hranicu 68 metrov. Ani jeden pokus jej však "neuletel", preto po súťaži nesršala maximálnou spokojnosťou. „Podmienky boli dnes vynikajúce. Bola by som rada, keby som svoj výkon ozdobila pokusom za úrovňou olympijského limitu 72,50 m. Nevyšlo to, no dnešné vystúpenie nemôžem hodnotiť ako zlé. Vylepšila som si výkon sezóny a hádzala som technicky lepšie než naposledy. Verím, že moja výkonnosť pôjde ešte hore. Vôbec ma nemrzí ani to, že som neobhájila prvenstvo. V tejto konkurencii je 3. miesto veľmi dobré,“ povedala Hrašnová.

Podobné preteky ako jeho kolegyňa z disciplíny absolvoval aj kladivár Marcel Lomnický. Dvakrát si vylepšil tohtoročný osobák, jeho záverečný šiesty pokus mal hodnotu 75,19 a obsadil ním 4. pozíciu. Nepodarilo sa mu však prekonať hranicu limitu do Tokia 77,50. Túto métu v Šamoríne prehodili dvaja kladivári. Víťazný Francúz Quentin Bigot vylepšil rekord štadióna na 78,95, druhý Ukrajinec Mychajlo Kochan dosiahol 77,56. „Po výbornej rozcvičke a prvom hode som chcel hodiť 80 metrov ihneď. Veľmi som to nakopával a mal som tri neplatné pokusy. Potom som sa upokojil, posledné dva hody som hodil skôr hlavou ako so srdcom a dokázal som sa mierne zlepšiť. Z každých pretekov sa dá poučiť, už viem, že som mal ostať uvoľnený. Išiel som trikrát hop alebo trop a nevyšlo to. Preto som spokojný tak na polovicu,“ uviedol Lomnický.

Šport
Tagy
OLOV
pg
konferencia
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV