Aktuality

Zo slávnostného vyhlasovania ocenení Klubu fair play Českého olympijského výboru

(rác)
Spoločná fotografia laureátov ocenení KFP ČOV s členmi vedenia klubu.
Foto
ČOV, MARKÉTA NAVRÁTILOVÁ

PRAHA (rác) – V apríli sa v Prahe uskutočnilo slávnostné vyhlásenie cien Klubu fair play Českého olympijského výboru za rok 2017. Už tradične bola na slávnosť pozvaná predsedníčka Klubu fair play Slovenského olympijského výboru a členka výkonného výboru Európskeho hnutia fair play (EFPM) Katarína Ráczová.

Hlavnú cenu za čin získal v roku 2017 horský cyklista Michal Bubílek, ktorý sa postaral o nevídané vyvrcholenie jedných z najťažších etapových pretekov v Česku MTB Trilogy. Od ich začiatku na česko-poľskej hranici v kategórii Extreme Race vyrovnane bojoval o prvenstvo s Michalom Kaněrom, ktorý po úvodných troch dňoch viedol s niekoľko minutovým náskokom. Kaněru v polovičke poslednej etapy postihol ťažký pád. Michal Bubílek ihneď zastavil, aby pomohol svojmu zranenému súperovi. Následne pokračovali spolu, ale o chvíľu Michal Bubílek zistil, že jeho súper je po páde otrasený a zmätený. Pomohol mu do cieľa, kde zabezpečil aj jeho odvoz do nemocnice.

Kaněra si z priebehu záverečnej etapy vôbec nič nepamätal, ani svoje víťazstvo, ktoré dosiahol s obetavou pomocou Bubílka. Lekári mu v nemocnici zistili, že pri páde utrpel silný otras mozku. Svojim činom sa Michal Bubílek dobrovolne vzdal možnosti vyhrať prestížne preteky. „Veľmi si vážim ocenenie. Ani nie tak kvôli sebe, ale preto, lebo je to dôležité pre spoločnosť, deti i pre šport,“ povedal Bubílek po prevzatí ceny.

Na fotografii zľava ocenený Lukáš Kvapil, členka KFP ČOV Lenka Kovářová, predsedníčka KFP SOV Katarína Ráczová a slávny atlét Imrich Bugár, pochádzajúci zo Slovenska. FÓTO RADOSLAV HOLAN
Na fotografii zľava ocenený Lukáš Kvapil, členka KFP ČOV Lenka Kovářová, predsedníčka KFP SOV Katarína Ráczová a slávny atlét Imrich Bugár, pochádzajúci zo Slovenska. FÓTO RADOSLAV HOLAN

Ocenený bol aj motocyklista Lukáš Kvapil, ktorý si počas minuloročnej Rallye Dakar všimol v neprehladnom úseku v bezvedomí ležiaceho talianskeho pretekára. Okamžite zastavil, zranenému Domenicovi Cipollonemu poskytol prvú pomoc a v 45-stupňovej horúčave čakal spolu s ním, kým neprišla záchranná služba. Keď sa po troch hodinách znova vydal na trať, jednak od únavy, jednak kvôli rozbitému terénu, si nevšimol jednu z dier a havaroval. Poranil si tvár, rameno, utrpel otras mozgu a skončil tiež v nemcnici. So zraneným Talianom sa tam dokonca stretli na rovnakej izbe.

Vojak z povolania Kvapil sám seba nepovažuje za hrdinu: „Som presvedčený, že tak, ako som ja pomohol Domenicovi, by sa zachoval každý. Nemyslím si, že som hrdina. Hrdinovia sú napríklad záchranári, hasiči, policisti alebo tí, ktorí nemajú výcvik a napriek tomu neváhajú pomôcť. Ja mám výhodu, že som absolvoval vynikajúci výcvik a vedel som, čo mám robiť,“ povedal na slávnosti KFP ČOV.

Jiří Medonos pri preberaní ocenenia z rúk predsedníčky KFP ČOV Květy Peckovej-Jeriovej, vľavo prezident ČOV Jiří Kejval a bývalá slávny tenistka Helena Suková, členka vedenia klubu. FOTO: ČOV/MARKÉTA NAVRÁTILOVÁ
Jiří Medonos pri preberaní ocenenia z rúk predsedníčky KFP ČOV Květy Peckovej-Jeriovej, vľavo prezident ČOV Jiří Kejval a bývalá slávny tenistka Helena Suková, členka vedenia klubu.
Foto
ČOV/MARKÉTA NAVRÁTILOVÁ

Za celoživotné postoje v duchu fair play si prevzal hlavnú cenu KFP ČOV dlhoročný kapitán československých tenistiek v Pohári federácie (dnešný Fed Cup) Jiří Medonos, ktorý stále pracuje ako trenér mládeže. Je svetovo uznávaný trenér, držiteľ Ceny prezidenta Medzinárodnej tenisovej federácie ITF, je viceprezident a kapitán International Lawn Tennis Clubu ČR. Ako hráč v roku 1966 podieľal na víťazstiev juniorského tímu ČSSR v Galeovej pohári, ako nehrajúci kapitán priviedol tím žien k trom víťazstvám v Pohári federacie v rokoch 1984, 1985 a 1988.

„Pre mňa osobne to znamená veľmi veľa, vážím si toto ocenenie a že som v spoločnosti ďalších športových osobností . Fair play k tenisu patrí od nepamäti. Som rád, že sa o tom aj vďaka môjmu oceneniu hovorí. V poslednej dobe sa nielen z tenisu, ale zo športu všeobecne, fair play vytráca,“ vyjadril sa Jiří Medonos.

Ocenený za celoživotné postoje v duchu fair play bol aj futbalový tréner Karel Brückner. Najväčšie klubové úspechy dosiahol so Sigmou Olomouc. V roku 2000 získal s výberom hráčov do 21 rokov striebro na majstrovstvách Európy. Ako zatiaľ posledný tréner priviedol český reprezentačný tím na majstrovstvá sveta. Sedemkrát bol v Česku vyhlásený za Trénera roka, v roku 2003 ho Medzinárodná federácia futbalových historikov a štatistikov zaradila na druhé miesto v hodnotení najlepších trénerov sveta. V roku 2014 ho uviedli do Siene slávy českého futbalu.

KFP ČOV sa rozhodol za minulý rok udeliť aj dve mimoriadne ceny. Zvláštne ocenenie dostal futbalový reprezentant Toga Francis Kone za záchranu života brankára Martina Berkovca. V zápase českej najvyššej futbalovej súťaže medzi Bohemiansom Praha a Slováckom brankár „klokanov“ po zrážke so spoluhráčom ostal nehybne ležať na zemi. Brekovec bol v tom momente v ohrození života. Našťastie mu duchaprítomne pomohol súperov útočník Kone, ktorý súperovi okamžite poskytol prvú pomoc. Aj Medzinárodná futbalová únia (FIFA) Koného za tento čin vyznamenala Cenou fair-play.

Podobné ocenenie si za charitatívny projekt Futsal za život prevzali aj českí futsaloví reprezentanti. Prostredníctvom tohto projektu pomáhajú ľudsky aj finančne svojmu fyzioterapeutovi Vladimírovi Mikulášovi. Ten trpí amyotrofickou laterárnou sklerózou, zákernou chorobou, na ktorú medicína, žiaľ, zatiaľ nepozná liek.