Aktuality

Zo spoločného stretnutia členov exekutívy MOV a komisie športovcov MOV

(sou)

LAUSANNE 18. januára (MOV/SOV) – Členovia exekutívy Medzinárodného olympijského výboru (MOV) a komisie športovcov MOV, v ktorej je ako podpredsedníčka slovenská strelkyňa Danka Barteková, sa vo štvrtok zišli v Lausanne na každoročnom spoločnom stretnutí. Komisia športovcov na ňom prezentovala hlavné výsledky svojej práce v uplynulom roku a najvýznamnejšie tohtoročné aktivity, medzi ktorými dominuje aprílové medzinárodné fórum športovcov.

Spoločné úsilie MOV aj jeho komisie športovcov, ktorú v súčasnosti (od ZOH v Pjongčangu) vedie dvojnásobná olympijská víťazka v plávaní Kirsty Coventryová zo Zimbabwe, sa podpísalo na rekordnej účasti olympionikov vo voľbách do komisie športovcov MOV počas ZOH 2018 v Pjongčangu. Do volieb sa zapojilo až 83,9 percenta účastníkov olympijských súťaží.

Ako úspešný na stretnutí hodnotili projekt online platformy Athlete365, prostredníctvom ktorej komisia športovcov MOV môže aktívne komunikovať so športovcami na celom svete. Platforma má už viac než 410-tisíc unikátnych užívateľov.

MOV už v roku 2005 v spolupráci s agentúrou The Adecco Group spustil projekt IOC Athlete Career Programme (Kariérny program MOV pre športovcov), ktorého názov sa nedávno zmenil na IOC Career+. Na stretnutí odznela aktuálna informácia, že od spustenia projektu sa doň zapojilo viac než 45-tisíc športovcov zo 189 krajín. Z nich 4062 sa zúčastnilo na programe, realizovaného prostredníctvom príslušných národných olympijských výborov, a 415 športovcov si vďaka tomuto programu po ukončení športovej kariéry našlo zamestnanie.

Najvýznamnejším podujatím tohto roka, ktoré sa uskutoční v spolopráci komisie športovcov MOV so samotným MOV bude 9. medzinárodné fórum športovcov, ktoré sa uskutoční od 13. do 15. apríla v Lausanne. Po prvý raz v histórii naň budú pozvaní zástupcovia športovcov zo všetkých 206 národných olympijských výborov (NOV), okrem nich prídu aj športovci z radov nominantov medzinárodných federácií olympijských športov, svetovej aj kontinentálnych asociácií NOV, organizačných výborov OH a ZOH dospelých aj mládeže, Medzinárodného paralympijského výboru, Medzinárodnej antidopingovej agentúry, aj Svetovej asociácie olympionikov. Na fóre sa očakáva rekordná účasť okolo 350 športovcov.