Športové
4 min. čítania

Zo zasadnutia Olympijského klubu Bratislava, ktorý chce v rámci Olympijskej štafety Rio 2016 upozorniť na problém zaniknutých športovísk

Ľubomír Souček

BRATISLAVA 11. decembra (sou) – V stredu 9. decembra sa členovia Olympijského klubu (OK) Bratislava tradične zišli na koncoročnom zasadnutí v priestoroch Základnej školy na Kalinčiakovej ulici. Na zasadnutí sa stretlo 27 priaznivcov olympijských myšlienok, medzi nimi aj olympijskí medailisti, bývalá športová gymnastka Marianna Némethová-Krajčírová a futbalista Anton Urban, ďalší olympionici - atlétka Mária Mračnová-Faithová (predsedníčka komisie SOV pre ženy a šport), rýchlostný kanoista Ľubor Štark (člen výkonného výboru SOV) cyklista Juraj Miklušica a volejbalistka Mária Mališová, ako aj bývalá elitná stolná tenistka Alica Chládeková-Grofová, ďalej predseda aj podpredseda Slovenskej olympijskej akadémie Miroslav Bobrík a Ján Grexa, či riaditeľka Slovenského olympijského a športového múzea Zdenka Letenayová.

Predsedníčka OK Bratislava Mária Mračnová vo svojej hodnotiacej správe vyzdvihla viacero aktivít, ktoré klub realizoval, resp. sa na nich podieľal v priebehu roka – napríklad oslavy Olympijského dňa, ktoré sa v najväčšom rozsahu realizovali 22. júna práve na ZŠ Kalinčiakova (riaditeľ školy Dušan No

Členovia OK Bratislava na spoločnej fotografii po zasadnutí. FOTO: JÁN SÚKUP
Členovia OK Bratislava na spoločnej fotografii po zasadnutí.
Foto
JÁN SÚKUP
ga je podpredseda OK Bratislava), čistenie Karlovskej lúky aj Koliby, akcia Nájdi svoj šport a Olympijská kvapka krvi v hale Mladosť (v hale, kde je aj sídlo Olympijského klubu Bratislava, sa viacerí olympionici vtedy zúčastnili na autogramiáde a viacerí členovia klubu na čele s olympijským medailistom Jozefom Krnáčom darovali krv), akciu Za atletikou do haly Elán, ako aj ďalšiu realizáciu projektu Vykročte za zdravím.

Práve posledne uvedený projekt sa premiérovo začal predčasom realizovať v rámci OK Bratislava. Dámy po päťdesiatky počas školského roka cvičia pravidelne dvakrát týždenne na ZŠ Riazanská. Dnes sa však projekt Vykročte za zdravím realizuje už v 8 olympijských kluboch a na budúci rok sa by sa tento počet mal zvýšiť už na trinásť. OK Bratislava okrem toho zaslal 200 eur na výstavbu Národného pamätníka olympionikov v Martine.
Mária Mračnová však po vymenovaní týchto aktivít upozornila, že medzi 21 regionálnymi olympijskými klubmi sú viaceré, ktoré sa môžu prezentovať lepšou aktivitou. Konštatovala, že v celoročnom bodovaní klubov získal OK Bratislava za svoju činnosť 490 bodov, pričom najlepší regionálny klub ich nazbieral až 720. Vyzvala preto členov klubu do väčšej aktivity v budúcom, olympijskom roku.

Najviac budúcoročných klubových aktivít by s

Tohtoročnej jubilantke Márii Mališovej (vpravo) v mene OK Bratislava zablahoželala predsedníčka klubu Mária Mračnová. FOTO: JÁN SÚKUP
Tohtoročnej jubilantke Márii Mališovej (vpravo) v mene OK Bratislava zablahoželala predsedníčka klubu Mária Mračnová.
Foto
JÁN SÚKUP
a malo realizovať v rámci Olympijskej štafety Rio 2016. Po jej spoločnom odštartovaní 27. apríla (presne sto dní pred slávnostným otvorením OH 2016) pri Národnom pamätníku olympionikov v Martine budú priebeh štafety v jednotlivých regiónoch Slovenska organizovať a koordinovať práve olympijské kluby. Podpredseda OK Bratislava Dušan Noga navrhol, aby v hlavnom meste štafeta navštívila všetkých 43 miest, na ktorých po rozmachu výstavby obytných domov, hypermarketov a pod. došlo k likvidácii športovísk bez akejkoľvek náhrady. V priestore ZŠ Kalinčiakova by mohol vzniknúť náučný chodník, upozorňujúci na tento alarmujúci fakt. Mária Mračnová ďalej predostrela návrh na výrobu banerov bratislavských olympionikov a na snahu zorganizovať spoločné cvičenia seniorov s vnúčatami. OK Bratislava musí aj nájsť nového podpredsedu, pretože olympionik Juraj Kadnár sa tejto funkcie sa vzdal.

Volejbalová olympionička z Mníchova 1972 Mária Mališová si na zasadnutí prevzala darčekový kôš, ktorý dostala od OK Bratislava k augustovým 70. narodeninám. Účastníci zasadnutia si pripomenuli aj tohtoročné významné životné jubileá dvoch neprítomných významných športových osobností z Bratislavy - 90. narodeniny bývalého popredného krasokorčuliara, trénera, pedagóga i vedca Ivana Mauera, aj 70. narodeniny hokejového trénera Vladimíra Šťastného.

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri