SOŠV
Video
Bratislava
10 mins. čítania

Prezident SOŠV Siekel elektronicky odoslal prihlášku do Tokia, na slávnostnom akte boli viacerí naši špičkoví športovci, aj Japonec Haneda

TASR, sou

Prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel v stredu odoslal slovenskú prihlášku na Hry XXXII. olympiády v Tokiu 2020. Hostiteľom slávnostného aktu bol mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Japonska na Slovensku Džun Šimmi, ktorý privítal Siekela a ďalších slovenských funkcionárov a športovcov vo svojej rezidencii v Bratislave.

Pohľad na hostí, v prvom rade šestica športovcov s ambíciou štartu na Oh v Tokiu.
Foto
Jakub Súkup, Štartfoto

Na slávnostnom akte sa zúčastnili okrem iných aj štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre šport Jozef Gönci, viacerí slovenskí reprezentanti – strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková, atléti Marcel Lomnický a Ján Volko, skejtbordista Richard Tury a golfista Rory Sabbatini, ako aj japonský bronzový medailista z OH 2016 vo vodnom slalome Takuja Haneda, ktorý svoj športový život spojil so Slovenskom.

Japonský veľvyslanec na Slovensku Džun Šimmi a prezident SOŠV Anton Siekel.
Foto
Jakub Súkup, Štartfoto

"Srdečne pozývame slovenských športovcov a fanúšikov a všetkých Slovákov na olympijské hry, ktoré sa v lete 2020 odohrajú v Tokiu. Na týchto hrách sa zúčastní viac ako desaťtisíc športovcov z vyše dvesto krajín sveta. Japonsko privíta všetkých Slovákov svojou modernou technikou, ktorá sa snúbi s japonskou pohostinnosťou. Želám si, aby sa OH v Tokiu stali ďalšou príležitosťou na utuženie priateľstva medzi Japonskom a Slovenskom," privítal Džun Šimmi účastníkov slávnosti po slovensky a všetkých pozval do Japonska. Okrem Tokia im odporučil navštíviť aj ďalšie zaujímavé destinácie v krajine vychádzajúceho slnka. Na záver akcie mohli účastníci ochutnať aj japonské kulinárske špeciality.

Slávnostný akt sa uskutočnil formou elektronického odoslania prihlášky v rámci ekologických opatrení, ktoré v Japonsku presadzujú. Medzinárodný olympijský výbor rozoslal všetkým národným olympijským výborom sveta pozvánky 24. júla, čiže presne rok pred slávnostným otvorením OH v Tokiu. Podpísané prihlášky musia odoslať na MOV najneskôr do 24. októbra, SOV to učinil už teraz v stredu. Samotný akt symbolického odoslania prihlášky si môžete pozrieť TU.

Prezident SOŠV Anton Siekel.
Foto
Jakub Súkup, Štartfoto

"Tešíme sa na budúcoročné hry, veríme, že Tokio pripraví krásne podujatie. Viackrát som mal možnosť navštíviť Japonsko a predovšetkým mesto Tokio, a môžem len s radosťou konštatovať, že prípravy na olympijské hry prebiehajú podľa plánu a my sme tam na všetkých úrovniach nachádzali ľudí, ktorí nám podali pomocnú ruku a potvrdzovali, že prostredníctvom športu vieme ukázať svetu význam slov spolupráca a podpora. Verím tomu, že aj naša výprava, ktorá odcestuje do Tokia, bude napĺňať tieto atribúty," povedal Siekel.

Šéf SOŠV sa len nedávno vrátil z kontrolnej cesty do Tokia a prípravy na športový sviatok si pochvaľoval. "Od mojej prvej návštevy po túto poslednú som videl obrovský skok vpred. Olympijská dedina je v zásade postavená, no ešte sa budú dolaďovať všetky detaily, aby bolo na deň D všetko pripravené. Nenašli sme nič, na čo by sme mali upozorniť, že tu cítime nedostatok," dodal Anton Siekel, ktorý zároveň stručne informoval o Slovenskom dome v Tokiu, ako aj o prípravách Olympijského festivalu, ktorý SOŠV pripraví počas tokijských hier pre širokú verejnosť v Bratislave. Na oboch miestach bude zriadené štúdio RTVS.

Športový riaditeľ SOŠV a designovaný vedúci našej výpravy na OH 2020 Roman Buček.
Foto
Jakub Súkup, Štartfoto

Čerstvé informácie z dejiska hier priniesol športový riaditeľ SOŠV a designovaný vedúci slovenskej výpravy na OH 2020 Roman Buček, ktorý navštívil Tokio v auguste počas seminára vedúcich výprav. "Dostali sme rozsiahle informácie o všetkých oblastiach hier, s organizátormi sme si vymenili podrobnosti o našej výprave, odhad jej veľkosti. Zaoberali sme sa aj určitými problémami, ktoré môžu nastať. Veľa sa hovorí o hrozbe veľkých horúčav a vysokej vlhkosti. Organizátori sa tým zaoberajú naozaj veľmi vážne a vydali už niekoľko rád a odporúčaní, ako sa pred nimi chrániť," uviedol. Budúci vedúci našej výpravy mal aj možnosť zoznámiť sa s lokalitou v Olympijskej dedine, kde bude ubytovaná naša výprava. Poloha nášho bývania je veľmi dobrá, v blízkosti transportného móla aj jedálne, čo umožní členom výpravy šetriť čas.

Slováci k 11. septembru vybojovali jedenásť tokijských miesteniek. Na hry sa už kvalifikovali šiesti športoví strelci a piati rýchlostní kanoisti. "Najbližšie budú bojovať o miestenky vodní slalomári teraz v septembri na MS, verím, že sa vrátia s plným zásahom. Ďalší športovci bojujú v dlhodobých kvalifikáciách. Odhad veľkosti našej výpravy je zatiaľ dosť hrubý, momentálne počítame, že do Tokia vyšleme 45 až 60 športovcov," dodal Buček.

Zuzana Rehák Štefečeková
Foto
Jakub Súkup, Štartfoto

Strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková si vybojovala miestenku už v predstihu (a ešte aj jednu navyše pre druhú trapistku), no jej účasť aj tak nie je úplne istá. So svojím manželom totiž čakajú druhý prírastok do rodiny. Pri prvom tehotenstve vynechala olympiádu v Riu de Janeiro, teraz by sa jej materské povinnosti mali dať spojiť so športovými cieľmi. "Niektorí sa nám smejú, či si časujeme pôrod dieťaťa podľa olympiád," zavtipkovala. "Ale teraz nám to vychádza lepšie, ak pôjde všetko podľa plánu, synček by mal prísť na sveta asi za mesiac. Ak bude zdravý a budeme to zvládať tak, ako pri prvom, tak by som chcela ísť v apríli na kontrolný Svetový pohár do Tokia a v lete aj na olympiádu. Najväčšia priorita je moja rodina a deti, no šport zostáva ďalej môj život a moje poslanie," povedala dvojnásobná strieborná olympijská medailistka v trape (2008 a 2012) a trojnásobná majsterka sveta.

Rory Sabbatini.
Foto
Jakub Súkup, Štartfoto

Črtá sa to, že Slovensko bude mať po prvý raz v histórii olympijské zastúpenie v golfe. Juhoafrický rodák Rory Sabbatini, ktorý po svadbe so Slovenkou získal naše občianstvo, si v kvalifikačnom procese počína zatiaľ veľmi dobre. „Je pre mňa česť, že môžem reprezentovať Slovensko a pomáhať aj rozvoju slovenského golfu. V poslednom roku som sa zbavil dlhších zdravotných problémov a výkonnostne som sa vrátil tam, kde som bol predtým. Zatiaľ sa mi darí a moja cesta do Tokia vyzerá nádejne. OH 2016 v Riu boli pre golfistov osobité, lebo sa golf po 112 rokoch vrátil do olympijského programu. V Tokiu však bude ešte väčší záujem o tento šport, lebo golf je tam veľmi populárny. A najlepší japonskí golfisti sú moji priatelia. Veľmi sa teším na olympijský turnaj,“ povedal.

Richard Tury.
Foto
Jakub Súkup, Štartfoto

V Tokiu sa odohrá olympijská premiéra skejtbordingu a zatiaľ nasvedčuje tomu, že pri nej bude aj slovenský reprezentant. Richard Tury vlani celkove vyhral Svetovú sériu FISE a aj v tomto roku sa mi darí, takže zatiaľ je v rebríčku jasne na postupovej pozícii. „Čaká ma ešte veľa súťaží, ale ak to pôjde tak ako doteraz, tak sa na olympiádu prebojujem. Rád by som bol pri olympijskej premiére nášho športu. Myslím si, že to môže tomuto športu iba pomôcť, keďže jeho infraštruktúra bola dosiaľ dosť zanedbaná. V Tokiu sa predstaví 20 najlepších skejtbordistov sveta, zatiaľ som na postupovej pozícii, ale potreboval by som k istote ešte jeden dobrý výsledok. V Japonsku som súťažil už trikrát, aj som tam vyhral preteky Svetovej série. Za posledné roky tam vzrástol záujem o skejtbording, dovtedy nebol tento šport v krajine taký populárny. Skejtparky tam dlho vyzerali ako z 90. rokov. V posledných rokoch to tam ale začína 'šliapať' a veľmi sa zlepšili,“ uviedol.

Marcel Lomnický.
Foto
Jakub Súkup, Štartfoto

Na odoslaní prihlášky boli v rámci brífingu prítomní aj dvaja naši známi atléti, ktorí sú momentálne v odlišnej situácii. Kladivár Marcel Lomnický, piaty na Oh v Riu de Janeiro, je v záverečnej príprave na majstrovstvá sveta v Dauhe. „Na olympijský limit mi zatiaľ chýba 35 centimetrov, čo nie je veľa, takže verím, že sa do Tokia prebojujem. Počúvam o vysokých tokijských horúčavách. S týmto problémom budeme musieť bojovať aj na MS v Dauhe. Našťastie, ja ako vrhač netrpím v teplom a vlhkom počasí zďaleka tak, ako vytrvalci, takže v tom väčší problém nevidím. A v Katare organizátori sľubujú, že pomocou technológie dokážu na otvorenom štadióne nastaviť teplotu počas kladivárskej súťaže na približne 26 stupňov Celzia, čo sa dá“ konštatoval.

Ján Volko.
Foto
Jakub Súkup, Štartfoto

Tohtoročný halový majster Európy v behu na 60 m a strieborný v behu na 100 m na Európskych hrách v Minsku Ján Volko sa na MS neprebojoval a momentálne sa lieči zo zranenia. Samozrejme, v Tokiu nechce chýbať. „Moje zranenie je podobné, ako som mal na jar, ale nie je to príliš vážne. Rýchlo sme ho podchytili, takže verím, že rekonvalescencia bude kratšia a nespomalí nás v príprave na ďalšiu sezónu a Tokio. Musím sa dať zdravotne dohromady a o olympiádu zabojovať. Kvalifikačné kritériá sú však poriadne tvrdé, reálnejšie vidím ich splnenie na dvojstovke, ako na stovke,“ povedal.

Takuja Haneda.
Foto
Jakub Súkup, Štartfoto

Ako symbolický most medzi Slovenskom a Japonskom pôsobí vodný slalomár Takuja Haneda, ktorý na Slovensko prišiel pred rokmi učiť sa pádlovaciemu majstrovstvu od Michala Martikána, vyštudoval tu vysokú školu a pod vedením slovenského trénera Milana Kubáňa získal v Riu de Janeiro v kategórii C1 bronzovú medailu – vôbec prvý olympijský kov vo vodnom slalome nielen pre Japonsko, ale pre celú Áziu. Prítomným sa prihovoril plynulou slovenčinou.

„Po mojom úspechu sa záujem o vodný slalom v Japonsku veľmi zvýšil. Nedávno bol v Tokiu otvorený nový olympijský areál, vôbec prvý umelý v Japonsku. Teraz v októbri sa v ňom aj s účasťou slovenských pretekárov uskutočnia predolympijské testovacie preteky. Japonsko sa na olympijské hry v Tokiu veľmi teší a verím, že slovenskí športovci sa odtiaľ vrátia s krásnymi zážitkami. Tokio nie je iba obrovské mesto, ale aj mesto s obrovskou športovou históriou. Je čisté, bezpečné a dá sa v ňom dobre najesť. Máme sa na čo tešiť. Verím, že nás čaká úžasná olympiáda,“ povedal.

Ján Volko za asistencie Zuzany Rehák Štefečekovej knihu MINSK 2019 "pokrstil" svojou striebornou medailou, vpravo prezident SOŠV Anton Siekel.
Foto
Jakub Súkup, Štartfoto

Na záver celej akcie v bratislavskej rezidencii japonského veľvyslanca Ján Volko za asistencie Zuzany Rehák Štefečekovej (tiež štartovala na EH v Minsku) svojou striebornou medailou „pokrstil“ knižnú pamätnicu SOŠV z II. európskych hier MINSK 2019. S využitím fotografií Jána SúkupaAndreja Galicu ju zostavil mediálny riaditeľ SOŠV Ľubomír Souček. Publikácia na 96 plnofarebných stranách formátu A4 vyšla v náklade 600 kusov a je nepredajná, môžete si ju však stiahnuť TU.

Podujatia a športovci

Related

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri