SOŠV
Šamorín
8 mins. čítania

Šamorínsky seminár SOŠV pre potenciálnych účastníkov OH 2020 sa niesol v duchu sloganu #Pripravení na Tokio

Profile picture for user Soucek
Ľubomír
Souček
Pohľad do sály počas prvého dňa seminára v šamorínskom Tuli Cinema.
Foto
Ján Súkup, Štartfoto

V roku predchádzajúcom každým hrám olympiády aj zimným olympijským hrám organizuje Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) tradične seminár pre kandidátov štartu OH či ZOH. Samozrejme, dobre zabehaná tradícia sa nemohla narušiť ani pred budúcoročnými olympijskými hrami v Tokiu (uskutočnia sa 24. 7. – 9. 8. 2020). Tento týždeň v utorok a v stredu hostilo účastníkov seminára SOŠV k OH 2020 Olympijské tréningové centrum X-Bionic Sphere v Šamoríne. Seminár sa odohral v duchu sloganu a hashtagu #Pripravení na Tokio.

Dvojnásobná strieborná olympijská medailistka v športovej streľbe Zuzana Rehák Štefečeková mala počas celého seminára pri sebe dvojmesačného synčeka.
Foto
Ján Súkup, Štartfoto

Na šamorínsky seminár prišlo na jeden či dva dni spolu viac než šesťdesiat účastníkov nielen z radov športovcov, ale aj trénerov, funkcionárov, lekárov, či manažérov našich potenciálnych olympionikov. Nechýbali ani naozaj veľké, či už známe mená nášho športu, medailisti z OH strelci Zuzana Rehák Štefečeková a Danka Barteková (obe už majú vybojované miestenky do Tokia, Zuzka mala počas seminára celý čas pri sebe dvojmesačného synčeka), atlét Matej Tóth, kajakár Juraj Tarr, ale napríklad aj strelec Patrik Jány (už má olympijskú miestenku), atlétky Martina HrašnováGabriela Gajanová, plavci Richard Nagy Andrea Podmaníková, lukostrelkyňa Alexandra Longová, plážové volejbalistky Natália Dubovcová a Andrea Štrbová, akvabela Nada Daabousová a ďalší, celkom na záver aj vodná slalomárka Jana Dukátová.

Tokijská realita z každej strany

Športový riaditeľ SOŠV Roman Buček počas úvodnej prezentácie.
Foto
Ján Súkup, Štartfoto

Účastníci seminára dostali naozaj komplexné informácie súvisiace s OH 2020 v Tokiu. Športový riaditeľ SOŠV a designovaný vedúci našej tokijskej výpravy Roman Buček na úvod predstavil celkový koncept hier a záležitosti okolo logistiky slovenskej účasti. Informoval o preprave členov výpravy do Japonska počnúc 13. júlom, o akreditáciách, schvaľovaní zloženia výpravy, termíne uzávierky menovitých akreditácií, sľube výpravy do rúk prezidentky SR plánovanom na 13. júla 2020, o tréningových kempoch atlétov, vodných slalomárov aj rýchlostných kanoistov v Japonsku, o vytrvalostných atletických súťažiach, ktoré budú v Sappore, takmer tisíc kilometrov od Tokia, ďalej o ubytovaní členov výpravy v hlavnej tokijskej olympijskej dedine a v niektorých prípadoch aj mimo Tokia (zo Slovákov by sa to okrem atletických vytrvalcov malo týkať cestných cyklistov v Gotembe, približne 140 km od Tokia, a v prípade postupu aj golfistu Sabbatiniho v Kasumigaseki).

Roman Buček informoval aj o jednej novinke – u rýchlostných kanoistov došlo k zmene plánu a namiesto prípravy v meste Koči by sa ich predsúťažný tréningový kemp mal odohrať v meste Čiba, ktoré je výrazne bližšie k Tokiu ako Koči. Športový riaditeľ SOŠV pridal aj informácie o japonských návrhoch riešenia problémov s príliš teplou a z toho dôvodu aj zdravotne rizikovou vodou v tokijskom zálive, kde majú súťažiť diaľkoví plavci aj triatlonisti.

O zdravotnej stránke príprav na OH v Tokiu hovorili dvaja lekári. Navrhovaný šéflekár slovenskej výpravy Roman Fano popísal extrémne klimatické pomery Tokia s veľkými horúčavami a s vysokou vlhkosťou vzduchu a tlmočil aj odporúčania na očkovanie proti hepatitíde A a B i tetanu. V prípade členov výpravy, ktorí budú pobývať v Sappore, hovoril aj o riziku osýpok a odporučil, aby si aj tí členovia výpravy, ktorí boli v minulosti zaočkovaní proti tomuto nebezpečnému ochoreniu, dali v dostatočnom predstihu urobiť test na protilátky. O tréningu a klimatických podmienkach v dejisku OH 2020 a najmä o spôsoboch, ako sa dá chrániť proti prehriatiu organizmu, prednášal zase profesor Dušan Hamar.

Výživa športovcov aj boj proti dopingu

Už tradičnou témou na predolympijských seminároch je výživa športovcov. O mýtoch a faktoch v tejto oblasti pútavo rozprával docent Milan Sedliak. S výživou súvisí aj užívanie doplnkov, ktoré však vzhľadom na možnú kontamináciu voľnopredajných prípravkov zakázanými látkami môže byť pre športovcov veľmi nebezpečné v zmysle ohrozenia ich kariéry.

Na otázky týkajúce sa dopingových tém odpovedali Žaneta Csáderová a Ľubomír Gulán z ADA SR.
Foto
Ján Súkup, Štartfoto

Tejto téme sa venovala aj riaditeľka Antidopingovej agentúry SR Žaneta Csáderová, ktorá sa však sústredila predovšetkým na nové informácie z oblasti boja proti dopingu. V tejto súvislosti odporučila športovcom aj členom ich realizačných témov využívanie aplikácií ADA SR a Svetovej antidopingovej agentúry WADA, ktoré sú bohatým zdrojom cenných informácií. K dopingovej problematike sa rozprúdila najväčšia diskusia, v ktorej na otázky okrem riaditeľky ADA SR odpovedal aj odborný pracovník agentúry pre výchovu a vzdelávania a vedúci oddelenia testovania a prevencie Ľubomír Gulán. Športovcov a členov ich sprievodu najviac zaujímali práva a povinnosti športovcov pri odberoch vzoriek, osobitne krvných.

Danka Barteková o medzinárodných olympijských a športových témach

Olympijská medailistka v športovej streľbe Danka Barteková spolu so športovou gymnastkou Barborou Mokošovou, ktorá sa v Šamoríne zúčastnila na fotografovaní pre kampane SOŠV smerom k OH v Tokiu.
Foto
Ján Súkup, Štartfoto

Obsiahle a komplexné vystúpenie mala podpredsedníčka komisie športovcov Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Danka Barteková. Informovala o bohatej činnosti komisie športovcov MOV a o projektoch, prostredníctvom ktorých komisia pomáha športovcom: napríklad v oblastiach duálnej kariéry a vzdelávania, poskytovaním odporúčaní v oblasti výživy, radami ako eliminovať množstvo zranení, či ako si budovať mentálne zdravie, ale aj pomocou pri rozvoji ich podnikania prostredníctvom tzv. Business Acceleratoru. Komisia so športovcami po celom svete komunikuje predovšetkým prostredníctvom aplikácie Athlete 365.

Danka Barteková informovala aj o činnosti Olympijskej solidarity MOV, ktorá je financovaná z predaja vysielacích práv z OH/ZOH, ako aj o zdrojoch príjmov MOV, z ktorých až 90 percent vkladá do olympijského hnutia. V tejto súvislosti vysvetľovala, prečo MOV výrazne obmedzuje možnosti propagovania osobných partnerov športovcov v tzv. olympijskej perióde (v prípade Tokia bude platiť v termíne od 14. júla do 11. augusta 2020). Objasnila čiastočné uvoľnenie doteraz striktných predpisov pri napĺňaní pravidla 40 Olympijskej charty, zameraného proti nekalému marketingu, ktoré nedávno schválil MOV. Na druhý deň seminára sa rovnakej téme podrobnejšie venovala marketingová riaditeľka SOŠV Kristína Czuczová.

Medzi účastníkmi seminára boli (zľava) aj Miroslav Nowak zo Slovenskej plaveckej federácie, atlétka Martina Hrašnová a vzpieračský tréner Rudolf Lukáč, ktorý v Šamoríne aj predstavil svoju knihu "Mystérium posledných týždňov do súťaže".
Foto
Ján Súkup, Štartfoto

Danka Barteková hovorila aj o pravidle 50 Olympijskej charty, ktoré sa v olympijskej perióde viaže na zákaz demonštrácií a prejavov akejkoľvek politickej, náboženskej či rasovej propagandy na olympijských športoviskách, pri ceremoniáloch a v Olympijskej dedine. O tejto téme počas druhého dňa seminára hovoril aj mediálny riaditeľ SOŠV Ľubomír Souček.

Osobitne sa Danka Barteková venovala široko medializovanej téme veľkej ruskej dopingovej aféry, ku ktorej výkonný výbor Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) 9. decembra v Lausanne jednomyseľne prijal odporúčanie na štvorročnú suspendácia Ruska z účasti na medzinárodných podujatiach v nasledujúcom štvorročnom období. Ak sa proti tomuto verdiktu Rusko odvolá, spor skončí na Športovom arbitrážnom súde. Hoci na pondelňajšom rokovaní v Lausanne Danka nebola, ako reprezentantka komisie športovcov vo výkonnom výbore WADA má o tejto téme množstvo konkrétnych informácií a vysvetlila, prečo bol prijatý návrh na takéto potrestanie Ruska.

Aj marketingové a mediálne plány SOŠV, i činnosť komisie športovcov

Predseda komisie športovcov SOŠV a olympijský víťaz v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro 2016 Matej Tóth tiež túži po štarte v Tokiu, kde chce obhajovať zlato.
Foto
Ján Súkup, Štartfoto

Spektrum tém, o ktorých v Šamoríne odzneli prednášky či prezentácie, bolo naozaj široké. Zapadli doň aj prednáška športovej psychologičky Michaly Bednárikovej o mentálnej odolnosti, vystúpenia Kristíny Czuczovej o marketingovej stránke príprav SOŠV na OH v Tokiu (súčasťou kampane bude už od apríla 2020 Štafeta Slovenského olympijského tímu, v rámci ktorej sa až do skončenia OH budú prepájať rozmanité aktivity SOŠV na území Slovenska, ktoré bude počas OH korunovať Olympijský festival na Zlatých pieskoch v Bratislave), ďalej Dany Galicovej z mediálneho oddelenia SOŠV o predolympijskej stratégii SOŠV v oblasti nových médií a Ľubomíra Součka o pravidlách MOV pre mediálne pôsobenie členov olympijských výprav. Celý seminár zakončil predstavením činnosti komisie športovcov SOŠV jej predseda Matej Tóth.

Počas seminára sa nahrávali rozhovory so športovcami pre sociálne siete SOŠV a na krátko po jeho skončení sa uskutočnilo fotografovanie športovcov na kampane SOŠV, na ktorom sa okrem niektorých účastníkov seminára zúčastnili aj trojnásobná olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová, tenistka Dominika Cibulková, vodný slalomár Matej Beňuš, športová gymnastka Barbora Mokošová, skejtbordista Richard Tury, triatlonista Richard Varga, aj futbalista Robert Vittek.

Podujatia a športovci
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri