SOŠV
Rozhovor
Bratislava
8 mins. čítania

Prezident SOŠV Anton Siekel o najdôležitejších aktuálnych domácich olympijských témach

Peter Pašuth
Prvoradá pozornosť celého Slovenska sa v tomto roku sústredí na olympijské hry v Tokiu. Prezident SOŠV Anton Siekel na ne v septembri odoslal slovenskú prihlášku.
Foto
Jakub Súkup, Štartfoto

Športovým vrcholom roka 2020 budú olympijské hry v Tokiu. Aj o slovenských prípravách na japonské podujatie i hodnotení odchádzajúceho roka 2019 sme sa porozprávali s prezidentom Slovenského olympijského a športového výboru Antonom Siekelom.

Aký bol rok 2019 z pohľadu Slovenského olympijského a športového výboru?

„Urobilo sa toho počas neho dosť. Dosiahli sme významné míľniky, viaceré z nich však budú docenené až neskôr. Pre nás sa rok 2019 začal už 7. decembra 2018. Vtedy sa podarilo naplniť našu víziu a dlhodobý cieľ. Zo Slovenského olympijského výboru sa stal Slovenský olympijský a športový výbor, ktorý začal byť strešnou organizáciou celého slovenského športu. Následne sa podarilo aj vďaka úsiliu SOŠV utvoriť funkciu štátneho tajomníka pre šport. Stal sa ním Jozef Gönci, ktorý dôverne pozná športové i olympijské prostredie, keďže v ňom dlho pôsobil. Jednoduché nebolo ani pripraviť a odprezentovať projekt fondu na podporu športu, ktorý napokon našiel podporu v širokom športovom i politickom spektre. Nielenže vznikol, ale do vienka dostal aj 20 miliónov ročne na svoj program, ktorého dominantnou sférou by mali byť športové poukazy. Pred Vianocami sa rozhodlo, že dostane na trojročné obdobie aj 60 miliónov eur na rozvoj športovej infraštruktúry.“

Spomenuli ste dátum 7. december 2018. Ste spokojný s procesom transformácie?

„Podobné organizácie sú celosvetový trend. My sme ani nevymysleli nič nové, len sme to adaptovali na naše podmienky. Lepší model pre športový svet zatiaľ nikto nevymyslel. Diskusie o vzniku strešnej organizácie neboli jednoduché. Dnes nám však prichádzajú žiadosti od ďalších subjektov, ktoré sa chcú stať našimi členmi. Vidia, že pracujeme, máme dynamických mladých kolegov, ktorí sú zanietení pre to, čo robia. Aj tieto žiadosti ma presviedčajú o tom, že myšlienka strešnej organizácie bola správna.“

Anton Siekel (v strede) pri prezentácii projektu Športuj, Slovensko, ktorého vlaňajší prvý ročník bol veľmi úspešný,
Anton Siekel (v strede) pri prezentácii projektu Športuj, Slovensko, ktorého vlaňajší prvý ročník bol veľmi úspešný,
Foto
TASR/Jaroslav Novák

SOŠV zastrešuje pod svojou hlavičkou veľa projektov, ktoré podporujú slovenský šport. Ktoré z nich by ste vyzdvihli?

„Vždy mám radosť, ak môžem prísť medzi mladých športovcov. Vo mne veľmi zarezonoval projekt Športuj Slovensko. Máme za sebou jeho prvý ročník, na ktorom sa zúčastnilo veľa rodičov s deťmi. Mali možnosť si zašportovať, stretnúť sa s olympionikmi. Chodili za mnou rodičia a chválili tento projekt. Som rád, že aj v roku 2020 ho budeme realizovať, tentoraz už v ôsmich krajských mestách v rámci Štafety Slovenského olympijského tímu. Práve podobné podujatia mňa i kolegov napĺňajú a motivujú do ďalšej práce.“

Slovenský olympijský a športový výbor počas roka rozdelil aj tri milióny eur na rozvoj športovej infraštruktúry. Kde nás v nej najviac tlačí topánka?

„Deti začínajú športovať už v útlom veku v školách, rodinách. Najmenší by mali mať možnosť športovať aj po vyučovaní, mali by mať hodiny telesnej výchovy v moderných telocvičniach, ktoré zodpovedajú dnešnej dobe. Každá rodina má možno aj dva televízory, ale telocvične vyzerajú ako pred päťdesiatimi rokmi. V tejto oblasti máme veľký deficit a musíme sa na ňu sústrediť. Rozumiem, že nie je možné urobiť všetko hneď, je to otázka financií a času. Veľmi si vážime, že športu sa dostáva v poslednom čase veľká pozornosť, podobnú v predošlom období nemal. Dôvera je pre nás záväzkom, aby sme nesklamali a presvedčili verejnosť, že šport si vie efektívne spravovať svoje zdroje a majetok a ten prinesie osoh nielen športovcom, ale aj celej verejnosti.“

Prezidenta SOŠV Antona Siekela spoločne s generálnym sekretárom SOŠV Jozefom Libom pred koncom roka prijala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Predstavitelia SOŠV ju pozvali na olympijské hry v Tokiu.
Prezidenta SOŠV Antona Siekela spoločne s generálnym sekretárom SOŠV Jozefom Libom pred koncom roka prijala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Predstavitelia SOŠV ju pozvali na olympijské hry v Tokiu.
Foto
TASR/Pavel Neubauer

Rok 2019 síce nebol olympijský, napriek tomu bol bohatý na športové podujatia. Ako dopadol počas neho slovenský šport?

„Je pravda, že rok 2019 nebol pre slovenský šport najúspešnejší z pohľadu výsledkov. Šport prináša víťazstvá i prehry, ale predovšetkým radosť pre ľudí. Mňa svojou prezentáciou na domácom svetovom šampionáte príjemne prekvapili hokejisti. Nepostúpili síce do štvrťfinále, ale hrou a prístupom tešili fanúšikov. Skvelé výkony predvádzali počas roka Petra Vlhová, Anastasia Kuzminová, Peter Sagan, pridali sa k nim Paulína Fialková, Ján Volko. Dosiahli úžasné výsledky. Mnohé iné, oveľa väčšie krajiny nám môžu úspešných športovcov závidieť. Som rád, že prím hrali predovšetkým ženy. Zrovnoprávnenie žien v spoločnosti i športe je dnes veľmi populárna agenda. Naše ženy dnes idú príkladom a motivujú mužskú zložku, aby sa im vyrovnala. Čaká nás však aj jedna veľká výzva. Máme totiž úspešnú generáciu športovcov, ktorá sa pomaly pozerá na koniec kariéry. Musíme nájsť spôsob, ako nahradiť týchto medailistov. Nebude to ľahké, nebude to zo dňa na deň. Našou primárnou úlohou nie je tlačiť či ťahať bežca na lyžiach, aby bol rýchlejší. Musíme mu najmä utvárať adekvátne podmienky. Naši športovci sú šikovní a zanietení pre šport, ktorému sa venujú, ale potrebujú mať podmienky ako ich rivali z cudziny.“

Vlańajší prvý ročník konferencie Sport (R)evolution hodnotil nielen Anton Siekel ako veľmi úspešný.
Vlańajší prvý ročník konferencie Sport (R)evolution hodnotil nielen Anton Siekel ako veľmi úspešný.
Foto
Ľubomír Souček, SOŠV

Rok 2020 má prívlastok aj olympijský. Aký podľa vás bude?

„Pre nás na SOŠV predovšetkým naplnený prácou. Pripraviť sa na olympijské hry, ktoré budú vo veľmi vzdialenom regióne, nebude vôbec jednoduché. Musím pri tejto príležitosti vyzdvihnúť športové oddelenie SOŠV. Sú to profesionáli, myslia na detaily, majú zmapovanú celú situáciu v Tokiu i v ďalších miestach, kde sa bude bojovať o olympijské kovy. Verím, že sa mojim kolegom zo športového oddelenia podarí pripraviť pre našich olympionikov podmienky porovnateľné so svetovou špičkou. Verím, že pri výbere Športovca roka 2020 budú mať hlasujúci ťažkú úlohu vybrať najúspešnejších. Olympijské hry sú však aj výbornou príležitosťou na propagáciu športu a možnosťou ukázať našu históriu i súčasnosť, predstaviť našich športovcov, i zabaviť spoločnosť. Náš projekt ,Pripravení na Tokio´, ktorý chceme realizovať pred, počas i po OH, má ambíciu zapojiť do športovania celé rodiny s deťmi i množstvo fanúšikov. Prinesie aj iný pohľad na olympijské hnutie. V septembri by sme radi znovu usporiadali konferenciu Sport ®evolution, z ktorej sa, dúfam, stane tradícia. Jej prvý ročník bol úspešný.“

Čo robí SOŠV najväčšie problémy pri prípravách na tokijské hry?

„Pre našich adeptov olympijského štartu sme v decembri zorganizovali seminár. Sme s nimi v neustálom kontakte a snažíme sa im pripraviť ideálne podmienky. V celom svete sa veľa hovorí o klimatických podmienkach v Japonsku. Pre športovcov budú náročné, pre realizačné tímy to bude výzva sa s nimi popasovať. Nesmie sa nič podceniť. Spolu s lekármi konzultujeme a snažíme sa pripraviť optimálny plán, aby aklimatizácia športovcov bola bez problémov, boli načas nachystaní na svoju súťaž a necítili diskomfort, že mali byť v dejisku hier o deň, dva dni skôr. Drobných detailov, ktoré fanúšik nevidí, je dosť.“

V máji 2020 navštívi Slovensko prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach. Bolo náročné nájsť termín jeho návštevy?

„Pre SOŠV je to veľký diplomatický úspech. Thomas Bach má bohatú agendu a nie je možné, aby navštívil všetky krajiny. Našli sme však počas našej návštevy v Lausanne voľný dátum v jeho kalendári a pripravujeme mu program, ktorý síce bude iba dvojdňový, ale veľmi bohatý. Chceme, aby zo Slovenska odchádzal s pocitom, že SOŠV je silný partner pre Medzinárodný olympijský výbor i pre národné olympijské výbory. Odprezentujeme mu naše olympijské a športové múzeum, ktoré bude mať expozície v priestoroch zrekonštruovaného Domu športu, pripravujeme mu aj prehliadku tréningového centra v Šamoríne – Čilistove.“

Aké je vaše želanie do roku 2020 pre slovenský šport?

„Okrem tradičných želaní, aby sa našim športovcom vyhýbali zranenia, slúžilo im zdravie a dosahovali medailové úspechy, mám ešte jedno netradičné. Želám nielen športu, ale aj celej spoločnosti viac žičlivosti a silnejšiu empatiu. Bolo by skvelé, ak by sme si vzájomne viac priali, vedeli oceniť úspech súpera i zástupcov iného športu, neboli zahľadení do seba, ale prezentovali celý šport ako aktivitu, ktorá nás teší a baví.“

paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV