Športové aktuality
4 mins. čítania

Tomáš Veszelka zmenil pred letnou sezónou trénera, na tréningu prekonal „osobák“

Foto
TASR/Jakub Kotian

Trojskokan Tomáš Veszelka sa momentálne venuje najmä objemovej príprave, ktorú absolvuje pod vedením nového trénera Michala Škvarku. V jednom z tréningových pokusov si dokázal zlepšiť osobný rekord.

Tomáš Veszelka sa narodil 6. júla 1995 v Lučenci a s atletikou začal vo svojich ôsmich rokoch. Člen VŠC Dukla Banská Bystrica v mladom veku zaznamenal plejádu úspechov, medzi najvýznamnejšie patrí striebro v tímovej súťaži na I. európskych hrách v Baku 2015. Takisto si pripísal striebro na Armádnych svetových hrách vo Wu-Chane 2019, 4. priečku na ME do 23 rokov z poľského mesta Bydgoszcz 2017, 5. miesto na ME do 23 rokov v Tallinne 2019, 6. pozíciu na ME v Glasgowe 2019 či 8. miesto na halových ME v Berlíne 2019. Pripravuje sa pod vedením Michal Škvarku a jeho oficiálny osobný rekord má hodnotu 17,09 metrov.

Aj po otvorení hraníc zostane trénovať doma. Pre istotu

Stále ešte len 24-ročný pretekár si myslí, že koronavírus je už na ústupe. „Obávam sa jedine medzinárodných štartov. Hoci nemám strach z následkov ochorenia, nechcel by som mať pozitívny test.”  Vzhľadom na to plánuje v najbližšom čase zostať v domácom prostredí. Ak by sa po príchode zo zahraničia objavili akékoľvek komplikácie, pre ktoré by musel absolvovať karanténu, mohlo by sa to negatívne odraziť na jeho výkonnosti. „Uprednostnil by som preto domáce preteky, prípadne by som rád štartoval na Zlatej tretre v Ostrave.“

Na tréningu skočil osobné maximum

Aktuálne sa jeden z najlepších súčasných európskych trojskokanov pripravuje objemovo, vyskúšal si však už aj tréningové štarty. „Som trošku pomalší, avšak dokázal som si v tréningu skočiť osobný rekord o 29 centimetrov. Objemová príprava zjavne ovplyvňuje skákanie.“

S bývalým trénerom Mariánom Krnáčom sa venovali najmä rozsahu. Zameriavali sa na pevnosť hrudníka, zvyšovanie mobility ramien či kĺbov. „Cítim, že mi to pomohlo. Neviem si predstaviť, kde budem dopadať, keď sa zladia sila, dynamika a výbušnosť.“

Odkladu olympijských hier sa nedalo vyhnúť

Odloženie olympijských hier bolo nevyhnutné, a preto sa dá pochopiť. „Ide o gigantickú akciu. Nepripadalo do úvahy, aby sa uskutočnila v pôvodnom termíne. Ak by sa olympijské hry konali v pôvodnom termíne, bolo by to podľa mňa nefér voči športovcom. Každý by mal na svoju prípravu iné podmienky.“

V budúcom roku na základe aktuálneho plánu čaká atlétov nabitý program. „Myslím si, že otázniky visia nad viacerými podujatiami, hlavne nad halovými majstrovstvami sveta v Číne. Verím však, že všetky podujatia sa uskutočnia, ako olympijské hry, tak i halové majstrovstvá Európy a sveta.“

Chce sa zamerať na detaily

Tento rok bude spolu s novým trénerom Michalom Škvarkom skúmať, čo na neho platí v tréningu. „Chceme pracovať na detailoch a aj si trochu zasúťažíme. Mám teraz posunutú prípravu. Chcel by som začať pravdepodobne v auguste. Možno to však prehodnotím a koncom júla začnem zľahka na ligových pretekoch. Rád by som sa postupne rozbehol.“  Nebude to však úplne v plnom tempe. „Chcel by som začať vnímať veci, na ktorých pracujem s trénerom a fyzioterapeutom Denisom Freudenfeldom. Je to aj pre mňa veľmi náročné. Táto situácia mi však hrá do karát, dala mi šancu vycibriť detaily.“ Po letnej sezóne si plánuje tiež odpočinúť. „Následne sa budeme pripravovať na halovú sezónu. Hala v Toruni, kde sa budú konať halové majstrovstvá Európy, sa mi pozdáva. Každý ju chváli.“

Podujatia a športovci
Šport
Juniorský olympijský tím 2024
2 percent nadacia

Related

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV