Športové aktuality
5 mins. čítania

Prezident Slovenskej plaveckej federácie dvíha výstražný prst: Zabudnime na nové rekordy

Foto
TASR/Jakub Kotian

Slovenskú plaveckú federáciu (SPF) zasiahla pandémia koronavírusu vo veľkej miere. Vnútorné bazény boli zatvorené takmer tri mesiace. Plavci sa však z tejto situácie už pomaly dostávajú a plánujú podujatia. O aktuálnych témach sme sa porozprávali s prezidentom SPF Ivanom Šulekom.

Všetky európske i svetové vrcholné podujatia sú kvôli pandémii koronavírusu do konca roka zrušené. „Niektorí plavci vzhľadom na to strácajú motiváciu. Netrénovali, teraz sa znova dostali do tempa a kým sa dostanú k výsledkom, tak to bude trvať dlhšie. Je také pravidlo – ako dlho nie ste vo vode, toľko trvá dostať sa do pôvodného stavu.“

Plavci zaplávali určité výkony, za ktoré dostali bodové ohodnotenie do rebríčka. Na kvalifikáciu na vrcholné súťaže potrebuje plavec 800 až 900 bodov. „Keď sa začnú prvé súťaže, budú zhrození. Ešte nikdy sa takáto situácia nevyskytla. Výkony pôjdu nadol.“  V blízkej budúcnosti to môže dokonca vyzerať, že plávanie stagnuje. „V najbližších rokoch nebude toľko prekonaných rekordov. Z tohto pohľadu to môže byť celosvetový problém.“

Niektorí slovenskí plavci môžu byť až polroka bez tréningu v bazéne

Hoci väčšina klubov už funguje naplno, v niektorých mestách sa rozhodlo, že bazény neotvoria. „Napríklad v Trenčíne máme osemdráhovú dvadsaťpäťku, športovú školu i silný klub. Mesto však povedalo, že sa im neoplatí otvoriť štadión. Rovnako v Komárne nespustili bazén s odôvodnením, že sa im to na mesiac neoplatí.“

Za normálnych okolností si plavci dajú cez prázdniny mesiac voľno, lenže už teraz skoro tri mesiace netrénovali. „Pokiaľ niekto neotvorí bazény ďalšie tri mesiace, tak budú polroka bez vody. To je nonsens. Plavci chodia trénovať do Bratislavy, prípadne do ďalších miest, čo im predražuje náklady.“

SPF chce, aby tréneri ostali pri plávaní

Ďalším problémom slovenského plávania je, že tréneri v niektorých kluboch nemali počas koronakrízy zaplatené. „Niektorí uvažujú nad inými zamestnaniami, čo pre nás nie je príjemné. Snažíme sa s nimi rozprávať, aby sme ich namotivovali späť. Nemáme veľa profesionálnych trénerov, klub si platí úväzkových koučov.“

Slovenská plavecká federácia rozdeľuje pätnásť percent z celkového rozpočtu za príslušnosť ku klubom. „Povedali sme, že kluby to v tejto situácii môžu využiť aj na platy trénerov. Napriek tomu, že počas koronakrízy nemali žiadne náklady.“ Útvary talentovanej mládeže takisto môžu vynaložiť tieto prostriedky na mzdy trénerov. „Predtým išli na prípravu reprezentantov, ale teraz by ich nemal kto trénovať, ak by odišli do iného zamestnania. Snažíme sa to kompenzovať, aby sme udržali trénerov.“

Zdravie je prednejšie

Odklad olympijských hier, majstrovstiev Európy či ďalších plaveckých podujatí prvý muž SPF vníma veľmi pozitívne. „Členovia Európskej plaveckej federácie (LEN) a Medzinárodnej plaveckej federácie (FINA) povedali, že pokiaľ nie sú pre všetkých rovnaké podmienky, tak by išlo o nefér šampionáty. Mám na to taký istý názor. Zatiaľ nezrušili Svetové poháre, ale nemyslím si, že sa uskutočnia.“

Vyskytli sa aj krajiny, kde sa trénovalo. „Maďari mali od vlády k dispozícii tri bazény a normálne trénovali. Dokonca som počul, že v Taliansku sa niektoré kluby pripravovali, no po zhoršení pandemickej situácie prestali aj tam.“ Čo sa týka celkovej situácie i súťaženia, pre Ivana Šuleka je dôležitý zdravotný aspekt. „Keby napríklad naši pretekári dosiahli lepší výsledok ako Taliani alebo Španieli, nevedel by som sa z toho tešiť.“ 

Na jeseň sa začne súťažiť, nádejní olympionici budú chcieť čím skôr plniť limity

Od septembra činovníci SPF naplánovali domáce súťaže. „Budú sa konať majstrovstvá Slovenska vo všetkých kategóriách, pričom seniorské sa uskutočnia od 10. do 13. decembra v Šamoríne. Budú fungovať aj žiacke a oblastné súťaže, rovnako to bude v prípade súťaže družstiev. Tento rok v marci sme mali v pláne zrealizovať testovacie podujatie na EYOF  – Banská Bystrica Cup, ten sme preložili na október.“

Nádejní olympionici, ktorí zaplávali B-limit – Richard Nagy, Nikoleta Trníková, Tomáš Klobučník potrebujú tréningy a súťaže. Rovnako k nim patrí Andrea Podmaníková, ktorá má k „Béčku“ blízko. „Od januára potrebujú chodiť na preteky, aby čím skôr splnili A-limit. U nás limity, ktoré boli zaplávané doteraz, platia.“ Kvalifikačné časy môžu zaplávať aj na Slovensku. „Musíme podujatie zapísať v rámci FINA, aby sa to mohlo rátať. Športovci si budú sledovať otvorené mítingy koncom roka, aby vedeli, ako sú na tom. Času nie je veľa.“

paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV