Fair play v praxi - príbehy

Ponúkame vám pozoruhodné príbehy športovcov, ktoré sú príkladom ducha fair play v praxi.

fairplay

RYTIERSKOSŤ FUTBALISTOV PRED NENÁVISTNÝMI FANÚŠIKMI

V 1. kole Pohára európskych majstrov 1992/93 sa oba zápasy medzi futbalistami Slovana Bratislava a maďarského Ferencvárosu Budapešť odohrali vo veľmi napätej a neznášanlivej atmosfére medzi oboma nevraživými fanúšikovskými tábormi. Po policajnom zásahu v Bratislave proti "tvrdému jadru" fanúšikov Ferencvárosu sa v odvete očakávalo "peklo". Hráči oboch tímov však svojím správaním na ihrisku neposkytli ani najmenšiu zámienku pre neprístojnosti na tribúnach a obojstranne prispeli k tomu, že prvý aj druhý zápas sa odohrali a dohrali bez incidentov na hracej ploche. Správanie hráčov oboch družstiev bolo v decembri 1992, tesne pred rozdelením ČSFR, ocenené zvláštnou cenou predsedníčky Čs. olympijského výboru. "Zvláštna cena fair play pre oba tímy ma trošku prekvapila, pretože si myslím, že my hráči musíme hrať a starať sa o loptu, a nie si všímať veci naokolo, ale vzhľadom na atmosféru okolo týchto dvoch zápasov je takéto ocenenie asi oprávnené," povedal po prebratí ceny na vyhlasovaní cien Klubu fair play ČSOV v Bratislave brankár futbalistov Slovana Alexander Vencel ml.

STOLNÁ TENISTKA VO FINÁLE ME JUNIORIEK PRIZNALA BOD SÚPERKE, HOCI BY NÍM VYHRALA SET

Slovenská reprezentantka v stolnom tenise Zuzana Poliačková vo finále dvojhry na juniorských ME v Ľubľani 1993 proti Francúzke Boileauovej za stavu 26:25 vo svoj prospech v 1. sete priznala súperke bod, ktorý rozhodcovia nepostrehli (pôvodne bod aj víťazstvo v sete priznali Poliačkovej). Po geste hráčky ŠKST Sporiteľňa Bratislava rozhodcovia svoj výrok opravili. Bratislavčanka zápas napokon vyhrala a stala sa juniorskou majsterkou Európy. Jej príkladný čin ocenil Medzinárodný výbor play UNESCO (CIFP) udelením čestného diplomu a Klub fair play SOV Cenou Slovenského olympijského výboru.

TRIATLONISTA V BOJI O DOMÁCI TITUL NEVYUŽIL ZRANENIE NAJVÄČŠIEHO SÚPERA

Na majstrovstvách Slovenska v šprintérskom triatlone v roku 1996 v Lučenci sa trojnásobný majster Slovenska Michal Kunic príkladne zachoval voči svojmu najväčšiemu súperovi Gabrielovi Baranovi. V záverečnom behu na 5 km Baran, ktorý 80 metrov pred cieľom tesne viedol pred Kunicom, spadol a ďalej bol schopný len krívať. Kunic však nevyužil hendikep súpera a namiesto ponúkajúcej sa šance prišiel do cieľa iba voľným krokom za ním. "Baran bol v tento deň lepší," vysvetlil svoje počínanie po pretekoch Michal Kunic. Tento čin ocenil Medzinárodný výbor play UNESCO (CIFP) udelením čestného diplomu a Klub fair play SOV Cenou fair play.

MLADÝ DŽUDISTA NA MEDZINÁRODNOM TURNAJI NECHCEL VÍŤAZSTVO VĎAKA CHYBE ROZHODCOV

Džudista Sokola Bratislava Alexander Inczédi bol v poslednom kole Alpskopanónskej ligy mládeže 1997 v rakúskom Mattersburgu v kategórii mladších žiakov vyhlásený za víťaza v dôsledku chybného verdiktu rozhodcov. Pri vyhlásení víťazov však zvesil zo svojej hrude zlatú medailu a zvesil ju na krk vedľa stojaceho strieborného športovca. Zároveň ho vytiahol na najvyšší stupeň, pričom sám zostúpil nižšie. Tento čin ocenil Medzinárodný výbor play UNESCO (CIFP) udelením čestného diplomu a Klub fair play SOV Cenou slovenského olympijského výboru.

HOROLEZEC SÁM ZACHRÁNIL V ŠESŤTISÍCOVEJ VÝŠKE JAPONSKÉHO KOLEGU

Slovenský horolezec Michal Kriššák v júni 1999 pri zostupe z Mt. McKinley na Aljaške vo výške zhruba 6000 m našiel krajne vyčerpaného Japonca Šigera Tamoiho. Zachránil mu život tým, že ho striedavo niesol a podopieral, pričom mu neustále dodával aj psychické sily. Nikto z horolezcov, ktorých stretli, im nebol ochotný pomôcť. Tento čin ocenili v tamojšom národnom parku udelením titulu Záchranca roka. Medzinárodný výbor play UNESCO (CIFP) udelil Michalovi Kriššákovi (inak synovi niekdajšieho špičkového horolezca Milana Kriššáka, ktorý pred rokmi zomrel v Tatrách pri záchrannej akcii) čestný diplom CIFP a Klub fair play SOV Cenu Slovenského olympijského výboru.

LYŽIAR NECHTIAC ZLOMIL PALICU SÚPEROVI A POTOM HO NECHAL VYHRAŤ

Na otvorených letných majstrovstvách ČR v severskej kombinácii v roku 2000 v Lomnici nad Popelkou v behu na kolieskových korčuliach v stúpaní do vrchu slovenský reprezentant Michal Pšenko predbehol viacero českých pretekárov, až sa dopracoval na úroveň vedúceho Jana Maturu. Keď ho predbiehal, Matura nedopatrením vložil svoju palicu do dráhy jeho lyže a Pšenko mu ju zlomil. Krátko pred cieľom sa Pšenko následne ocitol na čele a súper bez palice už nemal žiadnu šancu na víťazstvo. A pretože mu on, aj keď nechtiac, zlomil palicu, zastal tesne pred cieľom a nechal Maturu prebehnúť métou na prvom mieste. Tento čin ocenil Klub fair play SOV Cenou Slovenského olympijského výboru.

HOKEJISTA ŽIADAL POUKÁZAŤ ČASŤ JEHO PRÍJMU V NHL NA TRENČIANSKU MLÁDEŽ

Slovenský reprezentant v ľadovom hokeji Róbert Švehla pri podpise svojej zmluvy na sezónu 2002/03 s klubom NHL Toronto Maple Leafs inicioval finančnú výpomoc pre výchovu mladých hráčov v Dukle Trenčín, kde hokejovo vyrastal. Znížil sa mu tým výrazne vlastný príjem, časť z neho išla na základe zmluvy na podporu trenčianskej hokejovej mlade. Klub fair play SOV ocenil tento čin udelením Ceny predsedu Slovenského olympijského výboru.

NAMIESTO DOSIAHNUTIA VRCHOLU OSEMTISÍCOVKY ZÁCHRANA POĽSKÉHO HOROLEZCA

V roku 2005 sa pri pokuse o výstup na vrchol himalájskeho Broad Peaku ťažko zranil poľský horolezec Artur Hajzer. Komplikovaná zlomenina nohy vo výške 7800 metrov nad morom znamená vo väčšine prípadov takmer istú smrť. S týmto sa však nedokázala zmieriť dvojica Slovákov Martin Gablík a Rudolf Bošjak. V čase, keď sami mali vrchol Broad Peaku už takmer na dosah, neváhali vzdať sa svojho cieľa len preto, aby s vypätím všetkých síl zniesli zraneného Poliaka zo zóny smrti až do základného tábora. Športové ciele išli bokom, hlavnú úlohu zohrala ľudskosť, súdržnosť a solidarita. Tento čin ocenilo Európske hnutie fair play (EFPM) v roku 2006 diplomom a plaketou EFPM.

PRIZNANIE MLADÉHO HRÁČA CURLINGU V BOJI O POSTUP DO SEMIFINÁLE ME JUNIOROV

Na majstrovstvách Európy juniorov 2006 v curlingu v zápase Slovenska s Českom člen Curling Clubu Poprad Tomáš Pitoňák ako kapitán slovenského tímu upozornil rozhodcov na porušenie pravidiel z našej strany. V zápase, v ktorom ešte slovenské družstvo malo šancu na postup do semifinále, sa náš hráč nedopatrením dotkol svojho kameňa, ktorý sa posunul a zastavil v strede kruhov. V dôsledku tohto porušenia pravidiel, ktoré si nevšimli rozhodcovia ani hráči súpera, družstvo Slovenska získalo body. Po upozornení Tomáša Pitoňáka na porušenie pravidiel rozhodcovia body tímu Slovenska následne odobrali. Do semifinále napokon postúpilo družstvo Česka. Svetová curlingová federácia tento čin ocenila zlatou medailou fair play, Európske hnutie fair play v roku 2007 diplomom a plaketou EFPM.

MOTORISTA OHROZIL ŠANCU NA SVOJ DOBRÝ VÝSLEDOK, ABY ZÁCHRANÁRI NAŠLI JEHO SÚPERA

Dlhoročný popredný slovenský motocyklista a exmajster sveta v súťažiach enduro Jaroslav Katriňák prejavil hlboký zmysel pre ľudskosť počas 29. ročníka Rely Lisabon - Dakar v roku 2007. Po tom, čo objavil v púšti telo mŕtveho juhoafrického pretekára Elmera Symonsa, zavolal pomoc a zostal pri mŕtvom súperovi, až pokiaľ nepriletel vrtuľník záchrannej služby, hoci si tým ohrozil šancu na dobrý výsledok. Európske hnutie fair play v roku 2007 ocenilo tento čin diplomom a plaketou EFPM.

PRÍKLADY AJ VO VYPÄTOM FINÁLE HOKEJOVEJ EXTRALIGY

Hokejisti HC Košice získali v sezóne 2008/2009 extraligový titul po desiatich rokoch, keď zdolali HK 36 Skalica 4:2 na zápasy. Duely finálovej série boli dramatické, ale niesli sa vo vzácnom duchu fair play. V treťom zápase v 33. min signalizoval hlavný rozhodca Kubuš dvojminútový trest za nebezpečnú hru so zdvihnutou hokejkou skalickému hráčovi Škadrovi, košický útočník Jaroslav Kmiť sa priznal, že ho do tváre netrafila hokejka Skaličana, ale zranil ho puk. "Finále je aj o fair play, nevidel som dôvod, aby som tak nespravil," uviedol Kmiť. V šiestom zápase zase za stavu 2:2 v 52. minute mohla Skalica po tretí raz získať výhodu presilovky piatich proti trom. Ku Kmiťovi si mal ísť na trestnú lavicu sadnúť ďalší košický hráč za vyhodenie puku za plexisklo. Miroslav Ďurák po debate so Žigmundom Pálffym, kapitánom skalického tímu, však rozhodcovi priznal, že vyhodený puk z košického pásma sa odrazil od jeho prilby.

PRÍKLADNÉ GESTO HOKEJOVÉHO BRANKÁRA

V zápase českej najvyššej hokejovej súťaže v novembri 2018 sa stretli Karlove Vary a HC Hradec Králové. Brankár Karlových Varov Filip Novotný sa vybral na výlet mimo bránkoviska do rohu ihriska, aby zabojoval o puk. Následne však spadol na ľad po kontakte so slovenským útočníkom Lukášom Cingeľom. Rozhodcovia nekompromisne hru prerušili a za stavu 2:1 pre Karlove Vary poslali Cingeľa na tresnú lavicu. Následne sa spustila na rozhodcov vlna kritiky zo strany hráčov Hradca. Konzultovať to s nimi šiel aj slovenský kapitán Dominik Graňák. Nič však nepomohlo. Potom však na scénu nastúpil Filip Novotný. Brankár sa vybral za rozhodcom a všetko mu vysvetlil. Žiadny faul to nebol. Po krátkej konzultácii trest Cingeľovi odpustili. Z trestnej lavice sa slovenský hokejista rýchlo ponáhľal poďakovať gólmanovi súpera za krásne gesto fair play.

PATRIK SPĚŠNÝ (ČESKO)

Litvínovský juniorský hokejista  Patrik Spěšný preukázal nezlomný charakter, keď sa odmietol podielať na sázkovom podvode. Pred zápasom s Českými Budejovicami v septembri 2014 objavil na svojom facebookovom profilu zprávu, v ktorom ho hráč juhočeského družstva vyzval, aby za finančnú odmenu úmyselne zachytal zle a svojim výkonom tak ovpyvnil výsledok zápasu.

Nepamätám si to presne, najsôr ponúkal dva tisíc korún, potom  desať a na záver dvacať tisíc. Písal kurz, že keď vsadíme dva tisíc, tak vyhrajeme toľko a podobne, “ prezradil Spěšný. Vôbec som netušil o koho sa jedná., neboli sme spolu v žiadnom kontakte. Bol som z toho neistý  a rozhodol som sa zdôveriť trénerom Robertovi Reichlovi a Jaroslavovi Hüblovi » podotkol litvínovský brankár. Tí obratom  informovali Český sväz ľadového hokeja a situáciu riešila disciplinárna komisia aj policia.

Či už išlo o korupčné jednanie alebo o nevydarený vtip hráča Českých Budejovic, každopádne Patrik Spěšný si za odvahu zaslúžil uznanie. Európske hntie fair play na návrh Českého klubu fair play ocenil jeho čin cenou „Plameň fair play“,  ktorá sa udeľuje športovcom do 18 rokov.  Naviac Patrik môže byť vzorom pro ďalších - a nielen mladých - športovcov.

TIRA PAVÚKOVÁ (MAĎARSKO)

Jedným z najpamätnejších udalostí Majstrovstiev Európy U20 v atletike, ktoré sa konali v talianskom Grosette  v júli 2017, boli finálové preteky dievčat v behu na 3000 m prekážok. Veľká favoritka  pretekov, na vedúcej pozícii bežiaca maďarská atlétka Lili Anna Tóthová sa potkla na jednej prekážke a spadla. Za ňou bežiace pretekárky sa snažili ju obísť, potkýňali sa o ňu, niektoré nechtiac aj kopli do nej. Jedine jej reprezentačná kolegyňa Tira Pavúková zostala stáť pri nej, aby jej pomohla. Obetovala svoje popredné umiestnenie a snažila sa Tóthovu zdvihnút zo zeme, dohovárala jej a povzbduzovala ju na pokračovanie v pretekoch. Tóthová však bola zranená a v šoku. Pavúková potom pokračoval na počesť a s obrovskou podporou publika dobehla do cieľa na 12. mieste. Neskôr sa priznala, že si myslela, obecenstvo tlieska a povzbudzuje účastníkov inej atletickej súťaže. Potrebovala dlhší čas, aby si uvedomila, že búrlivé ovácie patria jej a jej príkladnému vystupovaniu v duchu fair play.

Tira Pavuková získala za svoj čin cenu „Plameň fair play“, venovanú mladej generácii do 18 rokov Európskym fair play hnutím.

JUNIORSKÝ KORDOVÝ TÍM UKRAJINY

Na Majstrovstvách sveta v šerme juniorov vo francúzskom Bourges v roku 2016 malo v súťaži kordových družstiev o postup do osemfinále  nastúpiť družstvo Alžírska proti Ukrajne. Alžírsky tím však na zápas prišiel so značným oneskorením a rozhodcovia ho v súlade s predpismi Medzinárodnej šermiarskej federácie vylúčili z ďalšieho priebehu turnaja. Keď sa to dozvedeli mladí šermiari z Ukrajny, obrátili sa na technické riaditeľstvo turnaja so žiadosťou, aby zmenilo svoje rozhodnutie: Prišli sme na majstrovstvá sveta preto, aby sme ukázali ako sme pripravení na čestné zápolenia s našími rovesníkmi a nie preto, aby sme postúpili bez boja – oddôvodnili svoj prístup. Technické riaditeľstvo majstrovstiev sveta vyhovelo prosbe Ukrajincom, ktorí zápas s Alžírskom prehrali a tak sa rozlúčili s turnajom. Medzinárodný výbor fair play ich príkladný športový duch ocenil Fair play cenou, ktorá je pomenovaná po Jacques Roggeovi, bývalom prezidentovi Medzinárodného olympijského výboru.

PAVOL HORŇÁK a ALOJZ KAULJAK 

Dvojica šachistov ŠK Cífer, ktorí v nedeľu 26. októbra 2016 počas majstrovského zápasu IV. Ligy ŠK Cífer B – ŠK Dunajská Streda B poskytli rýchlu prvú pomoc podľa telefonických inštrukcií z tiesňovej linky 112. Umelým dýchaním z úst do úst a masážou srdca pri záchrane šachistu z Dunajskej Stredy, 67-ročného Michala Novotného. Žiaľ, napriek ich najlepšiemu úsiliu pri záchrane jeho života, však hráč napokon podľahol následkom kolapsu. Klub fair play SOV ocenil Pavala Horňák a Alojza Kavuljaka Cenou KFP SOV za príkladný čin v duchu fair play.

MAREK HLADÍK

Na 39. ročníku varšavského maratónu, ktorý sa konal dňa 24. septembra 2017, viedla v súťaži žien s trojminútovým náskokom Recho Kosgeiová z Kene. Približne 800 metrov pred cieľom prišiel definitívny koniec jej sna o prvom maratónskom triumfe v kariére – skolabovala! Takmer tri minúty sa pokúšala vstať, prežívala muky, no pomoc od varšavských organizátorov a ani okolo stojacich divákov neprichádzala. Prvý, kto sa pokúsil 31-ročnej Keňanke pomôcť, bol slovenský vytrvalec Marek Hladík. Ku Kosgeiovej sa blížil spoločne s neskoršou víťazkou ženskej súťaže, Bejiovou z Etiópie, no kým Afričanka bežala ďalej, 27-ročný vytrvalec AŠK Slávia Trnava sa pri ležiacej Keňanke zastavil a pokúšal sa ju dostať na nohy. Podal jej ruku, snažil sa s ňou komunikovať, ale zbytočne. Keď sa ku Kosgeiovej konečne blížili organizátori, Hladík sa rozbehol do cieľa. Z mužov napokon finišoval desiaty v osobnom rekorde 2:36:11h, ktorý mohol byť aj lepší, nebyť jeho príkladného ľudského prístupu a športového ducha. Marek Hladík za svoj čin získal Cenu Klubu fair play Slovenského olympijského výboru ako aj Diplom Medzinárodného výboru fair play.

Podľa pravidiel atletických súťaží IAAF akákoľvek pomoc pretekárovi počas súťaže inými osobami, s výnimkou lekárom určeným organizačným výkonom podujatia, sa považuje za nedovolenú pomoc a vedie k diskvalifikácii pretekára. Bežkyňa bola pri vedomí a jej život nebol ohrozený. Pretože športovec neoznámil, že sa chce vzdať, maratónsky personál stojaci na strane cesty a v hlavnom vozidle, monitoroval situáciu – vyjadrili sa organizátori podujatia. Myslím, že v tomto prípade logika a ľudskosť mali nahradiť pravidlá,"- písal na svojej socialnej sieti bývalý víťaz  Bostonského maratónu, Wesley Korir z Kene.

PETER ČEREŠŇÁK

Slovenský reprezentant ukázal, čo znamená fair-play. Peter Čerešňák momentálne pôsobí v drese Plzne v rámci českej Extraligy. V zápase proti HK Mountfield ukázal okrem hokejových schopností aj to, že rád hrá fair-play. Čerešňák v zápase pri korčuľovaní dozadu nešťastne zakopol na modrej čiare a spadol. Hlavní rozhodcovia však situáciu vyhodnotili ako nedovolený zákrok a vylučovali bývalého útočníka Slovana Bratislava Lukáša Vopelku. Slovenský reprezentant však nedovolil, aby padol trest, ktorý by bol nespravodlivý. Ukázal správny charakter, keď prišiel k rozhodcom a vysvetlil im, že spadol bez toho, aby ho niekto fauloval. Arbitri teda avizovaný trest zrušili a hra mohla pokračovať. Čerešňák  bol vyznamenaný za gesto fair play Cenou Klubu fair play SOŠV.

MIROSLAV PUPÁK

Niekoľko minút pred koncom tretej tretiny štvrťfinálového zápasu Kaufland play-off Tipsport Ligy medzi Nitrou a Trenčínom hostia vyhrávali 1:0. Taký výsledok znamenal by výhru Nitry v sérii a postup do semifinále. Domáci kapitán Branko Radivojevič sa pri mantineli snažil tvrdo obrať o puk Miroslava Pupáka a rozhodca odmenil jeho snahu dvomi minútami. Nakoniec sa však nevylučovalo. Tridsaťštyriročný hráč Nitry totiž nakorčuľoval za arbitrami a povedal im, že o faul nešlo.  Miroslav Pupák po zápase povedal: "Videl som, že Branko ma tam zozadu dobieha a chce mi zdvihnúť hokejku. Netrafil ju, jeho hokejka mi išla k tvári, tak som spravil taký rýchly pohyb, aby ma netrafil. Rozhodca to vyhodnotil tak, že sa ma dotkol, no faul to nebol, tak prečo sa nepriznať. Stále je to len šport a hokej," povedal.

Krásne športové gesto vo vybičovanej sérii navyše v jej rozhodujúcich minútach spravil aj pre svojho syna. "Máme s manželkou krásneho syna, ktorého vychovávame, aby bol spravodlivý. Beriem to tak, že treba ísť príkladom. Nevnímam to ako nejaké veľké gesto, nejako som nad tým nepremýšľal. Aj keby to bol niekto, kto ma celú sériu 'jedoval', čo teda Branko nebol, tak by som sa zachoval rovnako. Je to o charaktere a karma nám to nakoniec vrátila." Miroslav Pupák za príladný čin bol ocenený Diplomom Klubu fair play SOŠV.

ŠTEFAN SVITKO, MOTOCYKLOVÝ PRETEKÁR

Štefan Svitko je dlhoročný úspešný reprezentant SR v motocyklovom športe. Štefan Svitko bol pre ročník 2020 Rally Dakar oficiálnou tvárou a ani samotní organizátori asi netušili, ako dobre vybrali. Svojimi jazdeckými výkonmi dokazoval počas celej rally, že patrí do svetovej špičky.  Počas posledného Dakaru v úvode tohto roka ukázal aj svoju ľudskú tvár, keď pomáhal viacerým svojim súperom počas etáp pri ich ťažkých chvíľach po náročných pádoch. Bohužiaľ jednému z nich už nedokázal pomôcť, no jeho hrdinstvo pri záchrane portugalského jazdca Paula Goncalavesa (spolu s Toby Priceom) nezostane nikdy zabudnuté. Tomuto činu predchádzala i ďalšia nezištná pomoc, a to v hneď v druhej etape, kedy Štefan bez zaváhania poskytol pomoc zranenému Danielovi Nosigliovi Jagerovi z Bolívie. Štefan Svitko i v predchádzajúcich ročníkoch bez váhania, resp. na úkor straty postavenia vo výsledkovej listine pomohol viacerým jazdcom v súťaži motocyklov, ako aj posádke jedného havarovaného automobilu.

ŽIGA PAVLIN, ĽADOVÝ HOKEJ

V zápase Tipsport ligy medzi Košicami a Nitrou (51. kolo, 18. 2. 2020) boli diváci svedkami aj krásneho momentu. Rozhodca po kontakte nitrianskeho hráča Erika Čaládiho a košického obrancu Žigu Pavlina odpískal nedovolený zákrok. Čaládi mal odísť na trestnú lavicu. Zakročil však slovinský hokejista, ktorý začal okamžite signalizovať, že jeho pád bol nezavinený. Rozhodca preto trest zrušil a Pavlinovi sa odmenili tribúny mohutným potleskom. Podobné gesto urobil v minulosti aj v drese českobudějovického klubu v 30. kole Chance ligy. Pavlin sa zachoval fér a vsetínský hráč Vojtěch Šilhavý na trestnú lavicu nemusel (v roku 2018).

RUDOLF HUNA, ĽADOVÝ HOKEJ

Šikovnosť, obdivuhodná technika či rýchlosť – toto všetko sú aspekty, ktoré možno považovať za prednosti skúseného hokejového útočníka z Liptovského Mikuláša Rudolfa Hunu. V zápase 47. kola (2. 2. 2020) najvyššej hokejovej ligy medzi Trenčínom a Liptovským Mikulášom sa ukázalo, že Liptáci chcú získavať férovo body a sú pre nich prednejšie hodnoty, než víťazstvo za každú cenu. Skúsený 39-ročný útočník to dokázal pri jednom zo súbojov v 51. minúte stretnutia za stavu 0:0, keď sa predral do útočného pásma, kde ho napádal brániaci Trenčan Rajnoha. Po chvíľke sa Rudolf Huna ocitol na ľade, čo neďaleko stojaci arbiter vyhodnotil ako faul a nepriazeň priaznivcov Dukly bola okamžitá. Avšak Rudolf Huna sa okamžite postavil, vybral smerom k rozhodcom a oznámil, že o žiadny faul sa nejednalo. Signalizované vylúčenie tak bolo zrušené a útočník Liptákov si vyslúžil mohutný potlesk nielen v Trenčíne, ale po zverejnení v médiách aj na celom Slovensku.

MAREK SLOVÁK, ĽADOVÝ HOKEJ

V piatkovom prvom kole (02. 10. 2020) nového ročníka TIPOS extraligy medzi Popradom a Nitrou v úvode tretej tretiny zmenila výrok rozhodcov o hákovaní popradského útočníka Marcela Haščáka nitrianska opora Marek Slovák. Jeho čin je o to cennejší, že Nitra hrala v oslabení a počet mužov na ľade sa mohol vyrovnať.

MIROSLAV PREISINGER, ĽADOVÝ HOKEJ

V závere 5. minúty súboja medzi Slovanom Bratislava a HK Poprad (04. 10. 2020) po zákroku forčekujúceho domáceho útočníka Brendana O´Donnella sa odhodlal Miroslav Preisinger k fair play činu.

„Pravdupovediac, necítil som vôbec súperovu hokejku, len som sa pri prekladaní nohami pošmykol a spadol som. Víťazstvo je v športe dôležité, ale treba k nemu dokráčať férovou cestou. Hneď som vedel, že to faul nebol, aj keď spoluhráči mi hovorili, že ma súper podrazil,“ povedal po stretnutí v Bratislave Miroslav Preisinger.

Dvadsaťdeväťročný center druhého popradského útoku sa neinšpiroval činom Mareka Slováka. V prvom momente mu ani nenapadlo, že k niečomu podobnému prišlo aj o dva dni skôr. „Až na striedačke som si po chvíli spomenul, že v zápase proti nám to spravil Marek Slovák. Aj fair play musí mať miesto v hokeji,“ doplnil rodák z Bratislavy v drese kamzíkov.

Kanaďan O´Donnell sa verdiktu rozhodcov po súboji za bránkou Popradu čudoval. Síce neprotestoval, ale na trestnú lavicu išiel veľmi neochotne. Keď však Miroslav Preisinger oznámil hlavnému arbitrovi Petrovi Stanovi, že nebol faulovaný, uznanlivo zaklopal aj so spoluhráčmi hokejkou o ľad. „Bol to príkladný čin športového správania, ktorý oceňujem. Často sa s podobnými situáciami na ľade nestretávame,“ povedal O´Donnell.

Gesto Preisingera ocenili aj tréneri oboch mužstiev. Kormidelník Popradu Peter Mikula bol počas víkendu svedkom dvoch činov fair play. „Chlapci si to nastavili, že fair play je na prvom mieste,“ kvitoval Mikula. „Rozhodcovia tiež môžu urobiť chybu, je to iba šport. Aj to, čo sa stalo, svedčí o veľkej morálke Miroslava Preisingera,“ reagoval kouč Slovana Roman Stantien.

LUKÁŠ HORÁK A RADO BUJDOŠ, ATLETIKA

Na štartovej listine najstaršieho európskeho maratónu bolo v roku 2022 zapísaných takmer 7000 účastníkov. Tí najlepší snívali v Košiciach o medaile, ďalší aspoň o dobrom umiestnení v rebríčku. A úplne všetci o prekonaní samých seba a o zdolaní svojich limitov. Lukáš Horák, 38-ročný príslušník Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach v nedeľu bežal polmaratón. Asi 300 metrov pred cieľom si na trati všimol ženu, ktorá náhle dostala kŕč a ten by jej znemožnil dokončiť preteky. Bez váhania sa preto rozhodol, že jej pomôže. Zranenú Gabrielu Smerigovú vzal na plecia a časť trate ju niesol. V tejto snahe nezostal sám. Tesne pred cieľom mu pomohol aj ďalší bežec a triatlonista z Nižnej Myšle Rado Bujdoš, ktorý mal už v nohách celých 42 maratónskych kilometrov. „Veľmi pekne ďakujem obom borcom, ktorí mi pomohli prejsť cez cieľovú čiaru. Bežecký cieľ som si splnila, ale neviem, či to stálo za to. V každom prípade, osobáky nie sú zadarmo a moja úžasná vďaka ešte raz patrí vám, chalani, že ste stáli pri mne," poďakovala sa obom pánom bežkyňa.

Lukáš Horák a Rado Bujdoš boli ocenení Diplomom Klubu fair play SOŠV za príkladný čin.

PETER ČÖGLEY, FUTBAL

Nevídané gesto predviedol pravý obranca Peter Čögley v súboji 22. kola vo ViOn aréne proti Seredi. Za stavu 1:0 odmietol pokutový kop. Chlapsky sa priznal rozhodcovi, že ho brankár Yakubu nefauloval. Situácia sa udiala v 28. minúte. Brankár hostí neudržal loptu v rukaviciach, hra pokračovala ďalej. Lopta sa dostala k Čögleyovi, ktorý urobil kľučku a prepadol cez brankára. Hlavný arbiter ukázal na biely bod. „V prvom momente som chcel strieľať, ale išiel som do kľučky. Rozhodca odpískal penaltu… Viete, mám malú dcérku. Chcem jej ukázať, že musí byť v živote férová a čestná. Snažím sa ju k tomu viesť. Musím jej ísť príkladom, “ okomentoval svoje gesto Peter Čögley. Skúsený pravý obranca si vyslúžil nielen potlesk prítomných vo ViOn aréne, ale tiež uznanie verejnosti. „Hneď som vedel, že to urobím. Iba som to išiel oznámiť kapitánovi Ďubovi, aby mužstvo vedelo o mojom rozhodnutí. Bol som takto odmalička vedený od rodičov. Keď má byť penalta, nech je. Keď nemá, nech nie je,“ pokračoval Čögley. Svojim rozhodnutím pomohol i hlavnému rozhodcovi, ktorý tak predišiel hrubej chybe za nesprávne odpískanú penaltu. „Rozhodca sa mi poďakoval, že som mu tým trochu pomohol. Na druhej strane, kto má rodinu a dcéru to musí chápať. Chcem jej ukazovať ako byť fér a spravodlivý,“ zdôraznil rodák z Trenčianskej Turnej.

Peter Čögley bol ocenený Diplomom Klubu fair play SOŠV za príkladný čin.

ŠTEFAN MARKULÍK, FUTBAL

Mal to byť obyčajný dedinský zápas. Súboj na Dolnom Spiši medi Smižanmi a Prakovcami sa však zmenil na výnimočný. Pre fair play gesto, ktoré predviedol domáci futbalista Štefan Markulík. Ten sa aj za vyrovnaného stavu 3:3 tesne pred koncom priznal, že nebol faulovaný a odmietol kopať pokutový kop. Rozhodca jeho gesto prijal a jedenástku okamžite odvolal. „Tlieskame mu a tlieskal mu aj celý štadión. Klobúk dole, niečo také sa nevidí,“ nešetril slovami chváli vedúci FK Prakovce Michal Oravec. Súperi mu podali ruku a po stretnutí sa viac ako o výsledku hovorilo o športovom počine tridsaťročného futbalistu, ktorý v minulosti hrával ligové súťaže za Spišskú Novú Ves či Poprad. Štefan Markulík pôsobí aj ako tréner žiakov, a preto chce ísť svojim zverencom príkladom. „S obrancom súpera sme sa zrazili vzájomne, preto sa o faul nejednalo. Rozhodca to z iného uhlu asi nevidel, no ja som považoval za spravodlivé priznať sa.”

Štefan Markulík bol ocenený Diplomom Klubu fair play SOŠV za príkladný čin.

ŠIMON ŠUMBERA, FUTBAL

Po polhodine hry ligového súboja AS Trenčín – FK Senica (3:3) sa zrútil po zrážke hlavami s Kelvinom Piresom na trávnik takmer dvojmetrový český obranca hostí Tomáš Egert a skončil v bezvedomí na hracej ploche. Šumbera zareagoval promptne. Všimol si, že Tomáš po nekoordinovanom páde nejaví známky pohybu. Nestratil duchaprítomnosť a poskytol mu prvú pomoc. „Hneď som vedel, že môže byť zle. Hovoril som na neho, no vôbec nereagoval. Ležal bezvládne s pretočenými očami a chrčal. Nie som zdravotník, ale napadlo mi vytiahnuť mu jazyk. Našťastie mal pootvorené ústa, lebo jeho čeľusťou som veľmi nepohol,“ opísal Šumbera dramatické chvíle. Za to, ako sa zachoval v ťažkej situácii, si český stredopoliar zaslúži obdiv a uznanie. Nespanikáril. Naopak, intuícia prežitia ho naštartovala k záchrannej akcii kamaráta. „Chytil som mu jazyk a našťastie sa nadýchol. Prebral sa, hoci si to asi nepamätá. Vravel som mu, aby vyplazil jazyk. Urobil to a začal sa pomaly otáčať.“ Skromný Šumbera, ktorý proti Trenčínu raz skóroval a na tretí gól asistoval, tvrdí, že nerozmýšľal nad tým, či mu zachránil život. „Verím, že by to urobil lekár s masérmi, ktorí vzápätí pribehli. Zastavovali silné krvácanie na čele, lebo mu krv zaliala aj oči. Pri poznámke, že som mu vyťahoval jazyk, mi neveril.“ Egert hneď striedal. Po zápase sa podrobil vyšetreniu hlavy. Všetko dobre dopadlo a domov už išiel autobusom s mužstvom.

Šimon Šumbera bol ocenený Diplomom Klubu fair play SOŠV za príkladný čin.

MICHAELA VELGOSOVÁ A ANDREJ PATRÁŠ, ORIENTAČNÝ BEH

Na MSR v orientačnom behu na stredných tratiach dňa 25. 9. 2021 v Kamenici pod Vtáčnikom sa v lese asi 3 km od zhromaždiska v ťažkom, horskom a neprístupnom teréne zranila pretekárka kategórie W20 Khrystyna Myhovych z Klubu orientačného behu Sokol Pezinok tak, že bola v šoku, mala silné bolesti a nebola schopná samostatného pohybu. V danom čase sa v tomto priestore nachádzali dvaja pretekári, Andrej Patráš z Klubu orientačného behu ŠK Hadveo Banská Bystrica a Michaela Velgosová z Klubu orientačného behu ATU Košice, ktorí prerušili svoje preteky a poskytli zranenej pretekárke okamžite prvú pomoc. Michaela okamžite bežala do cieľa oznámiť túto udalosť a Andrej zniesol pretekárku strmým kamenitým svahom cca 600 metrov rovno dolu na asfaltovú cestu. Vďaka obom pretekárom bola zranenej pretekárke poskytnutá rýchla a odborná zdravotná pomoc, pričom Andrej a Michaela stratili možnosť bojovať o titul majstra SR.

Andrej a Michaela dostali Diplom Klubu fair play SOŠV za príkladný čin.

ANDREJ GAJDOŠOVCI, BIATLON

Andrej Gajdošovci z Klubu Biatlon Mania venoval svoju zlatú medailu z Majstrovstiev Slovenska v pretekoch s hromadným štartom, ktoré sa konali dňa 3. 10. 2021 v Predajnej, svojmu najväčšiemu súperovi v kategórii žiaci A, Jergušovi Kazárovi. Jerguš sa nemohol zúčastniť pretekov kvôli nariadenej COVID karanténe v jeho triede. Jerguš a Andrej spolu bojovali o prvé miesto v celkovom hodnotení Viessmann pohára v letnom biatlone.

Andrej Gajdošovci bol vyznamenaný Diplomom Klubu fair play SOŠV za príkladný čin.

JERGUŠ PECHÁČ, ŠACH

Koncom mája 2021 sa hybridným spôsobom uskutočnila európska kvalifikácia na Svetový pohár FIDE. Náš najmladší šachový veľmajster Jerguš Pecháč sa dostal do semifinále a naskytla sa mu opakujúca príležitosť zahrať si so šachovou legendou, izraelským veľmajstom Borisom Gelfandom. Zápas na dve vážne partie skončili remízou a o postupe do ďalšieho kola rozhodoval tie-break. V druhej partii tie-breaku GM Gelfand urobil preklik myšou, keď nechtiac urobil ťah dámou na pole, na ktorom by o dámu prišiel a partiu by okamžite prehral. Jerguš by tak postúpil do ďalšieho kola Svetového pohára a získal by aj vyššiu finančnú prémiu. Jerguš však namiesto lacnej výhry uprednostnil športový prístup a ponukou remízy predviedol krásne gesto fair play. Výhru si napokon vybojoval v rozhodujúcej partii, čím sa prebojoval až do finale kvailifikačnej skupiny. Gesto fair play ocenila aj Medzinárodná šachová federácia FIDE a udelila Jergušovi Pecháčovi voľnú kartu s právom účasti na Svetovom pohári.

Jerguš Pecháč bol vyznamenaný Cenou Klubu fair play SOŠV za príkladný čin.

VODNÝ MOTORISTA MARIÁN JUNG MEDZI RYTIERMI FAIR PLAY

Najvyššie a zároveň výročné ocenenie SOŠV za rok 2023 v oblasti fair play získal za príkladný čin v duchu fair play mnohonásobný majster sveta i Európy vo vodnom motorizme. Počas súťaží v Žnine (POL) bol Marián Jung súčasťou nehody so svojím najväčším rivalom Talianom Rossim. Vo veľkej rýchlosti sa ich člny priblížili blízko k sebe, dôsledkom čoho sa stráca prítlak. Člny sa vzniesli do vzduchu, urobili niekoľko kotrmelcov a jazdci dopadli do vody dolu hlavami. Marián Jung sa z lode dostal hneď. Rossi bol však v bezvedomí a po nehode zostal viac ako 6 minút pod vodou. Z iniciatívy a s pomocou Mariána Junga a jeho tímu sa ho podarilo vytiahnuť zo zakliesnenia spod volantu a záchranári mohli začať s oživovaním. Rossi bol po nehode dva týždne v kóme, z ktorej sa našťastie prebral. Keď sa Rossi zotavil natoľko, že mohol byť v septembri na finále seriálu MS v kategórii F 500 v Cremone, poďakoval sa Malačanovi Jungovi za pomoc. Udalosti, ktoré presahujú bežný športový rámec.

BRANKÁR DENIS GODLA UKÁZAL V ŤAŽKEJ CHVÍLI GESTO FAIR PLAY

O čine fair play v podaní slovenského hokejového brankára Denisa Godlu v drese Litvínova počas zápasu 35. kola v Třinci sa hovorilo v celej českej extralige.

Domáci „oceliari“ viedli v 32. min 2:1 a po fauloch Šimona Stránskeho a Matúša Sukeľa mali hrať dve minúty piatich proti trom. Po ďalších 18 sekundách rozhodcovia avizovali faul Tomáša Marcinka na Denisa Godlu. Slovák v drese Třinca brankára Litvínova podľa arbitrov pri pokuse o dorážku švihol cez ruky. Godla verdikt rozhodcov Reného Hradila a Petra Stana opravil a dvojminútový trest pre Marcinka férovo zrušil.

„Urobil som to, čo som považoval za vhodné. Nakoniec sa to možno aj vyplatilo,“ komentoval pre iSport.cz Godla, ktorý počas početnej nevýhody neinkasoval. Litvínov napokon prehral v Třinci 2:3 po predĺžení. „Možno som aj cítil nejakú malú sekeru, ale trochu som to prihral, tak som vylúčenie radšej odvolal. Puk som nevidel, pustil som hokejku a v tom momente rozhodca zdvihol ruku. Tak som mu povedal, že to nebolo až také vážne, že to nebola sekera. Aj keď možno trocha bola... Neviem, musím sa na to ešte pozrieť,“ popisoval 28-ročný muž s maskou.

Postoj Denisa Godlu ocenili aj protihráči. Ukázal veľký charakter. „Klobúk dole pred Godličom. Poznám ho, je to veľké gesto. Navyše v oslabení troch proti piatim. Mohol povedať, že ho Marci udrel cez prsty alebo cez vyrážačku. Odvolal to, pekné gesto fair play. Má u mňa nejaké pivo, keď sa stretneme,“ sľuboval podľa iSport.cz Marko Daňo.

Za svoje príkladné gesto získal Denis Godla Cenu KFP SOŠV za rok 2023.

MARTIN SVRČEK POMOHOL SÚPEROVI, KTORÝ HO NAPOKON OBRAL O STRIEBRO

Na MS v cestnej cyklistike s hromadným štartom kategórie mužov do 23 rokov v Glasgowe 20-ročný Slovák predviedol na 168,4 km dlhej trati s prevýšením 2000 metrov nielen obdivuhodný výkon, ale blysol sa aj gestom fair play. Vpredu jazdil osamotený Francúz Alex Laurance, ktorého stíhala štvorčlenná skupina prenasledovateľov – Portugalčan António Morgado, Brit Jack Rootkin-Gray, Talian Lorenzo Milesi a Slovák Martin Svrček. Do cieľa zostávalo už iba šesť kilometrov, keď si vysmädnutý Portugalec António Morgado vypýtal od spolujazdcov v úniku vodu, ale jeho súperi mu nechceli pomôcť. Svrček však ako jediný súperovi ponúkol bidon a občerstvený súper aj vďaka tejto málo vídanej nezištnej pomoci Martina Svrčeka v cieľovom finiši predbehol, čím ho odsunul na bronzovú pozíciu.

Martin Svrček bol za svoje gesto ocenený Diplomom Klubu fair play SOŠV za rok 2023.

Partneri projektu
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV