Až 80 medailí na OH v Riu získali mladí športovci, ktorí predtým štartovali na olympijských hrách mládeže

Bratislava, 4. októbra 2016 – Už od vzniku olympijských hier mládeže (OHM) sa tieto hry stali akýmsi prechodným obdobím pre mladých športovcov pred štartom na „veľkej“ olympiáde. Na Hrách XXX. olympiády v Londýne prinieslo mládežnícke podujatie po prvý raz svoje ovocie. Dovedna 23 športovcov, ktorí štartovali aj na I. olympijských hrách mládeže v Singapure získalo 25 medailí v 11 rôznych športoch.

O štyri roky neskôr na Hrách XXXI. olympiády v Riu de Janeiro sa počet medailistov predtým štartujúcich na OHM viac ako strojnásobil. Celková bilancia takýchto športovcov v Riu bola osemdesiat medailí (19 zlatých, 33 strieborných a 28 bronzových). Dve tretiny z nich štartovalo v Singapure a ostatní sa zúčastnili na II. OHM v Nankingu 2014.

Jednou z medailových hviezd bola austrálska plavkyňa Emma Keonová. Viacnásobná medailistka z OHM v Singapure bola súčasťou zlatej štafety na 4x100 m voľným spôsobom a na hrách v Riu bola celkovo štyrikrát na pódiu. Za zmienku stojí nepochybne aj jej krajan Kyle Chalmers, ktorý súťažil na OHM v Nankingu. Ako 18-ročný získal tri medaily vrátane zlata na 100 m voľným spôsobom. Obaja sa stali najúspešnejšími spomedzi športovcov štartujúcich predtým na mládežníckych hrách.

Najmä vďaka športovcom dominujúcim v bazénoch sa Austrália stala najúspešnejšou krajinou v rebríčku medailistov, ktorí predtým štartovali aj na OHM. Deväť plaveckých a jedna bronzová medaila vodnej slalomárky Jessicy Foxovej posunulo Austráliu na prvé miesto v rebríčku. Pod nimi sa nachádzalo Rusko so 7 medailami (3 zlaté, 2 strieborné, 2 bronzové), Taliansko so 4 (1 zlatá, 2 strieborné, 1 bronzová) a USA so 4 medailami (3 strieborné, 1 bronzová).

Celkovo získali športovci predtým štartujúci na OHM medaily v 19 rôznych športoch. Okrem 18 medailí z plávania dosiahli pozoruhodné výsledky vo vzpieraní a taekwonde so súčtom 8 a 7 medailí. Ďalšími hviezdami v Riu sa stali zlaté bedmintonistky Carolina Marínová zo Španielska vo dvojhre a Japonka Misaki Matsutomová vo štvorhre. Vôbec prvú zlatú medailu získala pre Portoriko tenistka Monica Puigová a famóznym spôsobom vo svetovom rekorde zvíťazila Číňanka Dengová vo vzpieraní do 63 kg.

Asi najpamätnejšou však bola zlatá medaila brazílskeho atléta, účastníka z OHM. Skokan o žrdi Thiago Braz da Silva zviedol súboj o zlato s olympijským šampiónom z Londýna 2012 Renaudom Lavilleniem z Francúzska. Jeho konečná výška 6,03 m stačila nie len na zlatú medailu, ale aj na olympijský rekord.

Tieto výsledky zdôraznili dôležitosť olympijských hier mládeže aj do budúcna. Najbližšie letné OHM sa uskutočnia v roku 2018 v argentínskom Buenos Aires a zimné ZOHM v Lausanne 2020.