Profile picture for user afinode
Juraj
Falát
alt

Vancouver - Slovenské hokejové reprezentantky neuspeli v druhom zápase olympijského turnaja v kanadskom Vancouveri, keď v zápase A-skupiny nestačili na Švédsko a prehrali 2:6. Zverenky trénera Miroslava Karafiáta však podali diametrálne odlišný výkon ako proti Kanade a boli vysoko favorizovaným Švédkam viac ako dve tretiny vyrovnaným súperom. Nechýbalo veľa a zverenky trénera Karafiáta sa mohli postarať o najväčšiu senzáciu ženského hokejového turnaja. Po prehre so Švédskom je isté, že slovenské hokejistky budú hrať v skupine o konečné 5.-8. miesto.
Slovenky síce inkasovali už po šiestich minútach hry, no o štyri minúty neskôr dokázali odpovedať, keď Džurňáková strelila historicky prvý slovenský gól na ženskom olympijskom turnaji. Slovenky dokázali odpovedať aj na druhý gól, no postupne im ubúdali sily a ich súperky prebrali taktovku hry. Slovenky uzavrú účinkovanie v základnej A-skupine 18. februára o 4.00 SEČ proti Švajčiarsku.

Švédsko - Slovensko 6:2 (3:2, 1:0, 2:0)
Góly:
6. Winbergová (Holmlová, Holstová), 13. Rundqvistová (Eliassonová, Holmlová), 17. Asserholtová (Myrenová, Ostbergová), 30. Winbergová (Anderssonová), 47. Holmlová (Holstová, G. Anderssonová), 54. Winbergová (Nordinová) - 10. Džurňáková (Babónyová, Herichová), 14. Čupková (Kapustová, Čulíková). Rozhodovali: Hoveová (Nór.) - Arazimová (ČR), Megová (USA), vylúčené: 5:8, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, 6000 divákov.
Zostava SR: Tomčíková – Karafiátová, Babiaková, Matejová, Raková, Országhová, Brémová - Čupková, Čulíková, Kapustová - Jurčová, Pravlíková, Veličková - Herichová, Babonyová, Džurňáková

Švédky mali v úvode zápasu tlak a niekoľkými strelami preverili slovenskú brankárku Tomčíkovú. Tá úvodným streleckým pokusom odolala a v 4. minúte si poradila aj s blafákom Osbergovej, ktorá sa dostala do samostatného úniku po zlom striedaní Sloveniek. Tomčíková však kapitulovala pri oslabení v 6. minúte, keď za jej chrbát dopravila puk Windbergová. Slovenky inkasovaný gól nepoložil, naopak, s favorizovaným súperom dokázali vyrovnať tempo. Ich snaha priniesla ovocie v 10. minúte, keď sa zblízka presadila Džurňáková a zverenky trénera Miroslava Karafiáta sa radovali z prvého gólu na zimných olympijských hrách. Tento stav však vydržal iba tri minúty. Švédky hrali opäť presilovku, Tomčíková si so strelou Eliassonovej ešte poradila, no puk dorazila zo vzduchu Rundqvistová. Aj na tento zásah dokázali Slovenky rýchlo odpovedať, keď Kapustová našla pred bránkou Čupkovú a tá poslala puk ponad "betón" Grahnovej do siete. Švédky v závere tretiny ešte pritlačili a na 3:2 upravila Asserholtová. Slovenky hrali oproti zápasu s Kanadou oveľa lepšie, no nechávali sa často vylučovať a nevyhli sa chybám v obrane. V 26. minúte mali ich súperky výhodu dvojnásobnej presilovky, no Slovenky veľký tlak ustáli, pričom sa niekoľkými výbornými zákrokmi prezentovala Tomčíková. O štyri minúty neskôr dôrazná Winbergová vybojovala puk pri mantineli a z veľkého uhla zvýšila už na 4:2. V 47. minúte predviedli Švédky krásnu presilovkovú akciu a bolo už 5:2, keď sa puk po G. Anderssonovej a Holstovej dostal až k Holmlovej a tá ho doklepla za bezmocnú Tomčíkovú. Švédky v záverečnej tretine už jasne dominovali a Slovenkám, ktorým postupne ubúdali fyzické sily, už nič nedovolili. V závere upravila na 6:2 Winbergová.

Miroslav Karafiát, tréner SR: "Bohužiaľ, prehra bola o našich chybách. Švédky sme našou aktívnou hrou zaskočili a dlho im trvalo, kým sa s tým dokázali vyrovnať. Doplatili sme však na vylúčenia, inak by bol výsledok lepší."

Anna Džurňáková, útočníčka SR: "Do zápasu sme išli s cieľom zvíťaziť a ešte zabojovať o postup zo skupiny. Myslím, že sa nám podarilo zahrať lepšie ako proti Kanade a nebyť tých vylúčení, mohla to byť remíza. Švédky hrajú podobným štýlom ako Fínky, s ktorými sme sa stretli v príprave a takýto hokej nám vyhovuje viac, ako ten zámorský."