Športové aktuality
8 min. čítania

Príbeh Majdičovej pohol svetom, tvrdí slovenský tréner bronzovej bežkyne Ivan Hudáč

Profile picture for user afinode
Juraj
Falát

Whistler 26. februára (TASR) - Historicky prvým slovenským trénerom v behu na lyžiach, ktorý sa mohol tešiť zo zisku olympijskej medaily jeho zverenca, sa na ZOH vo Vancouvri stal Ivan Hudáč. Kouč slovinskej reprezentácie a hlavne bronzovej medailistky zo šprintu klasickou technikou Petry Majdičovej zažil v priebehu zopár hodín v areáli Whistler Olympic Parku tie najrôznejšie pocity - šok, strach, beznádej, ale aj obdiv a postupne gradujúcu eufóriu z úspechu svojej zverenky.

"Pred pretekmi som bol na štadióne, keď za mnou prišla slovenská pretekárka Alena Procházková so slovami, že Petra spadla a že jej treba ísť rýchlo pomáhať. Bol to pre mňa veľký šok, nevedel som, či sa mi to sníva, alebo si niekto robí srandu. Na polceste sme ale stretli Petru, ktorá držala v rukách lyže a plakala, že chce ísť na štart," opísal prvotné obavy v rozhovore pre TASR Hudáč. Jeho zverenka mu neskôr vysvetlila, že v nebezpečnej zákrute nabrala na zľadovatenom povrchu trate príliš veľkú rýchlosť a nespadla, ale hodila sa na zem v nádeji, že sa vyhne nárazu do stromu. "Trať bola tvrdá, nepodarilo sa jej zabrzdiť včas a hodilo ju dole k potoku."

Hudáča pri pohľade na jeho ubolenú pretekárku oblial studený pot. Predpokladal najhoršie. Že všetka vynaložená snaha v príprave pred olympiádou vyšla navnivoč a to mala byť Majdičová jednou z hlavných postáv bielej stopy XXI. ZOH. Prednejšie mu však bolo zdravie jeho chránenkyne. "Samozrejme, že v takejto situácii prídu myšlienky, prečo má na veľkých súťažiach stále smolu. V Turíne ju v hlavnej skupine zrazil nemecký servisman, potom mala slabo pripravené lyže, v Salt Lake bola štvrtá a tri pretekárky boli neskôr na iných pretekoch pozitívne testované, v Liberci mala výbornú formu, no pred šprintom ochorela. Napriek tomu chcela štartovať," vyratúval Majdičovej smoliarske porcie jej tréner.

Hudáčov odpor proti štartu po hrozivo vyzerajúcom páde však opäť vyšiel naprázdno aj vo Whistleri. Jeho zverenka napriek veľkým bolestiam nechcela ani len počuť o odstúpení zo súťaže. A hoci o tom vtedy nikto nevedel, hazardovala pritom so svojím životom. Až dodatočné vyšetrenia Majdičovej zistili šesť zlomených rebier a hlavne poranenie pľúc. "Ani jeden lekár by jej nedovolil štartovať, ak by informácie o jej skutočnom stave boli známe pred pretekmi. My sme jej v tom chceli zabrániť, no bola tvrdohlavá a nedala sa presvedčiť. Snažili sme sa získať posudok od špecialistu, no nič nenasvedčovalo zlomenine rebier. Až tretie CT vyšetrenie po súťaži odkrylo pravú vážnosť zranení," opisoval slovenský tréner, ktorý do slovinského tímu pritiahol ďalších troch krajanov - servismana Štefana Lichoňa, fyzioterapeuta Jara Gajdoša a lekára Miloša Kapka.

"Možno viacero otázok ani nebudeme analyzovať, lebo všetko sa skončilo šťastne. Aj keď to bolo veľmi riskantné, ona to tak chcela. Ťažšie by sa nielen jej, ale celému nášmu tímu dýchalo, ak by nezískala medailu. Drží nás to teraz nad vodou a nemáme negatívne myšlienky," uvažoval nahlas o tenkej hrane medzi úspechom a sklamaním Hudáč a pokračoval: "Aj keď Petra vôbec nemala šťastie, celé roky dokazovala, že je to bojovníčka a veľká osobnosť a takíto ľudia majú šancu dokázať veľké veci. Trúfam si však povedať, že ak by sa nezranila, v šprinte by nemala konkurenciu a mala ešte šancu aj na ďalšie dve medaily."

Majdičovej príhoda sa okamžite stala hitom nielen športových spravodajských relácii na celom svete. "Tento príbeh pohol svetom. Podľa mojich informácií na všetkých zahraničných televíziách a rozhlasových staniciach robili rôzne analýzy toho behu, zastavujú ho a krokujú ho. Lekári, psychológovia a ďalší odborníci sa vyjadrujú k tomu, čo všetko musela prežívať pri tom sebazaprení. Doma sa ľudia dostali do eufórie, zabudli na všetky problémy, videli, že všetko sa dá prekonať a prebolieť a že aj keď si na kolenách treba bojovať ďalej. Dostala množstvo gratulácií od bežných ľudí až po politickú a spoločenskú špičku. Odmenili ju aj najvyšším možným slovinským vyznamenaním za odvahu a statočnosť. Tento príbeh tak dokáže zobrať za srdce, že sa už začína povrávať, že bude námetom pre film."

Podujatia a športovci
paris

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV