Sumár medailových súťaží trinásteho dňa ZOH, ktoré boli bez slovenskej účasti

Profile picture for user afinode
Juraj
Falát

Whistler + Cypress Mountain + Vancouver 25. februára (TASR) – Medailová bilancia krajín po trinástom dni medailových súťaží na XXI. zimných olympijských hrách vo Vancouvri: 1. USA 8-12-12, 2. Nemecko 8-11-7, 3. Kanada 8-6-3, 4. Nórsko 7-6-6, 5. Kórejská republika 6-4-1, 6. Švajčiarsko 6-0-2, 7. Rakúsko 4-3-5, 8. Čína 4-2-3, 9. Švédsko 4-2-2, 10. Rusko 3-4-6, … 15. SLOVENSKO 1-1-1.

Americký reprezentant v severskej kombinácii Bill Demong vybojoval na ZOH vo Vancouveri pre svoju krajinu historické olympijské zlato. V pretekoch jednotlivcov so skokanskou časťou na veľkom mostíku HS 140 triumfoval s náskokom štyroch sekúnd pred svojím krajanom Johnnym Spillanom, ktorý získal v Kanade už tretie striebro. Bronz patrí najlepšiemu po skokoch Rakúšanovi Bernhardovi Gruberovi.

Výsledky – severská kombinácia, muži: 1. Demong (USA) 25:32,9, 2. Spillane (USA) +4,0, 3. Gruber (Rak.) +10,8, 4. Manninen (Fín.) +33,1, 5. Churavý (ČR) +34,0, 6. Tande (Nór.) +38,3.

Zlaté medaily si v štafetách žien na 4x5 km s dvoma úsekmi klasicky a dvoma voľne vybojovali v olympijskom Whistleri nórske bežkyne na lyžiach v zložení Vibeke Skofterudová, Therese Johaugová, Kristin Störmerová-Steirová a Marit Björgenová. O 24,6 s zaostali strieborné Nemky, bronzové Fínky stratili na víťazky 30,4 s.

Výsledky, beh na lyžiach – ženy, štafety žien na 4x5 km (dva úseky klasicky, dva voľne): 1. Nórsko (Skofterudová, Johaugová, Störmerová-Steirová, Björgenová) 55:19,5, 2. Nemecko (Zellerová, Sachenbacherová-Stehleová, Gossnerová, Nystadová) +24,6, 3. Fínsko (Muranenová, Kuitunenová, Roponenová, Saarinenová) 30,4, 4. Taliansko 45,4, 5. Švédsko 59,4, 6. Poľsko 1:09,9.

Bieloruský reprezentant v akrobatickom lyžovaní Alexej Grišin sa stal olympijským víťazom v skokoch a vo Vancouvri vybojoval pre svoju krajinu prvú zlatú medailu. Striebro si odniesol Američan Jeret Peterson so stratou len 1,2 b.
Výsledky – akrobatické lyžovanie, muži - skoky: 1. Grišin (Bielor.) 248,41 b., 2. Peterson (USA) 247,21, 3. Liou Čung-čching (Čína) 242,53, 4. St. Onge (USA) 239,93, 5. Nissen (Kan.) 239,31, 6. Ťia Cun-gjang (Čína) 237,57.

Kórejská krasokorčuliarka Ju Na Kim sa stala olympijskou víťazkou v súťaži sólistiek. Líderka po krátkom programe excelovala aj vo voľnej jazde, ktorú vyhrala historickým maximom 150,06 b a celkovým skóre 228,56 b získala vo svetovom rekorde pre Kórejskú republiku prvé krasokorčuliarske olympijské zlato. Striebro získala Japonka Mao Asadová, bronz putuje do Kanady zásluhou Joannie Rochetteovej. V súťaži štartovala aj slovenská reprezentantka Ivana Reitmayerová, tej sa ale nepodarilo do finále postúpiť z krátkeho programu a napokon ju klasifikovali v konkurencii 30 pretekárok na 28. pozícii.

Výsledky – krasokorčuľovanie, ženy: 1. Ju Na Kim (Kór.rep.) 228,56 bodov, 2. Asadová (Jap.) 205,50, 3. Rochetteová (Kan.) 202,64, 4. Nagasuová (USA) 190,15, 5. Andová (Jap.) 188,86, 6. Lepistövá (Fín.) 187,97, .... 28. Ivana REITMAYEROVÁ (SR) 41,94.

Curlingoví reprezentanti Kanady zdolali v semifinále olympijského turnaja vo Vancouveri Švédsko 6:3 a postúpili do boja o zlato. Súperom doposiaľ nezdolaného domáceho "javorového listu" bude v nedeľňajšom finále Nórsko, ktoré si v druhom semifinále poradilo so Švajčiarskom 7:5.