Sumár súťaží ôsmeho medailového dňa na ZOH, ktoré boli bez účasti Slovákov

Profile picture for user afinode
Juraj
Falát

Vancouver 21. februára (TASR, SOV) – V sobotu večer sa skončila prvá polovica športového programu XXI. zimných olympijských hier vo Vancouveri. Za osem z celkového počtu 16 súťažných dní sa skončili súťaže v 44 z 86 disciplín. Na čele medailového poradia krajín sú stále USA s 23 medailami, z toho 6 zlatými. Slovensko sa s jedným zlatom a s jedným striebrom deli o 13. miesto. Poradie krajín podľa zisku medailí: 1. USA 6-7-10, 2. Nórsko 5-3-3, 3. Nemecko 4-6-4, 4. Kórejská republika 4-4-1, 5. Kanada 4-3-1, 6. Švajčiarsko 4-0-1, … 13. SLOVENSKO 1-1-0.

Čínska šortrekárka Čou Jang získala zlatú medailu na 1500 m trati. Osemnásťročná svetová rekordérka triumfovala v sobotňajšom finále s pohodlným náskokom pred dvojicou reprezentantiek Kórejskej republiky. Už v semifinále sa skončilo účinkovanie jednej z najväčších favoritiek Wang Meng z Číny, ktorú za zavinenie kolízie krátko pred cieľom diskvalifikovali.

Výsledky – šort trek, ženy – 1500 m: 1. Čou Jang (Čína) 2:16,993, 2. Lee Eun-Byul (Kór. rep.) 2:17,849, 3. Park Seung-Hi (Kór. rep.) 2:17,927, 4. Reutterová (USA) 2:18,396, 5. Cho Ha-Ri (Kór. rep.) 2:18,831, 6. Huszárová (Maď.) 2:19,251.

Juhokórejský šortrekár Lee Jung-su získal zlatú medailu na 1000 m trati. Vo finále triumfoval pred svojím krajanom Lee Ho-sukom, bronz si vybojoval Američan Apolo Anton Ohno. Ohno získal na svojich tretích ZOH celkove už siedmu medailu, čo je v histórii najviac spomedzi všetkých amerických zimných olympionikov.

Výsledky šort trek, muži – 1000 m: 1. Lee Jung-su (Kór. rep.), 1:23,747, 2. Lee Ho-suk (Kór. rep.), 1:23,801, 3. Ohno (USA) 1:24,128, 4. Ch. Hamelin (Kan.) 1:24,329, 5. F. Hamelin (Kan.) 1:25,206.

Víťazom súťaže rýchlokorčuliarov na 1500 m sa stal 19-ročný Holanďan Mark Tuitert. Víťazstvo Holanďana je prekvapením, najväčším favoritom bol úradujúci majster sveta Shani Davis z USA, ktorý sa však musel uskromniť len so striebornou medailou a nenadviazal tak na triumf z 1000 m trate.

Výsledky – rýchlokorčuľovanie, muži – 1500 m: 1. Tuitert (Hol.) 1:45,57 min, 2. Davis (USA) 1:46,10, 3. Bökko (Nór.) 1:46,13, 4. Skobrev (Rus.) 1:46,42, 5. Mo Tae-Bum (Kór. rep.) 1:46,47, 6. Hedrick (USA) 1:46,69.

Olympijskou víťazkou v super-G sa stala rakúska lyžiarka Andrea Fischbacherová časom 1:20,14. Striebro so stratou 49 stotín si vybojovala Slovinka Tina Mazeová a bronz americká superfavoritka Lindsey Vonnová. Fischbacherová v piatej zjazdárskej súťaži ZOH vybojovala pre alpskú veľmoc prvé zlato a druhú medailu vôbec. Nezľakla sa niektorých kolmejších zákrut v extrémnom klopenom svahu a v tých tiahlych nemala problém udržať stabilitu na nepríjemných povrchových vlnkách. Oblúky v nich nenasadzovala práve geometricky presne, naopak, riskovala v každom nájazde.

Výsledky – zjazdové lyžovanie, ženy - super-G: 1. Fischbacherová (Rak.) 1:20,14 min., 2. Mazeová (Slovin.) +0,49, 3. Vonnová (USA) +0,74, 4. Schnarfová (Tal.) +0,85, 5. Görglová (Rak.) +1,00, 6. Stygerová (Švaj.) +1,11.