Sumár súťaží tretieho medailového dňa na ZOH, ktoré boli bez účasti Slovákov

Profile picture for user afinode
Juraj
Falát

Vancouver 16. februára (TASR, SOV) – Po treťom medailovom dni zimných olympijských hier vo Vancouvri je na čele rebríčka krajín podľa zisku zlatých medailí s tromi najcennejšími kovmi Švajčiarsko (celková zbierka 3-0-0), ktorého športovci sa v pondelok tešili z triumfu v dvoch disciplínach s účasťou Slovákov – v zjazde mužov (Defago), aj v bežeckej korčuliarskej pätnástke mužov (Cologna). Celkove najviac medailí – osem (2-2-4) však doteraz získala výprava USA, nasledovaná výpravou Nemecka s piatimi (1-3-1). Slovensko sa s jedným zlatým kovom delí o 9. miesto. Doteraz ukončili 16 z celkového počtu 86 disciplín programu ZOH.

V súťaži rýchlokorčuliarov na 500 m triumfoval Juhokórejčan Mo Tae-Bum pred dvojicou Japoncov Keičirom Nagašimom a Jojim Katom. Tae-Bum, ktorý je bývalým juniorským majstrom sveta, si siahol na zlato po dvoch vyrovnaných finálových jazdách, keď triumfoval celkovým časom 1:09,82 min. Olympijským víťazstvom si dal darček k 21. narodeninám, ktoré oslávil práve v deň pretekov.

Výsledky – rýchlokorčuľovanie, muži - 500 m: 1. Mo Tae-Bum (Kór. rep.) 1:09,82 min, 2. Nagašima (Jap.) 1:09,98, 3. Kato (Jap.) 1:10,01, 4. Lee Kang-Seok (Kór. rep.) 1:10,04, 5. Poutala (Fín.) 1:10,04, 6. Smeekens (Hol.) 1:10,21.

V súťaži športových dvojíc zvíťazil čínsky krasokorčuliarsky pár Šen Süe a Čao Chung-po. Striebro si vybojovali ich krajania Pchang Čching a Tchung Ťien, tretie miesto obsadila nemecká dvojica Aľona Savčenková, Robin Szolkowy. Pondelkové voľné jazdy sprevádzalo množstvo chýb a pádov, pričom iba čínske páry dokázali predviesť výkony, ktoré boli skutočnou ozdobou olympijskej súťaže. Najvyššiu známku za svoju voľnú jazdu získali Pchang Čching a Tchung Ťien (141,81 b), na celkové prvenstvo to však nestačilo, keďže po krátkom programe figurovali až na štvrtom mieste.

Výsledky – krasokorčuľovanie, športové dvojice: 1. Šen Süe, Čao Chung-po (Čína) 216,57 b., 2. Pchang Čching, Tchung Ťien (Čína) 213,31, 3. Savčenková, Szolkowy (Nem.) 210,60, 4. Kawagutiová, Smirnov (Rus.) 194,77, 5. Čang Tan, Čang Čchao (Čína) 194,34, 6. Dubeová, Davison (Kan.) 187,11.

V behu žien na 10 km voľnou technikou sa najviac presadila Švédka Charlotte Kallová, ktorá finišovala pred Estónkou Kristinou Vähiovou-Šmigunovou s náskokom 6,6 s, bronzovú medailu si vybojovala Nórka Marit Björgenová so stratou na víťazku 15,9 s. Premrznutá, profilom nie príliš náročná trať najviac vyhovovala zlatej Kallovej, ktorá už v sezóne na korčuliarskej trati naznačovala svoju dominanciu, v troch pretekoch SP raz zvíťazila a dvakrát bola druhá. Obdivuhodne sa za ňu zaradila olympijská víťazka na tejto trati Kristina Vähiová-Šmigunová, ktorá odvtedy stihla aj materskú dovolenku a v skejte, ktorý sa považuje u nej za menej úderný ako klasika, sa vybičovala až na strieborný stupienok.

Výsledky – beh na lyžiach, ženy - 10 km voľnou technikou: 1. Kallová (Švéd.) 24:58,4, 2. Vähiová-Šmigunová (Est.) +6,6, 3. Björgenová (Nór.) +15,9, 4. Haagová (Švéd.) +20,9, 5. Kowalczyková (Poľ.) 21,7, 6. Roponenová (Fín.) 25,9.

V súťaži snoubordistov v krose obhájil olympijské zlato jediný turínsky premožiteľ nášho Radoslava Žideka Američan Seth Wescott. Striebro si vybojoval Kanaďan Mike Robertson, bronz putuje do Francúzska zásluhou Tonyho Ramoina. Ako víťaz kvalifikácie mal najvýhodnejšiu pozíciu s relatívne slabšími súpermi vo svojej rozjazde Austrálčan Alex Pullin, ale jeho konečnou stanicou bolo po páde prekvapujúco už osemfinále, čím Wescott prišiel o najdisponovanejšieho soka. Wescott na rozdiel od rozpačitých jázd v kvalifikácii prechádzal vyraďovacím sitom ako nôž maslom a dominanciu podporenú pevnými nervami a skvelou technikou potvrdil aj vo finálovej jazde. Najskôr sa dlho držal na 2. mieste, ale v kľúčovej pasáži trate sa mu podarilo predbehnúť Robertsona, pred ktorým triumfoval v dramatickom finiši len o centimetre.
Výsledky – snoubording – muži, snoubordkros, veľké finále: 1. Wescott (USA), 2. Robertson (Kan.), 3. Ramoin (Fr.), 4. Holland (USA), malé finále: 1. Fagan (Kan.), 2. Grüner (Rak.), 3. Fuchs (Rak.), 4. Speiser (Nem.)

Kanadské hokejistky potvrdili aj v druhom zápase olympijského turnaja vo Vancouveri rolu favoritiek, keď v A-skupine si poradili so Švajčiarskom hladko 10:1. Po predošlom rekordnom víťazstve 18:0 nad Slovenskom si hráčky "javorového listu", ktoré sú najväčšími kandidátkami na zisk zlatej medaily, pripísali do tabuľky ďalšie dva body.