6 min. čítania

V bežeckom šprinte zlato pre Kriukova a Björgenovú, Procházková skončila vo štvrťfinále

Profile picture for user afinode
Juraj
Falát

Whistler 17. februára (TASR) - Zlato v lyžiarskom šprinte mužov klasickou technikou na 1,6 km si vo Whistleri vybojoval Rus Nikita Kriukov vo fotofiniši so strieborným krajanom Aleksandrom Panžinským, tretí skončil Petter Northug z Nórska so stratou 9,2 sekundy. V rovnakej disciplíne žien na 1,4 km zvíťazila Nórka Marit Björgenová pred Poľkou Justynou Kowalczykovou (+1,1) a Slovinkou Petrou Majdičovou (+1,8).

Slovenská bežkyňa na lyžiach Alena Procházková vo štvrťfinále klasického šprintu na 1,4 km trati obsadila 4. miesto a do semifinále nepostúpila. V jej treťom štvrťfinále zvíťazila Poľka Kowalczyková pred Fínkou Kuitunenovou a Švédkou Ingemarsdotterovou. Predtým v kvalifikácii sa medzi 54 ženami zaradila na 1400 m trati na 16. miesto (vyhrala ju Kowalczyková) a jasne sa zmestila do postupujúcej tridsiatky. Naopak, nedarilo sa nášmu jedinému mužskému zástupcovi Petrovi Mlynárovi, ktorý skončil svoju šprintérsku púť už v kvalifikácii na 57. mieste.

Alena Procházková a s ňou všetci priaznivci bežeckého lyžovania si oprávnene robili nádeje, že poteší tak ako pred rokom, keď práve vo Whistleri, v údolí Callaghan Valley, zažiarila víťazne v pretekoch SP. Už v predstihu však rozruch nastal po tréningovom páde jednej z favoritiek Slovinky Petry Majdičovej, ktorá nevybrala ostrú zákrutu, vbehla do lesa a doráňaná sa z neho s pomocou vymotala. Napriek tomu napokon získala bronz. Procházková však nepostúpila ani do semifinálového tucta.

Do semifinále sa postupovalo podľa kľúča prvé dve priamo z každého z piatich štvrťfinále plus dve najrýchlejšie. Vo štvrťfinále čelila Procházková v nabitej konkurencii v treťom behu Poľke Kowalczykovej, Fínkam Kuitunenovej, Muranenovej, Švédke Ingemarsdotterovej a Ruske Šapovalovovej. V kvalifikácii obsadila 16. miesto, a tým si pridelila aj súperky zvučných mien. Jasne najlepšia bola podľa očakávania Poľka Kowalczyková, no o druhé až štvrté miesto sa tuho bojovalo. Slovenská bežkyňa vo svojej kráľovskej disciplíne po štarte nepatrne strácala, ostré stúpanie vybehla na 6. mieste, no postupne sa dostávala vpred. V záverečnom finiši uplatnila svoju najväčšiu zbraň, súpažou pracovala perfektne, nakopnutie do cieľa jej však nepomohlo a vo fotofiniši za Kuitunenovou a Ingemarsdotterovou nepatrne zaostala. Ako posledná dvanásta s časom postupovala Nórka Celine Brunová-Lieová časom 3:39,7 min, v celkovom poradí 18. Procházková dosiahla 3:40,1 min a len 0,4 s ju delilo od nepriameho postupu do semifinále. Do priameho postupového miesta však mala vo svojom behu bližšie, iba 0,2 sekundy, o to viac prejavovala sklamanie.

"Som strašne sklamaná, no následky výpadku po chorobe sa ukázali byť horšie ako sme si mysleli," povedala v cieli. "Túžila som po lepšom výsledku a aj keď to v kvalifikácii príliš nešlo, myslela som si, že sa ešte trochu dokážem zlepšiť." Tréner Ján Valuška: "Tréningový výpadok sa na výkone Aleny prejavil naplno, živo nepôsobila, navyše ju deň pred štartom seklo v krížoch. Potrebovala aj o niečo rýchlejšie lyže. Nemyslím, že by to bolo veľké sklamanie, po problémoch s prieduškami sme si však trúfali aspoň na prienik do desiatky.”

Výsledky - beh na lyžiach, šprint na 1,6 km klasicky – muži: 1. Kriukov 3:36,3, 2. Panžinskij (obaja Rus.) +0,0, 3. Northug 9,2, 4. Hattestad (obaja Nór.) 13,7, 5. Poltaranin (Kaz.) 18,1, 6. Pettersen (Nór.) 1:19,9, … v kvalifikácii 57. Peter Mlynár (SR). Šprint na 1,4 km klasicky – ženy: 1. Björgenová (nór.) 3:39,2, 2. Kowalczyková (Poľ.) +1,1, 3. Majdičová (Slovin.) 1,8, 4. Olssonová (Švéd.) 2,5, 5. Genuinová (Tal.) 9,9, 6. Brunová-Lieová (Nór.) 12,3, … v 3. štvrťfinále 4. Alena Procházková (SR) 3:40,1 (celkove dosiahla 18. čas, v kvalifikácii 16.).