V slalome kráľovná M. Rieschová, Zuzulová desiata, Gantnerová na 24. mieste

Profile picture for user afinode
Juraj
Falát
alt
Whistler 26. februára (TASR) - Nemka Maria Rieschová sa stalo olympijskou víťazkou v slalome a po zlate v superkombinácii sa stala zjazdárskou kráľovnou ZOH. Striebro so stratou 43 stotín získala Rakúšanka Marlies Schildová, bronz patrí Češke Šárke Záhrobskej (+1,01).
Rieschová, ktorú zdobí viacero úspechov vo Svetovom pohári, získala svoju druhú olympijskú medailu a opäť má hodnotu najcennejšiu, okrem toho má aj titul slalomovej majsterky sveta z vlaňajška. Jej radosť skalil fakt, že sestra Susanne po 4. priečke po 1. kole v tom druhom na ceste za bronzovou medailou vypadla. Nemky slávili tretí olympijský titul v piatich whistlerských súťažiach. "Tak druhé zlato, to je už totálne kladivo. Niežeby som po ňom netúžila, alebo že by som si neverila, ale teraz, keď sa to stalo, je to ako sen. Škoda, že som mnou na stupňoch nemohla stáť Susanne," vyznala sa víťazka pre DPA.
Slovenská lyžiarka Veronika Zuzulová obsadila 10. priečku (+2,25), Jana Gantnerová skončila na 24. priečke (+4,57). Zuzulová absolvovala sľubné 1. kolo, so štartovým číslom 29 zašla 11. čas. Jej strata a vedúcu Nemku Mariu Rieschovú predstavovala 1,36 s, ale od 6. miesta ju delilo iba 44 stotín a od medaily 7 desatín. Zuzulová išla od začiatku riskantne a z tempa ju nevyviedol ani zásek paličky na štarte, čo sa prihodilo aj iným pretekárkam. V prechode do strminy išla trochu obozretnejšie, aby ju v extrémne zatvorených bránkach nevyhodilo mimo stopy, ale potom opäť získala rytmus. Jej výkonu sa už žiadna pretekárka po nej nepriblížila, čo svedčí o fakte, že technicky Zuzulová patrí do elitnej skupiny a výpadok z nej spôsobili smoliarske okolnosti. Druhá Slovenka Jana Gantnerová sa po dvoch medzičasoch držala v prvej dvadsiatke, napokon jej so štartovým číslom 43 namerali 28. čas so stratou 2,79 s a na tejto pozícii aj zostala.
"Bola to jedna z najlepších jázd v tomto roku. Akurát ma mrzí, že som na štarte nechala palicu a do prvej bránky som sa vôbec neodpichla. V druhom kole si na to musím dať pozor, lebo ako je tam na štarte mäkký sneh, sú tam veľké diery na palice a v jednej z nich mi zostala moja palica. Na trati to bol boj, lebo trať síce držala, ale nie úplne ideálne, keď som prišla do cieľa, bola som prekvapená, lebo som si myslelo, že som išla horšie. Nie je to úplne rozbité, ale sú tam ryhy po predchádzajúcich pretekárok, keď sa človek netriafal do tých rýh, bolo zle. Podľa mňa pred druhým kolom som si výhodnejšiu pozíciu mohla sotva vyjazdiť," vyznala sa Zuzulová v cieli 1. kola. Po druhom konštatovala: "Zajazdila som najlepší výsledok sezóny. Prvýkrát po dlhom čase som sa dostala do prvej desiatky. Som spokojná, v druhom kole boli už horšie podmienky najmä na spodku. So štartovým číslom 29 som nemohla očakávať zázraky, nie som kúzelník a nedokážem čarovať."
V druhom kole išla Gantnerová trochu opatrnejšie, na jazde Zuzulovej to badať nebolo. Pravda, opäť trochu prebrzdila dve-tri bránky v strmom previse a možno preto to stačilo len na malý posun vo výsledkovej listine. Celú súťaž postupne, ale nie závratným tempom ovplyvňovali zhoršujúce sa podmienky, hore sa tvorila hmla a husto snežilo, čím sa rýchlejšie rozbíjala trať.
Výsledky slalomu:
1. Maria Rieschová (Nem.) 1:42,89 min. (50,75-52,14), 2. Marlies Schildová (Rak.) +0,43 (51,40-51,92), 3. Šárka Záhrobská (ČR) +1,01 (51,15-52,75), 4. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) +1,33, 5. Sandrine Aubertová (Fr.) +1,57, 6. Tanja Poutiainenová (Fín.) +2,04, 7. Elisabeth Görglová (Rak.) +2,08, 8. Nicole Giusová (Tal.) +2,12, 9. Tina Mazeová (Slovin.) +2,20, 10. Veronika ZÚZULOVÁ (SR) +2,25 (52,11-53,03), ... 24. Jana GANTNEROVÁ (SR) +4,57.