Antverpy 1920

VII
OH
Krajina
Dátum konania
-
Otvoril
kráľ Albert I.
Počet NOV
29
Počet športov
22
Počet disciplín
156
Počet odvetví
29
Počet športovcov
2626
Mužských športovcov
2561
Ženských športovkýň
65
Slovenských športovcov
0

Hry VI. olympiády v roku 1916 znemožnila prvá svetová vojna. Paradoxne, ich dejiskom mal byť Berlín – hlavné mesto Nemecka, ktorého koloniálne ambície sa významne podpísali na rozpútaní vojny. V belgických Antverpách sa tak súťažilo až po ôsmich rokoch – na Hrách VII. olympiády v roku 1920. Športovcov z krajiny tzv. Trojspolku, ani z novovzniknutého sovietskeho Ruska nepozvali. Hry trvali až takmer päť mesiacov, na čom sa podpísalo zaradenie dvoch zimných športov – ľadového hokeja a krasokorčuľovania.

Hoci Antverpy mali na prípravu len niečo vyše roka, športovo úspešné OH 1920 sa stali symbolom povojnového vzkriesenia. Aj z dnešného pohľadu je pozoruhodné, že v Antverpách prvý raz odznel slávnostný olympijský sľub športovcov, ktorý zložil belgický šermiar Victor Boin. Premiéru tam mala aj olympijská vlajka s piatimi farebnými kruhmi na bielom podklade, ktorej podobu navrhol predseda MOV Pierre de Coubertin. Mesto Antverpy ju po hrách venovalo MOV. Súčasťou otváracieho cereremoniálu, takisto navrhnutého Coubertinovom, bolo aj vypustenie holubíc ako mierového symbolu.

Po prvej svetovej vojne si dominanciu v športe upevnili reprezentanti USA, ktorých výprava v neoficiálnom hodnotení jasne dominovala. Prudký nárast počtu olympijských disciplín o viac než päťdesiat prispel k tomu, že tieto OH mali nezvyčajne veľký počet multimedailistov. Vynikli medzi nimi predovšetkým strelci, ktorí mali obrovské množstvo súťaží. Najviackrát si chuť víťazstiev vychutnali Američania. Dominoval Willis Lee s medailovou zbierkou piatich zlatých a po jednej striebornej i bronzovej medaile. Takisto päť zlatých si vybojoval aj taliansky šermiar Nedo Nadi. Na šermiarskych planšoch žiaril aj so svojim bratom Aldom Nadim. Medzi mimoriadne osobnosti OH 1920 sa zaradil aj fínsky vytrvalec Paavo Nurmi. Získal tri zlaté medaily. Pozoruhodní boli aj dvojnásobná víťazka Francúzka Suzanne Lenglenová, prvá ozajstná ženská tenisová hviezda v histórii, i americký šprintér Charles Paddock, ktorý sa preslávil skokmi do cieľovej pásky. So štyrmi zlatými kovmi sa blysol aj domáci lukostrelec Hubert van Innis, ktorý mal predtým v zbierke dva zlaté kovy ešte z OH 1900... Premiérový olympijský štart absolvovala v Antverpách Československá republika. V jej výprave nebol ani jeden Slovák, čo sa potom na OH už nikdy nezopakovalo. Futbalisti ČSR figurovali v najväčšom antverpskom olympijskom škandále. Vo finálovom zápase proti domácemu Belgicku na protest proti opakovaným jednostranným verdiktom staručkého anglického rozhodcu Johna Lewisa opustili hraciu plochu. Tím ČSR bol diskvalifikovaný a nezískal žiadnu medailu.

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV