St. Moritz 1928

II
ZOH
Krajina
Dátum konania
-
Otvoril
prezident Edmund Schulthess
Počet NOV
25
Počet športov
4
Počet disciplín
14
Počet odvetví
8
Počet športovcov
464
Mužských športovcov
438
Ženských športovkýň
26
Slovenských športovcov
0

Aj druhý diel zimných olympijských hier sa odohral v Alpách, v mondénnom Sankt Moritzi. Horské stredisko už dávno patrilo k tým, ktoré v rozvoji zimných športov udávali v Európe tón. Hotelieri v srdci regiónu Engadin po skúsenosti zo Chamonix rýchlo pochopili, že ZOH sa pre turizmus môžu stať výdatnou vzpruhou, a tak sa pod ich tlakom Švajčiarsky olympijský výbor o usporiadanie druhej bielej olympiády uchádzal veľmi rýchlo. A v St. Moritzi pre úspech ZOH vynaložili veľké investície do výstavby infraštruktúry.

Organizátori však spravili aj takmer osudový krok. Namiesto januára, keď v oblasti bývalo najstabilnejšie a pre zimné športy najlepšie počasie, zvolili termín pre ZOH vo februári, keď už hotely bývali zvyčajne takmer prázdne. Snaha o takéto predĺženie zimnej sezóny sa takmer nevyplatila. II. ZOH sužovali rozmary počasia – najprv pre oteplenie museli zrušiť rýchlokorčuliarske preteky na 10 km, potom pre 18-hodinový dážď súťaže celého jedného dňa. Hry v St. Moritz tak predznačili nekonečný súboj medzi bielymi olympiádami a pani Prírodou... Napriek tomu sa však skončili celkovým úspechom a mali aj vysokú spoločenskú úroveň. Švajčiari dodali hrám i poriadnu dávku adrenalínu, keď do programu ZOH 1928 presadili aj divoký skeleton na dráhe Cresta, ktorej meno je pojmom dodnes.

V súťažiach týchto hier opäť dominovalo Nórsko. Z krajiny, ktorá desaťročia vládla zimným športom, vzišla aj krasokorčuliarska ľadová kráľovná Sonja Henieová. Keď v St. Moritzi vyhrala prvú zo svojich troch zlatých olympijských medailí, nemala ešte ani 16 rokov! Na dlhých 74 rokov sa stala najmladšou víťazkou ZOH... Jej krajan Johann Gröttumsbraaten zvíťazil v behu na 18 km i v severskej kombinácii.

Švéd Gillis Grafström sa už tretí raz tešil z víťazstva v olympijskej súťaži krasokorčuliarov a fínsky rýchlokorčuliar Clas Thunberg po dvoch triumfoch rozšíril celkový počet svojich zlatých medailí na ZOH už na päť, vďaka čomu ešte dlho trónil na čele rebríčka najúspešnejších účastníkov bielych olympiád. Na 500 m trati sa o víťazstvo musel podeliť s Nórom Berntom Evensenom, pretože obaja dosiahli rovnaký čas – bola to vôbec prvá deľba zlata na ZOH. Z historickej prvej medaily sa v St. Moritzi vďaka bronzovému skokanovi na lyžiach Rudolfovi Burkertovi radovala Československá republika. Kuriozitou bolo, že v súťaži štvorsedadlových bobov jediný raz v histórii povolili štart až päťčlenným osádkam.

Výsledky slovenských športovcov
Športovec Výprava Šport Disciplína Umiestnenie
Strauch Vojtech Strauch
Maďarsko
beh na lyžiach . DNS

Kvalifikovaní športovci

0

Vojtech Strauch

beh na lyžiach - .
1 S
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV