6 min. čítania

1. Martikán, 2. Kaliská a Minčík

PENRITH 30. apríla (SITA) - Slovenskí reprezentanti vo vodnom slalome sa v nedeľňajších pretekoch 1. kola Svetového pohára predstavili vo vynikajúcej forme. Víťaz OH z Atlanty 1996 v C1 Michal Martikán bol najrýchlejší aj olympijskom kanáli v Penrithe. Úspech slovenských kanoistov potvrdil výborným druhým miestom Juraj Minčík. V C2 si najlepšie počínali Adisson s Forguesom z Francúzska, druhé priečka patrí Čechom Jirasovi s Máderom. Milan Kubáň s Mariánom Olejníkom, ako aj súrodenci Hochschornerovci mali veľké problémy na ôsmej bránke, navyše rozhodcovia potrestali Hochschornerovcov 50 trestnými sekundami, čo im stačilo len na 13. miesto. Len o jednu priečku pred nimi skončili Kubáň s Olejníkom. Darilo sa aj kajakárke Elene Kaliskej, ktorá obsadila 2. miesto a za víťazkou Mandy Planertovou z Nemecka zaostala len o 0,72 s. Až za slovenskou reprezentantkou skončila obhajkyňa prvenstva vo Svetovom pohári Nemka Susanne Hirtová. Dobrú formu ukázala aj Gabriela Stacherová, keď sa umiestila na 5. pozícii. Medzi kajakármi triumfoval favorizovaný Paul Ratcliffe z Veľkej Británie, Peter Nagy dosiahol 13. najrýchlejší čas. VÝSLEDKY: K1 ženy: 1. Mandy Planertová (Nem.) 243,20 (0), 2. Elena Kaliská (SR) 243,92 (0), 3. Susanne Hirtová (Nem.) 249,31 (4), ... 5. Gabriela Stacherová (SR) 252,46 (2), K1 muži: 1. Paul Ratcliffe (V. Brit.) 216,76 (0), 2. Pier-Paolo Ferrazzi (Tal.) 218,90 (0), 3. Scott Shipley (USA) 219,13 (0),...13. Peter Nagy (SR) 228,51 (2), C1: 1. Michal Martikán (SR) 227,05 (0), 2. Juraj Minčík (SR) 229,47 (0), 3. Tony Estanguet (Fr.) 232,10 (4)C2: 1. Adisson, Forgues (Fr.) 238,27 (0), 2. Jiras, Máder (ČR) 243,65 (4), 3. Staniszewski, Kolomanski (Poľ.) 244,19 (0),...12. Milan Kubáň, Marián Olejník 278,94 (2), 13. Peter a Pavol Hochschornerovci (všetci SR) 319,59 (56) Michal Martikán: "Som veľmi rád, že sa mi podarilo zvíťaziť v týchto pretekoch, aj keď smerom do ďalšej sezóny to veľa neznamená. Najskôr mi rozhodcovia nepochopiteľne udelili trestných 50 sekúnd, pretože videli neexistujúci ´ťuk´ na 19. protivodnej bráne. Prešiel som ju však v rámci pravidiel, uhýbal som sa jej v maximálnom záklone a určite som sa jej nedotkol. Po úspešnom proteste som sa vrátil na prvú priečku. Moje jazdy boli dobré, neboli však dokonalé, takže v tréningu mám naďalej na čom pracovať, veď ani súperi nebudú spať na vavrínoch." Juraj Minčík: "Po vyhratej kvalifikácii som si veril, pretože sa mi jazdilo veľmi dobre. Obe moje jazdy boli vyrovnané, dopustil som sa však menších zaváhaní. S 2. miestom som spokojný, bodaj by to tak bolo počas celej sezóny, ale nenamietam nič ani proti miernemu zlepšeniu." Elena Kaliská: "S celkovým umiestnením slovenských lodí, ale aj s mojim som samozrejme spokojná, veď tu bola veľmi silná konkurencia a prakticky štartovali viacerí pretekári, ktorí majú už istú olympijskú účasť. Na začiatok sezóny to nebolo najhoršie, v prvej jazde som však na poslednej bráne urobila hrubú chybu." Predtým v sobotňajšej kvalifikácii do finále postúpilo sedem z jedenástich slovenských lodí, pričom v kategórii C1 skončil na 1. mieste Juraj Minčík a v súťaži deblkanoistov triumfovali bratia Peter a Pavol Hochschornerovci. Zhodne na 4. priečkach dopádlovali olympijský víťaz z Atlanty Michal Martikán a Elena Kaliská. Okrem nich si vybojovali postup ešte Milan Kubáň/Marián Olejník, Gabriela Stacherová a kajakár Peter Nagy, ktorý obsadil posledné 20. postupové miesto. Výsledky: C1: 1. Juraj Minčík (SR) 219,23 0), 2. Lukáš Pollert (ČR) 221,43 (2)... 4. Michal Martikán 223,67 (0), 18. Dušan Ovčarík (obaja SR) 235,28 (6)C2: 1. Peter a Pavol Hochschornerovci 230,32 (SR) (2), 2. Tomáš Jiras/Marek Máder (ČR) 230,50 (2)... 6. Milan Kubáň/Marián Olejník (SR) 235,22 (2)K1 ženy: 1. Sandra Friedliová (Švajč.) 233,98 (0)... 4. Elena Kaliská 237,53 (2), 11. Gabriela Stacherová 246,08 (4), 30. Gabriela Brosková (všetky SR) 299,47 (56), K1: 1. Esteban Arakamma (Šp.)210,73 (0)... 20. Peter Nagy 221,11 (2), 23. Peter Cibák 221,41 (2), 26. Tomáš Mráz (všetci SR) 222,76 (0).