7 min. čítania

19. september - štvrtý súťažný deň na OH

PLÁVANIE: Zlato na 200 m motýlik získal Američan Malchow SYDNEY 19. septembra (SITA) - Zlatú medailu na OH v Sydney na 200 m motýlik získal časom 1:55,35 Američan Tom Malchow. Striebrorný medailista z Atlanty a bronzový z MS v roku 1998 zabral na poslednej päťdesiatke a zdolal domáceho Justina Norrisa i Ukrajinca Denisa Sylantieva. Malchow prekonal v Sydney na tejto trati po rozplavbe a semifinále už po tretí raz olympijský rekord. Striebro si zo Sydney odnáša úradujúci majster sveta Ukrajinec Denis Sylantiev a bronz si vybojoval domáci pretekár Justin Norris. Obhajca titulu z Atlanty Denis Pankratov doplával až na siedmom mieste.Muži - 200 m motýlik - finále: 1. Tom Malchow (USA) 1:55,35, 2. Denis Sylantiev (Ukr.) 1:55,76, 3. Justin Norris (Austr.) 1:56,17, 4. Anatolij Poliakov (Rus.) 1:56,34, 5. Michael Phelps (USA) 1:56,50, 6. Stephen Parry (V. Brit.) 1:57,01, 7. Denis Pankratov (Rus.) 1:57,97, 8. Franck Esposito (Fr.) 1:58,39 Ženy - finále - 200 m polohové preteky SYDNEY 19. septembra (SITA) - Už druhú zlatú medailu na OH v Sydney si vybojovala Jana Kločkovová z Ukrajiny, keď ani v disciplíne 200 m polohové preteky nenašla premožiteľku a časom 2:10,68 vytvorila nový olympijský rekord. Osemnásťročná Ukrajinka si prvé zlato vybojovala v nedeľu, keď zvíťazila v novom svetovom rekorde na 400 m polohové preteky. Druhá skončila časom 2:12,57 Rumunka Beatrice Caslaruová, ktorá je spolu s Kločkovovou úradujúcou majsterkou Európy v krátkej polohovke. Na júlových ME dosiahli vo finále obe rovnaký čas. Tretiu priečku obsadila v Aquatic Centre Američanka Cristina Teuscherová. Ženy - 200 m polohové preteky - finále: 1. Jana Kločkovová (Ukr.) 2:10,68, 2. Beatrice Caslaruová (Rum.) 2:12,57, 3. Cristina Teuscherová (USA) 2:13,32, 4. Marianne Limpertová (Kan.) 2:13,44, 5. Joanne Malarová (Kan.) 2:13,70, 6. Oxana Verevková (Rus.) 2:13,88, 7. Gabrielle Roseová (USA) 2:14,82, 8. Tomoko Hagiwarová (Jap.) 2:15,64 Víťazstvo Austrálie na 4x200 m v. sp. - svetový rekord SYDNEY 19. septembra (SITA) - Famózny výkon podala vo finále pretekov na 4x200b v. sp. mužská štafeta Austrálie. Domáci v zložení IanThorp, Michael Klim, Todd Pearson a Bill Kirby vytvorili nový svetový rekord časom 7:07,05 s. Predchádzajúci najlepší svetový výkon - 7:08,79 z augusta 1999, ktorý tiež patril austrálskemu kvartetu (Thorpe, Kirby, Grant Hackett a Klim) zlepšili o 1,74 s. Druhé miesto obsadili v utorňajších pretekoch v Aquatic Centre Američania, bronz patrí Holandsku. plávanie - muži - 4x200 m v. sp. - finálové výsledky1. Austrália (Ian Thorpe, Michael Klim, Todd Pearson, William Kirby)7:07,05 (svetový rekord), 2. USA (Scott Goldblatt, Josh Davis, Jamie Rauch, Klete Keller) 7:12,64, 3. Holandsko (Martijn Zuijdweg, Johan Kenkhuis, Marcel Wouda, Pieter van den Hoogenband) 7:12,70, 4. Taliansko 7:12,91, 5. Veľká Británia 7:12,98, 6. Nemecko 7:20,19, 7. Kanada 7:21,92, 8. Rusko 7:24,37 CYKLISTIKA: Stíhacie preteky družstiev vyhrali Nemci SYDNEY 19. septembra (SITA) - Olympijskými víťazmi v stíhacích pretekoch družstiev na 4000 m sa stali dráhoví cyklisti Nemecka, ktorí vo finále na olympijskom velodrome Dunc Gray zdolali Ukrajinu v novom svetovom rekorde a historicky prvom čase pod 4 minúty - 3:59,710. Práve Ukrajinci prišli okrem zlatých medialí aj o svetový rekord (4:00,830), ktorí vytvorili v semifinálovom súboji proti Veľkej Británii. V súboji o bronz vyhrala Veľká Británia nad Francúzskom časom 4:01,979. muži - stíhacie preteky družstiev na 4000 m - finálové výsledky1. Nemecko (Guido Fulst, Robert Bartko, Daniel Becke, Jens Lehmann) 3:59,710 (svetový rekord)2. Ukrajina (Oleksandr Fedenko, Oleksandr Simonenko, Sergej Matvejev, Sergej Čerňavskij) 4:04,520 3. Veľká Británia (Bryan Steel, Paul Manning, Bradley Wiggins, Chris Newton) 4:01,9794. Francúzsko (Cyril Bos, Philippe Ermenault, Francis Moreau, Jerome Neuville) 4:05,991 ŠP. GYMNASTIKA: Zlato získalo družstvo Rumunska SYDNEY 19. septembra (SITA) - Zlaté medaily v olympijskej súťaži viacboja družstiev v športovej gymnastike žien si vybojovali Rumunky, v zložení Andrea Raducanová, Maria Olaruová, Simona Amanarová, Loredana Bobocová, Andrea Isarescuová a Claudia Presacanová. Bronzové medailistky z Atlanty nazbierali na OH v Sydney spolu 154,608 bodu. Rumunky dominovali v cvičení na prostnom, za ktoré si na svoje konto pripísali 154,608 bodu. Striebro z Atlanty 96 obhájilo družstvo Ruska, ktoré získalo 154,403 bodu. Tretiu priečku obsadili Číňanky (154,008).Výsledky - súťaž ženských družstiev:1. Rumunsko 154,608 (Andrea Raducanová, Maria Olaruová, Simona Amanarová, Loredana Bobocová, Andrea Isarescuová, Claudia Presacanová), 2. Rusko 154,403 (Jelena Produnová, Svetlana Chorkinová, Jekaterina Lobažnjuková, Jelena Zamolodčikovová, Anastasia Kolesniková, Anna Čepelevová), 3. Čína 154,008 (Jun Jang, Jie Ling, Fangxiao Dong, Xuan Liu, Mandan Huang), 4. USA 152,933, 5. Španielsko 152,113, 6. Ukrajina 151,846