16 min. čítania

19. september - štvrtý súťažný deň na OH - SVK výprava

VOD.SLALOM: Hochschornerovci vyhrali kvalifikáciuSYDNEY 19. septembra (SITA) - Slovenskí vodní slalomári, dvojičky Peter a Pavol Hochschornerovci vyhrali na olympijskom kanáli Whitewater v Penrithe neďaleko Sydney kvalifikáciu v kategórii C2 a v stredajšom finále so začiatkom o 14.00 h miestneho času (5.00 h SELČ) budú patriť k vážnym ašpirantom na medailu. Pretekári Slávie UK Bratislava zvíťazili v prvej jazde s viac ako dvojsekundovým náskokom pred nemeckou dvojicou Senft - Ehrenberg, v druhej dosiahli druhý najlepší čas, čo im v súčte oboch kôl stačilo na prvenstvo pred francúzskym duom Adisson - Forgues. Kvalifikácia sa išla podobne ako v kategóriách C1 a K1 žien na dlhšej trati, finálová je približne o 15 sekúnd kratšia."Prvá jazda, hoci sme v nej dostali dvojsekundovú penalizáciu za dotyk bránky, sa mi pozdávala viac. Boli sme v nej takmer o štyri sekundy rýchlejší ako v druhej," porovnával nižší z dvojičiek Pavol Hochschorner. Peter Hochschorner brata doplnil: "Naša prvá jazda mala spád, bola súvislá, ale dokážeme ísť ešte lepšie. Najzložitejšie boli úseky pri bránkach 10, 11, 20 a 21. V druhej však fúkalo, a preto sme neriskovali pri prejazdoch cez bránky. Výsledkom bol horčí čas ako v prvom kole."Tohtoroční majstri Európy z talianskej Mezzany nastúpili na štart kvalifikácie s cieľom prebojovať sa medzi osem finálových dvojíc. "Najdôležitejšie bolo, aby sme sa kvalifikovali do finále. Skutočnosť, že sme vyhrali, teší, ale nie je to podstatné," vysvetľoval Pavol Hochschorner.Dvojnásobní majstri Európy (1998 a 2000) a celkoví víťazi Svetového pohára 2000, ktorí v príprave na olympijské hry odviedli veľký kus roboty najmä na tréningoch v čunovskom vodnoslalomovom areáli, majú vo finále jasný cieľ. "Chceme získať aspoň medailu," prezradil 175 cm vysoký Pavol Hochschorner (Peter meria 188 cm). "Kľúčom k splneniu nášho cieľa bude zajazdiť bez trestných sekúnd, čo by sa malo prejaviť na konečnom umiestnení. Samozrejme, treba však popri tom pádlovať aj dostatočne rýchlo." Za svojich najväčších súperov považujú dvojičky, ktoré trénuje otec Peter, predovšetkým Francúzov Adissona s Forguesom, poľské duo Kolomanski - Staniszewski a obe české lode (Jiras - Máder, Volf - Štěpánek).V kvalifikácii mužov v kategórii K1 si slovenský reprezentant Peter Nagy vybojoval postup do 15-členného finále z 12. miesta, keď za víťazným Švajčiarom Roethemundom zaostal o 9,14 sekundy. "Nebolo to celkom bez problémové, ale do kariet mi zahrala skutočnosť, že mnohí robili chyby. Moja druhá jazda mala už skôr zaisťovací charakter," vravel po pretekoch 35-ročný Bratislavčan.Víťazstvo Hochschornerovcov v C2 je už tretím triumfom slovenskej lode v kvalifikačných súťažiach OH v Sydney. Pred nimi to dokázal Michal Martikán v C1 a Elena Kaliská v K1 žien.Výsledky:C2 - kvalifikácia: 1. Pavol a Peter Hochschornerovci (SR) 269,13 (4), 2. Frank Adisson - Wilfrid Forgues (Fr.) 270,50 (0), 3. Michael Senft - Andre Ehrenberg (Nem.) 279,54 (4), 4. Stuart Bowman - Nick Smith (V. Brit.) 280,60 (2), 5. Marek Jiras - Tomáš Máder (ČR) 284,07 (4), 6. Krzystof Kolomanski - Michal Staniszewski (Poľ.) 285,94 (4), 7. Andrzej Wojs - Slawomir Mordarski (Poľ.) 286,96 (4), 8. Jaroslav Volf - Ondřej Štěpánek (ČR) 290,57 (2).K1 mužov - kvalifikácia: 1. Mathias Roethemund (Švajč.) 253,02 (0), 2. Thomas Schmidt (Nem.) 253,17 (4), 3. Paul Ratcliffe (V. Brit.) 253,69 (4), 4. Helmut Oblinger (Rak.) 253,94 (0), 5. Scott Shipley (USA) 254,82 (2), 6. Tomáš Kobes (ČR) 255,13 (4),... 12. Peter Nagy (SR) 262,16 (0). JACHTING: Pollák po štyroch jazdách na 24. miestePatrik Pollák po štyroch jazdách klesol na 24. miesto SYDNEY 19. septembra (SITA) - Poradie pretekárov po štyroch jazdách v jachtingu mužov v triede Mistral na OH:Poradie:1. Carlos Espinola (Arg.) 21,00, 2. Christoph Sieber (Rak.) 29,00, 3. Alexander Baronjan (Nem.) 30,00, 4. Amit Inbar (Irz) 44,00, 5. Nikolaos Kaklamanakis (Gr.) 47,00, 6. Ricardo Santos (Braz.) 49,00,... 24. Patrik Pollák (SR) 85,00 TENIS: Kučera nesmie pustiť Henmana na sieť SYDNEY 19. septembra (SITA) - V stredajšom zápase 1. kola mužskej dvojhry na olympijskom tenisovom turnaji v Sydney nastúpi Karol Kučera proti aktuálnej svetovej desiatke a nasadenej sedmičke Britovi Timovi Henmanovi. Vzájomná bilancia tejto dvojice je vzácne vyrovnaná - 5:5. Naposledy nastúpil 26-ročný Bratislavčan proti nasadenej desiatke olympijského turnaja Henmanovi vlani vo finále turnaja v Bazileji, kde po tuhom boji vyhral 6:4, 7:6, 4:6, 4:6, 7:6. "Zdá sa mi, že Karol je úplne v pohode, a preto dúfam, že dopadne lepšie ako Domino Hrbatý," uviedol Kučerov tréner Miloš Mečíř. Henman hrá útočný tenis, a preto bude mať Karol za úlohu dobre returnovať a snažiť sa súpera obhadzovať. Nesmie pustiť Henmana k sieti, lebo inak bude zle-nedobre."Zápas Kučera - Henman bude zaujímavý aj tým, že sa v ňom stretnú víťazi turnaja ATP Tour v Sydney. Kučera v dejisku OH triumfoval v roku 1998, Henman rok pred ním. Karina Habšudová (106. v rebríčku) si v stredu v 1. kole dvojhry zmeria sily so Slovinkou Katarinou Srebotnikovou (121.), víťazkou vlaňajšieho Tatra Banka Open v Bratislave. "Pre obe to bude zoznamovací zápas, ešte spolu nehrali. Srebotniková dobre ovláda hru od základnej čiary, ona i Karina majú podobné údery. Čakám veľmi vyrovnaný zápas. O víťazke môže rozhodnúť Karinina väčšia skúsenosť, prípadne väčšia motivácia niektorej z hráčok," predpovedal nehrajúci kapitán slovenského fedcupového tímu Peter Vajda. Študentka z Gradeca, víťazka juniorskej súťaže vo Wimbledone 1998, by nemala byť pre skúsenú Habšudovú neprekonateľnou súperkou. V úvodnom kole štvorhry mužov nastúpi dvojica Kučera - Hrbatý proti japonskému páru Satoši Iwabuči - Thomas Šinado. "Všetky úvahy o výhodnosti či nevýhodnosti žrebu sú zbytočné. Japonci sú dobrí. Karol s Dominom nehrajú štvorhu často, odohrali však niekoľko výborných zápasov, no i niekoľko vyslovene zlých," rekapituloval Miloš Mečíř.Vo štvorhre žien si slovenský pár Habšudová - Husárová zmeria v 1. kole sily s Kórejčankami Cho Yaon-Seong - Park Sung Hee. TENIS: O Hrbatého prehre rozhodla hra na sieti a nevyužité brejky SYDNEY 19. septembra (SITA) - Slovenská mužská tenisová jednotka Dominik Hrbatý (28. v entry rebríčku ATP) prehral v 1. kole olympijského tenisového turnaja v Sydney s chorvátskym reprezentantom Ivanom Ljubičičom v troch setoch 1:6, 6:1, 3:6 za 1:26 h. Dlháň z Rijeky ťažil najmä z Hrbatého slabšej hry na sieti, keď slovenský tenista z 27 zásahov na sieti premenil vo víťazné údery iba 11, čo znamená iba 41-percentnú úspešnosť. Výrazný rozdiel medzi obidvoma hráčmi bol aj vo využití brejkov. Kým Ljubičič z 5 možností využil 3 (60%), Hrbatý z 15 iba 2, čo je iba 13-perecentná úspešnosť.V prvom sete, ktorý trval 27 minút, mal slovenský tenista šancu na zmenu vo vývoji zápasu za stavu 1:3, avšak nepremenil dva brejkbaly. Druhý set (25 minút) bol Hrbatého jasnou záležitosťou, keď ho zakončil čistou hrou a tromi esami. Vajdovmu zverencovi však potom nevyšiel začiatok rozhodujúceho setu. Najprv Ljubičič využil v druhej hre hneď prvý brejkbal a potom Hrbatý za stavu 1:3 vo svoj neprospech školácky pokazil dva voleje na sieti. V deviatej hre tretieho setu Hrbatý viedol 40:15, ale nevyužil päť brejkbalov a zápas prehral. "Dnes som vôbec nehral dobre, bolo to veľmi ďakeko od predstáv o mojej hre. Narobil som v zápase príliš veľa chýb. Niekedy sa to stáva. Keby som hral stále dobre, už by som bol svetovou jednotkou. Kľúčový moment zápasu? Moje chyby, príliš veľa mojich chýb. S toľkými sa tenis nedá hrať," snažil sa Hrbatý priblížiť príčiny prehry s Chorvátom Ivanom Ljubičičom.Dôležitým okamihom stretnutia bol úvod tretieho setu, v ktorom zverenec trénera Mariána Vajdu prehral svoje úvodné podanie. "Tento moment Ljubičič využil a akoby sa opäť postavil na nohy," skonštatoval Hrbatý.S chorvátskym tenistom, momentálne 92. hráčom entry rebríčka ATP, 22-ročný Bratislavčan už raz prehral - vlani vo štvrťfinále antukového turnaja v Umagu. Neovplyvnil tento fakt priebeh zápasu?"Nemal som mať prečo pred Ljubičičom rešpekt, hoci som s ním mal negatívnu vzájomnú bilanciu. Keby som mal pred súpermi rešpekt, nevyhral by som ani jediný zápas," zdôraznil slovenský tenista. Za stavu 1:1 na sety a 5:3 v prospech Chorváta mal Hrbatý päť brejkbalov, no po azda najdlhšej hre zápasu ju nevyužil a Ljubičič získal rozhodujúci bod. "Až do poslednej lopty som veril, že môžem tento duel ešte otočiť vo svoj prospech. Žiaľ, nevyšlo to, hoci som veľmi chcel."Na otázku, či mu neprekážalo slnko, ktoré na dvorci číslo štyri pálilo ostošesť, Hrbatý odvetil: "Teplo? Dnes bolo celkom normálne letné počasie. Vôbec mi to neprekážalo..." TENIS: M. Mečíř o zápase Hrbatý - Ljubičič SYDNEY 19. septembra (SITA) - Zápas 1. kola mužskej dvojhry Dominik Hrbatý - Ivan Ljubičič na olympijskom tenisovom turnaji v Sydney pozorne sledoval v hľadisku aj nehrajúci kapitán slovenského daviscupového tímu Miloslav Mečíř, ktorý sa počas OH stará o mužskú časť reprezentácie. "Pred zápasom som odhadoval šance oboch na víťazstvo 50 ku 50. Dominikovi sa proti súperovi, akým je Ljubičič, hrá veľmi zle, jeho štýl mu vôbec nevyhovuje. Chorvát sa dokázal ubrániť po Dominikových delovkách a nízkym, krátkym slajzovým úderom tesne ponad sieť otupil jeho silné zbrane. Ljubičič okrem toho dobre podával, po jeho úderoch sa dosť ťažko returnuje. Ťažil aj z toho, že nedal nášmu hráčovi veľa priestoru. Dominik mal v stretnutí viacero momentov, keď mohol definitívne otočiť vývoj zápasu vo svoj prospech. Napríklad v prvom sete za stavu 1:3 mal využiť brejkbaly, a potom by možno set vyhral. Šancu na zvrat mal i v záverečnom sete za stavu 3:5. Domino v stretnutí bojoval, ale podľa mňa si mal viac veriť. Potom to mohlo celé dopadnúť celkom inak. Určite však súpera nepodcenil," zhodnotil stretnutie Miloš Mečíř.