10 min. čítania

23. september - ôsmy súťažný deň na OH - SVK výprava

TENIS: Habšudová skončila v osemfinále SYDNEY 23. septembra (SITA) - Prvé z troch slovenských tenisových sobotňajších olympijských vystúpení sa neskončilo úspešne. Slovenská dvojka Karina Habšudová nezopakovala supervýkon zo štvrtka, keď vyradila svetovú štvorku Conchitu Martinezovú zo Španielska. Nová ruská vychádzajúca hviezdička, osemnásťročná Jelena Dementievová ju v osemfinále (najlepšia šestnástka) zdolala hladko 6:2, 6:1. Bojnická rodáčka však svoje účinkovanie v Sydney ešte neskončila, čaká ju druhé kolo štvorhry. Habšudová tak zopakovala atlantské vystúpenie, keď tiež po dvoch výhrach skončila v osemfinále.Slovenská tenistka komentovala svoju prehru slovami: "Na hru mladej Rusky bol jediný recept - riskovať. To mi však nevychádzalo a preto som prehrala. V prvom sete som bola ešte v psychickej pohode, ale potom už to nešlo. Chcelo to zlepšiť podanie, to mohla byť šanca. Dementievová však prakticky nerobila chyby. Je to mladá hráčka, s rýchlou hrou a na vzostupe. Veď na US Open sa dostala do semifinále. Sebavedomie jej rozhodne nechýba. Celkove nemôžem byť sklamaná, víťazstvo nad Martinezovou bolo pre mňa veľkým úspechom. V tom zápase som hrala na sto percent, s Dementievovou to ideálne skutočne nebolo." Štatistiky zo stretnutia 3. kola dvojhry žien Jelena Dementievová (Rus.) - Karina Habšudová (SR) 6:2, 6:1 na olympijskom tenisovom turnaji v Sydney:Dementievová - Habšudová Čas 40 minút Úspešnosť 1. podania 75 % 70%Esá 1 1Dvojchyby 1 5Nevynútené chyby 7 17Víťazné údery 12 4Brejky 5 z 5 (100%) 0 z 0 (0%)Body získané pri 1. podaní: 22 12Body získané pri 2. podaní: 6 7Úspešnosť na sieti: 100% 71%Celkový počet získaných bodov: 52 27 Slovenky vo štvorhre skončili SYDNEY 23. septembra (SITA) - Slovenkám sa v osemfinále štvorhry nedarilo tak ako ich mužským kolegom. Karina Habšudová s Janettou Husárovou podľahli v súboji o štvrťfinále s piatym nasadeným párom Els Callensová, Dominique Van Roostová z Belgicka 3:6, 2:6 za 1:12 h. V prvom sete sa hral vyrovnanejší duel, v druhom už favoritky ovládli dvorec. Prvý mečbal za stavu 30:40 v poslednej hre ešte Slovenky odvrátili, ale druhý po viacerých zhodách a výhodách už nie. Slovenské tenistky hrali spolu prvýkrát po dvoch rokoch a napriek snahe, na víťazstvo pomýšľať nemohli. Aj keď obe zhodne po zápase tvrdili, že mohli vyhrať. "Nevyužili sme príliš veľa šancí. V druhom sete bolo veľa gemov, kde sme boli blízko k víťazstvu a napokon sme prehrali," povedala K. Habšudová. Jej partnerka ju doplnila slovami: "Dali sa zdolať, hrajú spolu celý rok, vyhrali aj jeden turnaj. Nám chýbala lepšia zohratosť. Každý gem sme mali v druhom sete výhodu, ale nedokázali ju využiť." Obe však zhodne tvrdili, že sa im Sydney veľmi páči. "Odchádzam herne spokojná, cením si víťazstvo nad Martinezovou. Po zlých skúsenostiach z Atlanty, kde nič nefungovalo, som rada, že som sa na štart v Sydney nechala prehovoriť. Bola som skeptická a odchádzam nadšená. Nemám čo kritizovať. Odlietam 27. septembra, potom ma čaká séria turnajov. Najprv Filderstadt a potom ďalšie štyri, vrátane Bratislavy." Na cesty sa chystá aj Husárová: "Každý športovec chce zažiť olympijské hry a som rada, že mám túto skúsenosť vo svojej zbierke. Je to iné ako na turnajoch, výnimočné. Dá sa tu stretnúť toľko skvelých športovcov, odchádzam spokojná. Už 28. septembra priamo na turnaj do Tokia a potom ďalšiu sériu. Budem hrávať štvorhru a v dvojhre sa pokúsim uspieť v kvalifikácii." Štatistika zo stretnutia 2. kola štvorhry žien Karina Habšudová/Janette Husárová (SR) - Els Callensová/Dominique Van Roostová (5-Belg.) 3:6, 2:6 na olympijskom tenisovom turnaji v Sydney:Habšudová/Husárová - Callensová/Van RoostováČas 72 minút Úspešnosť 1. podania 57% 51%Esá 1 0Dvojchyby 2 7Brejky 2 z 10 (20%) 6 z 12 (50%)Body získané pri 1. podaní: 24 22Body získané pri 2. podaní: 7 12Celkový počet získaných bodov: 58 72 Slováci vo štvrťfinále štvorhry SYDNEY 23. septembra (SITA) - Slovenskí tenisti sa postarali o ďalšie umiestnenie výpravy SR v prvej osmičke OH v Sydney. Osvedčená dvojica Karol Kučera s Dominikom Hrbatým zdolala v osemfinále štvorhry za takmer dve hodiny (1:57) ôsmych nasadených Talianov Massima Bertoliniho s Cristianom Brandim 6:4, 6:7 (5:7), 6:3. Vo štvrťfinále ich čaká legendárny austrálsky pár, jednotka turnaja Todd Woodbridge a Mark Woodforde. Slováci pôsobili po zápase uvoľneným dojmom a napriek vyrovnanému boju tvrdili, že mali hru neustále pod kontrolou. Taliani však odolávali, v závere druhého setu dokonca odvrátili mečbal. To, čo sa nepodarilo po 86 minútach vyšlo po ďalšej polhodinke, keď za stavu 5:3 a 40:15 Bartolini odvrátil loptičku neúspešne a bolo po zápase. Po dvoch medailových zásahoch Miloša Mečířa na OH 1988 v Soule (zlato vo dvojhre a bronz vo štvorhre) je to vlastne tretí najlepší slovenský tenisový výsledok v histórii OH. Slovákom sa darilo najmä v priemeňaní bodov po prvom podaní (v treťom sete 100 percent) a vo využívaní brejkov (v prvom sete 100 a v treťom 67 percent). Karolovi Kučerovi napriek tomu po vydarenom zápase do reči nebolo a so slovami "Ja tomu nerozumiem" opustil dvorec č.7. Dominik Hrbatý bol tentoraz prístupnejší: "Prvý set sme vyhrali, v druhom sme im to nechali a v treťom sme ukázali, kto je pánom na dvorci. Ale vážnejšie, skutočne sme mali celý zápas pod kontrolou. Darili sa nám brejky a rýchle hry. Bol to ťažší zápas ako ten prvý, ale vlastne sme si aj dobre zatrénovali. Majú tu totiž na tréningy málo dvorcov. Podklad je trocha pomalší, ale v podstate nám vyhovuje. Čakajú nás Woodies, bude to hop alebo trop. V zápase s nimi treba mať veľa šťastia a nerobiť chyby. Potom sa dá aj uspieť." Štatistika zo stretnutia 2. kola štvorhry mužov Karol Kučera/Dominik Hrbatý (SR) - Massimo Bertolini/Cristian Brandi (8-Tal.) 6:4, 6:7 (5), 6:3 na olympijskom tenisovom turnaji v Sydney:Kučera/Hrbatý Bertolini/BrandiČas 117 minút Úspešnosť 1. podania 56% 59%Esá 5 0Dvojchyby 6 4Brejky 5 z 8 (63%) 2 z 7 (29%)Body získané pri 1. podaní: 41 41Body získané pri 2. podaní: 21 18Celkový počet získaných bodov: 100 88