11 min. čítania

26. september - jedenásty deň na OH - SVK výprava - 3

VODNÉ PÓLO: Slováci nestačili ani na Kazachstan SYDNEY 26. septembra (SITA) - Slovenskí vodnopóloví reprezentanti prehrali aj vo svojom štvrtom stretnutí na olympijskom turnaji. Tentoraz s Kazachstanom, na ktorý si najviac trúfali, a to 5:9 (0:4, 0:1, 2:1, 3:3). V skupine tak definitívne obsadí Slovensko posledné šieste miesto a po štvrtkovom dueli s Ruskom nastúpi v piatok v prvom stretnutí skupiny o 9.-12. miesto o 10.45 h s piatym tímom B-skupiny (Grécko alebo Holandsko). V tejto skupine bude hrať každý s každým o konečné poradie na turnaji a je pravdepodobné, že Slováci budú mať možnosť odvety aj s Kazachstanom. Asi 400 divákov v Ryde Aquatic Centre videlo skvelý nástup ázijskej krajiny. A to aj napriek tomu, že vo všetkých štyroch štvrtinách získali Slováci úvodnú loptu. Už v 1. minúte sa zaskvel dobrým zásahom brankár Gergely, keď slovenský výber prišiel o loptu. To, ako keby predznamenalo vývoj duelu. Ešte v tej istej minúte zaznamenal Smolovyj prvý gól súpera, aby o tridsať sekúnd Zajcev zvýšil na 2:0. Po krásnej prihrávke na krídlo potom Zagorujko zvýšil na 3:0 a hrozba debaklu sa stala realitou. Keď Cipov nepremenil vyloženú šancu, prišiel protiúder a opäť Zagorujko zvýšil na 4:0. Nemohúcnosť slovenských strelcov vrcholila. V závere zachránil istý gól Gergely a strelu Zatoviča kryl brankár Černov. Z piatich striel na bránku v úvodnej štvrtine Slováci ani raz neskórovali a tak skóre ani nemohlo byť iné. V úvode druhej štvrtiny zavelil na útok Nagy, ale opäť nedal. Súper odpovedal gólom Žilajeva 5:0. Šance Veszelitsa, Hrošíka a Cipova ostali nevyužité a bolo po ďalšej časti hry. Tretia štvrtina bola v úvode kópia predchádzajúcich. Kaid získal prvú loptu, prišiel nevyužitý útok a súper vo svojom prvom ataku skóroval, tentoraz zásluhou Živčikova. Ešteže potom prišiel čas Karola Baču. Najprv pri presilovke (vylúčený bol Smolovyj) znížil na 1:6 a ďalší gól pridal po úniku na 2:6. Tesne pred koncom mal po Veszelitsovi aj ďalšiu šancu , ale nedal. Mohlo to byť v závere veselšie. V záverečnej časti hry najprv kapitán Kazachov Drozdov zvýšil na 7:2 a Nižný v presilovke znížil na 3:7. Nasledoval incident zápasu, keď Nižnému začala krvácať pera a žiadal prerušenie. Rozhodca Rajevič z Juhoslávie nevyhovel a slovenský reprezentant odhodil čiapku. Nasledovalo nie príliš spravodlivé vylúčenie a protesy trénera Bottlika. Rozhodca to nebral do úvahy a poslal trénera Slovákov na tribúnu. V tejto krízovej chvíli sa presadili Kazaši, keď Zajcev a Žilajev zvýšili na 9:3. Slováci finišovali, čo im sily stačili, ale stihli už iba znížiť na 5:9, keď skórovali Gyurcsi a Bačo. Prvá štvrtina sa skončila príliš jasným výsledkom a strata sa už dohnať nedala. A-skupinaSlovensko - Kazachstan 5:9 (0:4, 0:1, 2:1, 3:3)Úvodná zostava: Gergely - Cipov, Nižný, Hrošík, Bačo, Kaid, Nagy (ďalej hrali Zatovič, Veszelits, Gyurcsi, Mravík)góly: Bačo 3, Nižný, Gyurcsi - Zajcev, Žilajev a Zagorujko po 2, Drozdov, Smolovyj a Živčikov, strely 24/5 - 28/9, fauly 3:7, na 4 minúty 0:1, 400 divákov, rozhodovali Rajevič (Juh.) a Menendez (Kuba) HlasyRóbert Kaid: "Ťažko hodnotiť tento duel, začali sme veľmi nekoncentrovane. Nevedeli sme sa nájsť, akokeby sme hrali spolu po prvýkrát. Ľavú stranu sme nechávali príliš otvorenú. Jednoducho prvá štvrtina nás stála víťazstvo v tomto zápase. Chceli sme veľmi získať body, na tento duel sme sa chystali. Po 0:4 bola psychika značne narušená. Napriek tomu si myslím, že za stavu 2:5 sme mali ešte šancu. Hádam ešte nejaký zápas na tomto turnaji vyhráme."Peter Nižný: " Mali sme byť dravší, Kazachstan sme rozhodne chceli zdolať. Súper však na rozdiel od nás išiel cieľavedomejšie za víťazstvom. Sklamali sme, o tom niet pochýb. Chcel som, aby rozhodca prerušil hru, lebo som krvácal a vidíte ako sa to skončilo. Mňa vylúčil a tréner musel ísť na tribúnu. Dúfam, že tu ešte niečo vyhráme v skupine o 9.-12. miesto."Peter Veszelits: "Nedodržali sme obranu, ktorú sme si pred zápasom stanovili. Chceli sme dávať pozor na centrov, ale nevyšlo nám to. Našťastie nás podržal brankár. Našou vinou bol často sám proti súperovým hráčom. Až tak veľmi sme chceli, že sme zabudli hrať."Štefan Gergely: "Našou najväčšou chybou je, že nevieme dávať góly. Vieme získať loptu, ale útoky sú slabé a statické. Život ide ďalej, musíme ešte hrať ďalšie zápasy. Nesmieme skončiť ako federálna reprezentácia v Barcelone bez víťazstva." Pre trénera SR stop na jeden zápas SYDNEY 26. septembra (SITA) - Slovensko bude v stredajšom zápase vodnopólového turnaja bez svojho hlavného kouča na lavičke. Ladislav Bottlik dostal totiž za vylúčenie v utorkovom dueli s Kazachstanom od direktoriátu turnaja stop na jeden zápas. Na lavičke ho zastúpi asistent Ladislav Vidumanský. V ďalších stretnutiach turnaja v skupine o 9.-12. miesto však už tréner na lavičke chýbať nebude. ATLETIKA: Atletický večer v Slovenskom dome SYDNEY 26. septembra (SITA) - Voľný deň atletických súťaží využila slovenská atletická reprezentácia na stretnutie v Slovenskom dome. Všetkých privítala predsedníčka SAZ a podpredsedníčka SOV Mária Mračnová, ktorá je na OH bez akreditácie na náklady SOV. "Pondelková atmosféra na štadióne ma nadchla, prekonala všetky moje doterajšie skúsenosti. Samozrejme, pri oslavách Freemanovej a Johnsona, zanikol žiaľ trojskokan Edwards, ktorému som veľmi fandila. Zatiaľ som tu len krátko, ale vidieť, že sa organizátori poučili z Atlanty, najmä čo sa týka dopravy. Najväčšou výhodou je sústredenie športovísk na malom priestore. Zo slovenských atlétov ma príjemne prekvapil Milan Haborák, ktorému sa predpoludním dosiaľ nikdy nedarilo. Viac som čakala od mladých pretekárov, najmä od Konopkovcov, Bokora alebo Charfreitaga. Myslela som si, že sa dravšie chytia svojej šance. Držím palce mladučkej Zuzke Blažekovej, som zvedavá na chodcov na 50 km a najmä na maratónca Róberta Štefka. Mal by mať šancu na najlepší výsledok spomedzi našich, " hodnotila situácia šéfa slovenskej výpravy na OH 1996 v Atlante.Z atletickej generality prišiel vplyvný predseda technickej komisie IAAF Jorge Salcedo z Portugalska a pokladník EAA Karel Pilný z Česka. V zákulisí sa podarilo slovenskej strane dohodnúť podporu kandidatúre Dudiniec na EP v chôdzi v máji 2001. Reálne kontúry naberá aj medzištátne halové štvorstretnutie SR-ČR-Maďarsko-Rakúsko v bratislavskej hale Elán 17. alebo 18. februára budúceho roka.