8 min. čítania

27. september - dvanásty súťažný deň na OH - 2

ATLETIKA: Šišiginová získala zlato v behu na 100 m prek. SYDNEY 27. septembra (SITA) - Pri neúčasti najväčšej favoritky behu na 100 m prekážok, zranenej Američanky Gail Deversovej, sa finálový beh stal ´korisťou´ Oľgy Šišiginovej z Kazachstanu. Strieborná medailistka z mastrovstiev sveta v roku 1995 dosiahla ča 12,65 s. Striebro si vybojovala Glory Alozieová z Nigérie a bronz patrí Američanke Melisse Morrisonovej.100 m prek. - ženy - finále: 1. Oľga Šišiginová (Kaz.) 12,65, 2. Glory Alizieová (Nig.) 12,68, 3. Melissa Morrisonová (USA) 12,76, 4. Delloreen Ennisová-Londonová (Jam.) 12,80, 5. Aliuska Lopezová (Kuba) 12,83, 6. Nicole Ramalalanirinová (Fr.) 12,91, 7. Linda Fergová (Fr.)13,11, 8. Brigitte Fosterová (Jam.) 13, 49 ATLETIKA: 800 m vyhral prekvapujúco Nemec Schuman SYDNEY 27. septembra (SITA) - Olympijským víťazom v behu na 800 metrov sa v stredu stal prekvapujúco Nemec Nils Schuman, majster Európy z roku 1998, ktorý dosiahol čas 1:45,08. Na druhom mieste skončil favorizovaný trojnásobný majster sveta Wilson Kipketer, reprezentujúci Dánsko. Po bronzovú medailu si dobehol Alžírčan Aissa Djabir Said-Guerni. 800 m - muži - finále: 1. Nils Schumann (Nem.) 1:45,08, 2. Wilson Kipketer (Dán.) 1:45,14, 3. Aissa Djabir Said-Guerni (Alž.) 1:45,16, 4. Hezekiel Sepeng (JAR) 1:45,29, 5. Andre Bucher (Švajč.) 1:45,40, 6. Jurij Boržakovskij (Rus.) 1:45,83, 7. Glody Dube (Botswana) 1:46,24, Andrea Longo (Tal.) nedobehol ATLETIKA: Beh na 400 m prek. ako už tradične pre Američana SYDNEY 27. septembra (SITA) - V stredajšom finálovom behu na 400 m prekážok bol najrýchlejší Američan Angelo Taylor, ktorý dosiahol čas 47,50. So stratou len 0,03 s dobehol na druhom mieste Hadi Souan Somayli zo Saudskej Arábie a na tretej priečke sa umiestnil Juhoafričan Llewellyn Herbert. Dvadsaťjedenročný atlét, ktorý prišiel do Sydney s osobným rekordom 47,62 s, tak prevzal štafetu amerických víťazstiev v tejto disciplíne na OH po Derrickovi Adkinsovi. Prekážkari USA triumfovali v behu na 400 m prek. na posledných piatich olympijských hrách a v histórii hier bol víťaz z doterajších 22 finálových behov len päťkrát z inej krajiny ako USA.400 m prek. - muži - finále: 1. Angelo Taylor (USA) 47,50, 2. Hadi Souan Somayli (S. Arábia) 47,53, 3. Llewellyn Herbert (JAR) 47,81, 4. James Carter (USA) 48,04, 5. Eronildes Araujo (Braz.) 48,34, 6. Pawel Januszewski (Poľ.) 48,44, 7. Fabrizio Mori (Tal.) 48,78, 8. Genadij Gorbenko (Ukr.) 49,01 ATLETIKA: Na 400 m prek. zlato získala Privalovová SYDNEY 27. septembra (SITA) - Olympijskou víťazkou na 400 m prek. sa stala ruská atlétka Irina Privalovová. Časom 53,02 na druhú priečku odsunula Jamajčanku Deon Hemmingsovú, ktorá zabehla čas 53,45. Bronz patrí Nouzhe Bidouaneovej z Maroka.ženy - 400 m prek.:1. Irina Privalovová (Rus.) 53,02, 2. Deon Hemmingsová (Jam.) 53,45, 3. Nouzha Bidouaneová (Maroko) 53,57, 4. Daimi Perniová (Kuba) 53,68, 5. Tatjana Tereščukovová-Antipovová (Ukr.) 53,98, 6. Ionela Tirleová (Rum.) 54,35, 7. Gudrun Arnardottirová (Island) 54,63, 8. Natasha Danversová (V.Br.) 55,00 ATLETIKA: V disku triumf veteránky Zverevovej SYDNEY 27. septembra (SITA) - Len niekoľko týždňov pred oslavou svojich už štyridsiatych narodenín sa zo zisku zlatej olympijskej medaily v hode diskom mohla tešiť Ellina Zverevová z Bieloruska, ktorej namerali 68,40 m. Druhý najlepší výkon (65,71) dosiahla Grékyňa Anastasia Kelesidouová a bronz si vybojovala ďalšia Bieloruska Irina Jačenková (65,20). Po neúčasti na OH v Barcelone kvôli pozitívnemu dopingovému nálezu a 3. priečke spred štyroch rokov z Atlanty tak Zverevová konečne získala najcennejší kov.Výsledky - disk - ženy - finále:1. Ellina Zverevová (Bielorus.) 68,40, 2. Anastasia Kelesidouová (Gr.) 65,71,3. Irina Jačenková (Bielorus.) 65,20, 4. Natalia Sadovová (Rus.) 65,00, 5. Styliani Tsikounová (Gr.) 64,08,6. Franka Dietzschová (Nem.) 63,18, 7. Ilke Wyluddová (Nem.) 63,16, 8. Lisa-Marie Vizaniariová (Austr.) 62,57 BEJZBAL: Zlaté medaily získali Američania SYDNEY 27. septembra (SITA) - Bejzbalisti USA zdolali v stredu vo finálovom zápase turnaja v bejzbale reprezentáciu Kuby 4:0 a prvykrát na OH získali zlaté medaily. Na predchádzajúcich dvoch OH sa z víťazstva vždy tešili hráči Kuby, pričom pred OH v Sydney neprehrali 18 zápasov po sebe. Bolo to iba štvrté víťazstvo USA oproti 25 víťazným zápasom Kubáncov v doterajšej histórii vzájomných zápasov. Hoci na týchto OH sa po prvykrát mohli zúčastniť aj profesionáli, americký výber pozostával z hráčov nižších líg, či bývalých hráčov najvyššej MLB. Bronzové medaily si z Austrálie odnesú bejzbalisti Kórejskej republiky, ktorí v zápase o tretie miesto zdolali Japoncov 3:1.finále:USA - Kuba 4:0zápas o tretie miesto:Kórejská republika - Japonsko 3:1 TAEKWONDO: Finálové výsledky SYDNEY 27. septembra (SITA) - Prvú zlatú medailu na OH v Sydney v taekwonde si v kategórii do 49 kg vybojovala domáca pretekárka Austrálčanka Lauren Burnsová. Striebro získala Urbia Melendezová Rodriguezová z Kuby a zo zisku bronzu sa radovala Chi Shu-Ju z Taiwanu. V mužskej kategórii do 58 kg sa olympijským víťazom stal Michail Mouroutsos z Grécka. Striebro patrí Španielovi Gabrielovi Esparzovi a bronz Chih-Hsiung Huangovi z Taiwanu.ženy - do 49 kgfinále: Lauren Burnsová (Austr.) - Urbia Melendezová Rodriguezová (Kuba) 4:2o 3. miesto: Shu-Ju Chi (Taiwan) - Hanne Hoeghová Poulsenová (Dán.) 4:0muži - do 58 kgfinále: Michail Mouroutsos (Gr.) - Gabriel Esparza (Šp.) 4:2o 3. miesto: Chih-Hsiung Huang (Taiwan) - Gabriel Alberto Taraburelli (Arg.) 3:0