13 min. čítania

27. september - dvanásty súťažný deň na OH - SVK výprava

CYKLISTIKA: Zlatá pre Nemca Ullricha, dvaja Slováci v cieli SYDNEY 27. Septembra (SITA) - Olympijské cyklistické preteky jednotlivcov na ceste na 239,4 km sa skončili v slnečnom počasí úspechom Nemca Jana Ullricha v konečnom čase 5:29:08 h. V poslednom zo štrnástich sedemnásťkilometrových okruhov ušiel dvom kolegom z trojice, ktorá sa odpútala s vyše minútovým náskokom od ďalšej početnej skupiny. Dvadsaťšesťročný rodák z Rostocku si tak pripísal do svojej hviezdnej kariéry ďalší cenný vavrín (dve zlaté z MS, víťaz 1997 a druhý 1998 Tour de France, víťaz Vuelty 1999). Už v závere trinásteho kola sa odpútala trojica, v ktorej boli okrem Ullricha ďalší Nemec Andreas Klöden (25) a prekvapujúco Kazach Alexander Vinokurov (27). Ten napokon získal striebro s trojsekundovým náskokom pred tohtoročným víťazom pretekov Okolo Nemecka Klödenom Ďalšiu skupinku doviedli do cieľa na štvrtom a piatom mieste Talian Bartoli a Francúz Jalabert, s ktorými sa rátalo na stupne víťazov. Víťaz tohtoročnej Tour de France Lance Armstrong skončil sedemnásty. Ani jeden z predchádzajúcich medailistov OH 1992 a 1996 (boli na štarte až štyria) sa nepresadil. Najvyššie (35.) bol bronzový z Atlanty Brit Sciandri. V cieli klasifikovali zo 156 pretekárov napokon 92, keď 64 cyklistov vzdalo. Zo štvorice Slovákov napokon došli do cieľa len dvaja, Milan Dvorščík na 87. mieste za 5:51:53 (strata n víťaza 22:45 min) a Martin Riška ako 90. časom 5:52:47 (23:39 min). Dvorščík len raz vyrazil vpred, keď figuroval v 5. okruhu na 27. mieste. Inak spoločne s Riškom v jednotlivých kolách jazdili na 115.-125. mieste a vpred sa posúvali len zásluhou odstupujúcich pretekárov. Dvorščík teda nezopakoval 59. miesto z Atlanty, naopak Róbert Nagy skončil rovnako, keď vzdal po siedmom okruhu, teda asi po 120 km. Od začiatku jazdil v rozpätí 115.-126. miesta. Najmladší zo štvorice Slovákov Roman Broniš tiež cieľovú métu nevidel, skončil rovnako ako Nagy po siedmom okruhu. Ten sa však aspoň snažil ukázať sa vpredu, keď v treťom a štvrtom kole išiel na jedenástom mieste. Potvrdili sa slová reprezentačného trénera Vendelína Kvetana o stredne ťažkých pretekoch (napokon nepršalo) a primárnej snahe Slovákov dôjsť aspoň do cieľa, čo môže znamenať pozíciu v prvej tretine štartového poľa (do 50. miesta). Napriek silnej konkurencii takmer všetkých najlepších profesionálov je to však slabá útecha. Konštatoval to aj samotný V. Kvetan: "Nesplnili sme cieľ, skončiť v prvej tretine štartového poľa. Záver prvej stovky a teda druhá tretina štartového poľa nás samozrejme neuspokojuje. Chlapci zjavne nezvládli intenzívnu jazdu vo viacerých kolách za sebou. Bronišov prienik na hranicu prvej desiatky bol len výjazdom, pre priebeh súťaže to nebolo podstatné. Som však presvedčený, že sme schopní aj na Slovensku pripraviť cyklistov, ktorí by takúto súťaž zvládli. Musíme sa však viac pozrieť na mládeže a včas ju začať podporovať. To je jediná cesta do budúcnosti." Milan Dvorščík: "Keď sa strata poslednej skupiny, v ktorej som jazdil, začala zvyšovať, tak som sa nahneval. Vliekli sme sa ako lekvár a tak som im ušiel. Celkovo to však bolo presne toľko, na koľko mám."Martin Riška: "Bol to odraz našej súčasnej formy. Na viac som nemal. Krízu som dostal tri kolá pred koncom, aj napriek tomu som chcel dôjsť do cieľa a to sa mi podarilo." Výsledky cyklistických pretekov mužov s hromadným štartom na OH v Sydney:1. Jan Ullrich (Nem.) 5:29:08 (43,64 km/h), 2. Alexander Vinokurov (Kaz.) +9, 3. Andreas Klöden (Nem.) +12, 4. Michele Bartoli (Tal.) +1:26, 5. Laurent Jalabert (Fr.), 6. Frank Hoj (Dán.), 7. Piotr Wadecki (Poľ.), 8. George Hincapie (USA), 9. Paolo Bettini (Tal.), 10. Dmitrij Konyšev (Rus.) - všetci rovnaký čas, ... 13. Lance Armstrong (USA) +1:29, 14. Erik Zabel (Nem.) +1:38, 68. Alex Zülle (Švaj.) +1:38, 69. Marco Pantani (Tal.), 70. Pavel Padrnos (ČR) - obaja rovnaký čas, 76. Tomáš Konečný (ČR) +5:50, 87. Milan Dvorščík (SR) +22:45, 90. Martin Riška (SR) +23:39, Romas Broniš (SR), Róbert Nagy (SR) a ďalších 70 pretekárov preteky nedokončili ZÁPASENIE: Kategória do 97 kg bez Milana Mazáča SYDNEY 27. septembra (SITA) - Z piatich slovenských voľnoštýliarov, ktorí si vybojovali účasť na OH, sa na žinenkách v sydneyskom Exhibition Centre predstavia napokon len štyria. "Milanovi Mazáčovi sa, žiaľ, nepodarilo zhodiť prebytočné kilogramy, a preto nebude štartovať vo váhe do 97 kíl," uviedol pre agentúru SITA reprezentačný tréner slovenských voľnoštýliarov Ľubomír Lohyňa. "K požadovanej váhe mu chýbali dve kilá, ktoré sa mu napriek veľkému úsiliu nepodarilo zhodiť. Stalo sa to prvýkrát v jeho kariére a čo mrzí Milana i mňa o to viac, že práve na olympijských hrách. Považujem to za zlyhanie z jeho strany, ale ani ja od toho, čo sa stalo, nedávam ruky preč. Som reprezentačným trénerom, takže časť zodpovednosti ide na moje tričko," priznal sebakriticky Ľ. Lohyňa.Zápasník Dunajplavby Bratislava, trojnásobný vicemajster Európy, zvykne zhadzovať do svojej súťažnej hmotnosti z pomerne vysokej váhy. Najskúsenejšiemu slovenskému borcovi to však tentoraz nevyšlo. "Milanova taktika bola vždy taká, že posledných nadbytočných kíl sa zbavuje tesne pred vážením. V Sydney však tento zaužívaný zvyk zlyhal. V poslednej fáze úpravy hmotnosti bol Milan na pokraji vysilenia, a preto sme sa rozhodli ukončiť zhadzovanie kíl, aby sa nedostavili kolapsové stavy. Nik nedokáže predpokladať, ako by zareagoval Milanov organizmus. Snažiť sa upraviť hmotnosť za každú cenu by bolo priveľkým rizikom," zdôraznil Ľubomír Lohyňa, ktorého Mazáčov prípad veľmi mrzel. Zdatní súperi pre Fernyáka i Kertantiho SYDNEY 27. septembra (SITA) - V sydneyskom Exhibition Centre vstúpia vo štvrtok do bojov o olympijské medaily v zápasení voľným štýlom i dvaja slovenskí reprezentanti. Štefan Fernyák v kategórii do 63 kg i Radion Kertanti v hmotnosti do 76 kg budú mať v základnej skupine troch súperov. Postupový kľúč je neúprosný: do ďalších bojov postupuje priamo iba víťaz. Súpermi Štefana Fernyáka v šesťdesiattrojke budú rodák z osetínskej Machačkaly Šamil Efendijev reprezentujúci Azerbajdžan (4. na ME 2000), Austrálčan Musa Ilhan a minuloročný vicemajster sveta Jang Jae-Sung z Kórejskej republiky, ktorý obhajuje striebro z Atlanty. "Kórejčan patrí medzi favoritov tejto váhovej kategórie. Štefan s ním už zápasil na jednom z turnajov, ale prehral na technickú prevahu. S Efendievom má Fernyák tiež negatívnu bilanciu vzájomných duelov, keď mu podľahol po veľmi vyrovnanom priebehu. Domáceho borca považujem za outsidera. Pre Štefana bude veľmi dôležitý predovšetkým prvý zápas s azerbajdžanským voľnoštýliarom," predpovedal reprezentačný tréner Ľubomír Lohyňa.Žreb nebol príliš milosrdný ani k 29-ročnému Radionovi Kertantimu. Do cesty mu postavil v základnej skupine Macedónca Nasira Gadžihanova, Kubánca Yosmanyho Romera a skúseného Nemca, medailistu z posledných troch svetových šampionátov (1997 - 2., 1998 - 3., 1999 - 2.) Alexandra Leipolda.Ľubomír Lohyňa na margo Kertantiho súperov uviedol: "Macedónec je pôvodom z bývalého Sovietskeho zväzu a Radion s ním prehral v Mexiku na kvalifikačnom turnaji o postup na OH. S Leipoldom má vzájomnú bilanciu 0:2, Kubánca vôbec nepoznám, určite však nebude slabý." Predpoludňajší voľnoštýliarsky program sa začína o 9.30 h, popoludní pokračuje od 17.00 h miestneho času.