8 min. čítania

28. september - trinásty súťažný deň na OH -2

TENIS: Kafeľnikov má zlato, Haas nie je sklamaný SYDNEY 28. septembra (SITA ) - Ruský tenista Jevgenij Kafeľnikov dosiahol v 26 rokoch ďalší vrchol svojej úspešnej tenisovej kariéry. Na hlavnom dvorci v South Wales Tennis Centre v Sydney zdolal vo finále olympijskej dvojhry mužov po 3 hodinách a 35 minútach v piatich setoch Nemca Tommyho Haasa a na krk mu zavesili zlatú olympijskú medailu. Piaty nasadený hráč a dvojnásobný víťaz turnajov Grand Slamu (Paríž 1996, Melbourne 1999) si zlepšil vzájomnú bilanciu s o štyri roky mladším Nemcom na 4:1, pričom potvrdil, že v Austrálii sa mu tradične darí (jedno víťazstvo a jedno finále na Australian Open). Rusov triumf sa však nerodil ľahko. V kvalitnom finále obaja tenisti potvrdili, že sa tak ďaleko nedostali náhodou. Zápas svojou dramatickosťou pripomínal olympijské semifinále spred 12 rokov, v ktorom Miloš Mečíř zdolal podobne v piatich setoch Stefana Edberga resp. barcelonské olympijské finále 1992, v ktorom Marc Rosset vyhral v piatich setoch nad Jordim Arresem. Úvodný set rozhodol pre seba Kafeľnikov až v tajbrejku, v ktorom síce prehrával 0:3, no potom skrátenú hru otočil vo svoj prospech. Ďalšie tri sety získavali obaja súperi striedavo pre seba. Kafeľnikov sa prezentoval útočným tenisom najmä z forhendovej strany, Haas udivoval skvelými bekhendovými obhodeniami po čiare. V konečnom účtovaní rozhodol väčší počet nevynútených chýb na strane Nemca ako aj to, že Kafeľnikov bol častejšie úspešnejší na sieti. V piatom sete sa prvý raz lámal v chlieb v siedmej hre, tzv. Tildenovom geme, ktorý si aj napriek štyrom zhodám udržal na podaní hrajúci Kafeľnikov. Vzápätí v ôsmej hre Haasa hneď v prvom pokuse brejkol a podával na víťazstvo, ktoré potvrdil čistou hrou. Pre Rusa, ktorý v tomto roku nevyhral ani jeden turnaj ATP Tour a na poste ruskej jednotky ho vystriedal Marat Safin, je olympijské zlato veľkým zadosťučinením. Veľa nechýbalo, a do Sydney by kvôli poklesu formy v ostatných týždňoch vôbec necestoval. "Zlatá olympijská medaila je nad všetky moje očakávania. Som hrdý na seba i svoju krajinu. V kritických momentoch som si povedal, - keď si sa dostal na olympiáde až tak ďaleko, nemôžeš sa predsa uspokojiť so striebrom. To bola moja motivácia," komentoval šťastný Kafeľnikov, z ktorého triumfu sa tešila aj jeho manželka s dcérou. Tommy Haas, v súčasnosti 49. hráč sveta vyjadril spokojnosť so svojím postupom do finále: "Nie som sklamaný. Striebro je pre mňa veľký výsledok. Kafeľnikov má oveľa viac skúseností z náročných finálových stretnutí na veľkých turnajoch. V priebehu tejto sezóny, v ktorej som bol viac zranený ako hral, som vôbec nepomyslel na olympijské finále." TAEKWONDO: Víťazmi Steven Lopez a Jung Jae-Eun SYDNEY 28. septembra (SITA) - Olympijským víťazom v taekwonde v kategórii do 68 kg sa stal Američan Steven Lopez. Vo finále zdolal Kórejčana Sin Joon-Sika. Bronz si vybojoval Hadi Saeibonehkohal z Iránu. Zlato v ženskej súťaži do 57 kg získala Jung Jae-Eun z Kórejskej republiky. Striebro patrí Hieu Ngan Tran z Vietnamu a bronz Turkyni Hamide Bikcinovej.muži - do 68 kg:finále: Steven Lopez (USA) - Sin Joon-Sik (Kór. rep.) 1:0o 3. miesto: Hadi Saeibonehkohal (Irán) - Tuncay Caliskan (Rak.) 4:2ženy - do 57 kgfinále: Jung Jae-Eun (Kór. rep.) - Hieu Ngan Tran (Vietnam) 2:0o 3. miesto: Hamide Bikcinová (Tur.) - Virginia Lourensová (Hol.) 7:5 FUTBAL: Nórky zlaté - vo finále zdolali obhajkyne z Atlanty SYDNEY 28. septembra (SITA) - Nadmieru dramatické bolo finálové stretnutie ženského olympijského futbalového turnaja, v ktorom na seba narazili obhajkyne prvenstva z Atlanty Američanky a tretí tím atlantského turnaja Nórsko. Už po piatich minútach hry sa ujali majsterky sveta vedenia zásluhou Milbrettovej, Nórkam sa však podarilo gólom do šatne Espesethovej vyrovnať a zásluhou Gulbrandsenovej sa v 78. min ujali vedenia 2:1. V drese USA sa však strelecky opäť zaskvela Milbrettová. V záverečnej minúte vyrovnala a zabezpečila predĺženia. V tom boli šťastnejšie Nórky, ktoré zlatým gólom Mellgrenovej v 102. minúte rozhodli o zisku zlata.futbal - ženy - finále:Nórsko - USA 3:2 (2:2, 1:1) po predĺžení, zlatý gólgóly: 44. Espesethová, 78. Gulbrandsenová, 102. Mellgrenová - 5. a 90. Milbrett, 22 848 divákovKonečné poradie:1. Nórsko, 2. USA, 3. Nemecko, 4. Brazília