Športové aktuality
4 min. čítania

Atletika sa plnohodnotne začlení do programu Európskych hier 2019, bude mať formát Dynamic New Athletics

Gabriel Bogdányi

BRATISLAVA 18. októbra (SAZ) – Európska atletika v nabitej termínovke dlho nevedela nájsť súťažný formát pre Európske hry v Baku v roku 2015 a napokon sa našiel kompromis – premiérové EH spojili s III. ligou ME družstiev. V praxi to však znamenalo, že o prvenstvo na hrách súťažili najslabšie kontinentálne tímy. V druhej edícii Európskych hier 21. – 30. júna 2019 v bieloruskom Minsku však bude všetko inak.

Vedenie Európskej atletiky (EA) na víkendovom kongrese v litovskom Vilniuse predstavilo revolučný súťažný formát DNA – Dynamic New Athletics. Podľa tohto projektu by malo súťažiť na II. EH tridsať najlepších reprezentačných tímov vrátane Slovenska, ktoré je na základe tohtoročných výsledkov ME družstiev momentálne 24. v kontinentálnom  rebríčku. Podrobne o projekte informuje portál Slovenského atletického zväzu (SAZ) www.atletikasvk.sk.

„V prvom rade som veľmi rád, že EA našla formát ako plnohodnotne začleniť atletiku do programu Európskych hier. Považujem ich za ďalšiu výbornú príležitosť spropagovať kráľovnú športov. Prenosy z prvých Európskych hier v Baku sa vysielali vo viac ako 140 krajín. Projekt DNA je ambiciózny, moderný a najmä prispôsobený potrebám mladej generácie,“ povedal na margo nového formátu atletických súťaží na EH 2019 prezident SAZ Peter Korčok.

Projekt DNA zatiaľ EA predstavila len delegátom vilniuského kongresu, odkiaľ sa dostali von len základné informácie. V Minsku 2019 by sa mali predstaviť družstvá z 30 krajín, pričom v 1. kole by sa uskutočnilo 5 duelov a v každom by nastúpilo proti sebe šesť 23-členných tímov zložené z 9 žien, 8 mužov a 6 náhradníkov. V 120-minútovom dueli by sa malo súťažiť v 10 disciplínach: v šprintoch na 100 m mužov, 100 m žien, 100 m prekážok žien, 110 m prekážok mužov, v miešanej štafete na 4 x 400 m, v diaľke žien, výške žien, oštepe mužov a v kombinovanom minitrojboji mužov a žien. V technických disciplínach by sa malo súperiť formou vyraďovacích súbojov. Tímový duel vyvrcholí miešanou štafetou s názvom „Hunt“ (poľovačka) na spôsob stíhacích pretekov napríklad v biatlone. Štartovať sa bude intervalovým systémom na základe počtu bodov získaných v predchádzajúcich disciplínach. Súboje atlétov by mali trvať päť dní.

„Keď som si prečítal návrh, môj prvý pocit bol, že je to akýsi výstrel do tmy. Úprimne však musím uznať, že som atletický tradicionalista, teda môj pohľad je konzervatívny. Zatiaľ mám stále pocit, že žiadne super pokrokové inovácie nepriniesli atletike to, čo sa od nich čakalo. Myslím si, že bežný atletický divák očakáva viac atletiky a menej ´gladiátorstva´, ako mu chceme neraz ponúknuť,“ reagoval na projekt DNA šéftréner SAZ Martin Pupiš.

Zloženie disciplín pre EH 2019 je podľa neho pre slovenský tím výhodné. „Kombinácia zvolených disciplín je pre nás relatívne prijateľná. Máme výborných šprintérov, ak trochu doladíme mužské prekážky, nemusíme byť na tom zle. Ženské skoky máme dobré, aj keď vo výške to úplne neplatí, oštepárov máme solídnych, ba črtajú sa aj nádejní mladíci. Uvidíme, ako si poradíme s viacbojom. V mix štafete na 4x400 m môžeme mať dobré šance, navyše, máme ešte dva roky na to, aby sme zvýšili výkonnostný potenciál mužskej dvojice.“

Šéftréner Martin Pupiš otvorene priznáva, že projekt DNA nie je z jeho pohľadu taký, že by sa mu od radosti hneď rozbúchalo srdce, ale považuje ho za dobrú cestu, ako začleniť atletiku dôstojne do programu Európskych hier. „Je mi sympatické, že ide o tímovú súťaž a tie majú naozaj neopakovateľný náboj. Preferoval by som síce skôr nejakú dynamickú formu klasických ME družstiev, ale verím, že aj tento formát, ktorý ma na prvý pohľad až tak nezaujal, bude mať svoje opodstatnenie a získa si súčasných fanúšikov atletiky a azda priláka aj nových,“ nádejá sa.

Juniorský olympijský tím 2024
2 percent nadacia

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV