7 min. čítania

Dvakrát strieborný dvojkajak

SZEGED 28. mája (SITA) - Vo finále na 1000-metrovej trati sa zo slovenských lodí na pretekoch SP v rýchlostnej kanoistike v maďarskom Szegede najviac darilo dvojkajaku Michal Riszdorfer - Juraj Bača, ktorý iba o pol sekundy skončil druhý za maďarskou posádkou Kristián Bártfai - Kristián Vereb. "Chlapci išli veľmi dobre, ešte dve bóje pred cieľom boli prví, ale Maďari ich vo finiši prešprintovali," povedal na margo striebra šéftréner slovenskej reprezentácie Pavel Blaho. "Preteky poznačil silný protivietor a vidieť to aj na časoch. Škoda, že Riszdorfer a Bača neobhájili víťazstvo, bolo to totiž naozaj len o niekoľko centimetrov," dodal Pavel Blaho. Na silný vietor a nevýhodné dráhy doplatili aj ďalší slovenskí finalisti, Páleš a Erbanová skončili na šiestych miestach, posádka K4 bola siedma a Erban v K1 na ôsmej pozícii. Výsledky - finále na 1000 m: K1 ženy: 1. Josefa Idemová (Tal.) 4:09,582, 2. Katrin Borchertová (Aus.) 4:10,926, 3. Ruth Nortjeová (JAR) 4:13,098,... 6. Marcela Erbanová (SR) 4:20,058, C1 muži: 1. Andreas Dittmer (Nem.) 4:11,802, 2. Steve Giles (Kan.) 4:14,412, 3. Martin Doktor (ČR) 4:18,672,... 6. Peter Páleš (SR) 4:27,654, K1 muži: 1. Lutz Liwowski (Nem.) 3:42,609, 2. Knut Holmann (Nór.) 3:43,827, 3. Ákos Vereckei (Maď.) 3:46,035,... 8. Róbert Erban (SR) 3:55,107, K2 muži: 1. Kristián Bartfai - Kristián Vereb (Maď.) 3:20,691, 2. Michal Riszdorfer - Juraj Bača (SR) 3:21,141, 3. Veras Larsen - Nils Fjeldheim (Nór.) 3:21,750, K4 muži: 1. Nemecko 3:00,471, 2. Poľsko, 3. Bulharsko,... 7. Slovensko (Juraj Tarr, Richard Riszdorfer, Erik Vlček, Ľubomír Nemec) 3:08,691. V pretekoch na 500 m skončili Michal Riszdorfer a Juraj Bača takisto na 2. mieste. Slovákov, ktorí si do hodnotenia SP pripísali prvé body, zdolali iba domáci Maďari Attila Ádám - Zoltán Kammerer. Slovenskí kajakári podali v nevýhodnej siedmej dráhe výborný výkon a za víťazmi zaostali iba o necelú pol sekundu. Slavomír Kňazovický sa opäť zaradil do svetovej špičky. V C1 na 500 m skončil šiesty, keď mu v závere došli sily. Rovnakú priečku obsadil aj slovenský štvorkajak zložený z mladých pretekárov, ktorý zabojoval a za víťaznou posádkou Nemecka zaostal iba o málo viac ako tri sekundy.Výsledky: 500 m: C1: 1. Andreas Dittmer (Nem.) 2:06, 610, 2. György Kozmann (Maď.) 2:07,594, 3. Martin Doktor (ČR) 2:07,990, ... 6. Slavomír Kňazovický (SR) 2:10,048, K2: 1. Ádám/Kammerer (Maď.) 1:39,638, 2. Riszdorfer/Bača (SR) 1:40,064, 3. Trim/Collins (Austr.) 1:40,574, K4: 1. Nemecko 1:29,039, 2. Maďarsko 1:30,077, 3. Juhoslávia 1:30,203, ... 6. Slovensko (Riszdorfer, Nemec, Vlček, Tarr) 1:32,273. Slovenský reprezentant Slavomír Kňazovický zvíťazil v nedeľňajších pretekoch C1 na 200 m Strieborný medailista z olympijských hier 1996 v Atlante dosiahol v šprinte čas 45,274 sekundy. Vedúceho pretekára priebežného poradia SP kanoistov a veľkého rivala Martina Doktora z Českej republiky, ktorý skončil na 2. mieste, zdolal o 0,558 s. Tretie miesto obsadil Ukrajinec Michail Slivinskij. V pretekoch K4 sa darilo slovenskému štvorkajaku v zložení Rastislav Kužel, Juraj Kadnár, Andrej Wiebauer a Martin Chorvát, keď si vybojovali 2. priečku za Ukrajincami. Hlas šéftrénera slovenskej reprezentácie v rýchlostnej kanoistike Pavla Blaha po 3. kole Svetového pohára v Szegede: "Najmä na olympijských tratiach na 500 a 1000 m predviedli vynikajúcu univerzálnosť Michal Riszdorfer a Juraj Bača v K2. Dvakrát boli takmer prví, od víťazstva ich delilo iba niekoľko metrov, no na túto etapu predolympijskej prípravy jazdili veľmi dobre a pred Sydney je možno lepšie, ak sa nebudú pohybovať úplne na špici. Dalo by sa povedať, že sú momentálne v takej univerzálnej forme, ako bol Martin Doktor pred Atlantou. Obaja singlkanoisti Slavomír Kňazovický i Peter Páleš zajazdili rovnaký štandard ako v tomto čase vlani a majú ešte čo vylepšovať. Musíme ešte doriešiť situáciu v štvorkajaku. Starší reprezentanti majú dynamiku, čo potvrdili úspechom na 200 m, no majú ešte isté rezervy v zjazdenosti. V podstate naše kritéria splnilo deväť reprezentantov. Svojimi umiestneniami vo finále potešili v K2 Michal Riszdorfer a Juraj Bača, v K1 Róbert Erban, obaja kanoisti Peter Páleš a Slavomír Kňazovický v C1 a štvorkajak Juraj Tarr, Richard Riszdorfer, Erik Vlček a Ľubomír Nemec." VÝSLEDKY Ženy - 200 m: C1: 1. Slavomír Kňazovický (SR) 45,274, 2. Martin Doktor (ČR) 45,832, 3. Michail Slivinskij (Ukr.) 46,240, K4: 1. Ukrajina (Zajčenkov, Lučnik, Slivinskij, Borzukov) 32,510, 2. Slovensko (Kužel, Kadnár, Wiebauer, Chorváth) 32,696, 3. Maďarsko (Kajner, Fehérvári, Beé, Hegedűs) 33,134.