5 min. čítania

Dve lode do finále

POZNAŇ 6. júla (SITA) - Na majstrovstvách Európy rýchlostných kanoistov v Poľsku sa na 500 m trati nepodarilo ani jednej z piatich slovenských lodí postúpiť priamo do finále. Všetky musia nastúpiť v piatkových popoludňajších semifinálových jazdách. Najbližšie boli majstri sveta Michal Riszdorfer a Juraj Bača v kategórii K2, keď skončili v prvej jazde na druhom mieste časom 1:31,121 a za víťaznými postupujúcimi Čechmi (Záruba-Holubář) zaostali len o 0,456 s. Na druhých miestach skončili aj štvorkajak (Richard Riszdorfer, Róbert Erban, Juraj Tarr, Erik Vlček) a kanoista Peter Páleš v C1, keď ho predstihol český šampión Martin Doktor. Z piateho miesta sa do semifinále dostali Mário Ostrčil a Ján Kubica v kategórii C2. Kajakárka Marcela Erbanová bola vo svojej jazde až ôsma, ale na postup do semifinále to stačilo. Výsledky lodí SR - rozjazdy 500 m K2 1. jazda: 1. Záruba/Holubář (ČR) 1:30,665, 2. M. Riszdorfer/ Bača (SR) 1:31,121, K4 1. jazda: 1. Nemecko 1:22,409, 2. Slovensko (R. Riszdorfer, Erban Tarr, Vlček) 1:22,733C1 2. jazda: 1. Doktor (ČR) 1:53,960, 2. Páleš (SR) 1:56,078C2 2. jazda: 1. Maďarsko 1:44,521,...5. Slovensko (Ostrčil/Kubica) 1:48,379 K1 - ženy 1. jazda: 1. Idemová (Tal.) 1:56,695,...8. Erbanová (SR) 2:05,465. V predpoludňajších rozjazdách na 1000 metrov malo Slovensko päť lodí. Dve z nich - dvojkajak a štvorkajak - vo svojich rozjazdách triumfovali a to znamená, že postúpili priamo do finále. Dvojica Michal Riszdorfer - Juraj Bača vyhrala prvú z troch rozjázd deblistov za 3:18,303 a pred druhou britskou loďou mala takmer sekundový náskok. Štvorkajak Juraj Kadnár, Rastislav Kužel, Andrej Wiebauer, Martin Chorváth vyhral poslednú z troch rozjázd za 2:58,105, s náskokom 1,5 sekundy pred Ruskom. "Keď sme videli obsadenie našej rozjazdy, trúfali sme si na priamy postup," povedal po pretekoch Juraj Kadnár. "Išlo sa nám celkom dobre, hoci to mohlo byť aj lepšie, ale časovo je to v poriadku. Trocha sme v závere vyšli z tempa, pretože počasie v Poznani je zatiaľ dosť zlé," dodal J. Kadnár. Na poveternostné podmienky najviac doplatil Róbert Erban, ktorý mal v druhej rozjazde K1 veľkú smolu. Na vedúcej pozícii sa tridsať metrov pred cieľom obzrel na druhého Brita Brabantsa, zle zabral a veľké vlny zapríčinili, že sa jeho kajak prevrátil. "Je to trocha zvláštne, takmer na celej trati sú vlny v smere jazdy a asi sto metrov pred cieľom, kde sa začína tribúna je strmý breh a vlny náhle menia smer. Preto sa nečudujem, že Roba rozhádzalo, veď sme to cítili aj my na štvorkajaku," komentoval Juraj Kadnár nehodu Róberta Erbana, inak svojho kolegu z dvojkajaku. Semifinálovú účasť na kilometri si vo štvrtkových rozjazdách vyjazdili kanoisti. Peter Páleš v C1 skončil druhý so stratou 1,806 s za Nemcom Dittmerom a dvojkanoe Ján Kubica - Mário Ostrčil obsadilo piate miesto s takmer deväťsekundovou stratou za víťaznou rumunskou loďou. Šampionát pokračuje od 16.00 h rozjazdami na 500 metrov.