3 min. čítania

Erik Vlček s Jurajom Tarrom získali na MS v Miláne miestenky do Ria, Gelle s istotou až v nedeľu

Miláno 22. augusta (TASR) - Slovenský dvojkajak v zložení Erik Vlček, Juraj Tarr získal na MS v Miláne olympijské miestenky na OH 2016 v Riu de Janeiro. Obhajcovia zlata v K2 na 1000 m z Moskvy skončili v A-finále štvrtí za loďami Nemecka, Austrálie a Srbska.

Vlček s Tarrom začali pomalšie a po úvodnej 250-ke figurovali na ôsmej priečke. Po polovici trate sa posunuli na piatu pozíciu a v závere ešte dokázali vystupňovať tempo. Nepodarilo sa im síce prepracovať na medailový stupienok, no splnili cieľ, s ktorým prišli na jazero Idroscalo.

Vlček mal v slovenskom depe obrovskú radosť. "Štvrté miesto má pre nás cenu zlata z vlaňajších MS. Sme maximálne spokojní. Počítali sme, že na štart sa postaví dvanásť kvalitných dvojkajakov a ak chceme získať pre Slovensko olympijskú kvótu, musíme polovicu z nich zdolať. Podarilo sa nám to, čo je fantastické. Priebeh sezóny bol katastrofálny. V K2 sme sa vôbec nevedeli nájsť, na ME v Račiciach to bolo úplné zlé, na sústredení v Szolnoku to bola katastrofa. Nad hladinou nás držalo aspoň to, že sa v dobrom svetle ukazoval novozložený štvorkajak. Upokojovalo nás to, že máme v Miláne dve šance. Je super, že to vyšlo hneď na prvý pokus. S Ďurom môžeme ísť v nedeľu pokojnejšie ako druhá polovica posádky - mladí chalani Denis Myšák s Tiborom Linkom. Verím, že spravíme ešte lepší výsledok ako v K2."

Tarra trochu mrzelo, že z toho nebola medaila, štvrté miesto však považuje za výborný výsledok. "Rovnako ako na 1. európskych hrách v Baku nám o kúsok ušiel bronz, no máme pre Slovensko vyjazdené dve miestenky, čo je skvelé. V Szolnoku nám naši mladí sparingpartneri nadelili v tréningu šesť sekúnd a hovorili sme si, že na čo vôbec ideme do Milána. Po semifinále sme si však verili, že to dáme. Austrálčania po zhliadnutí našej jazdy povedali, že sme zasa späť medzi elitou a to, čo sme vyvádzali v Szolnoku, je už minulosťou. Teší ma, že priebeh dnešných pretekov potvrdil ich slová."

Slovenský kajakár Peter Gelle skončil v A-finále K1 na 1000 m na MS v Miláne ôsmy. Zverenec trénera Radovana Šimočka takmer s určitosťou získa olympijskú miestenku na OH 2016 v Riu de Janeiro v K1. Ak česká káštvorka vo svojom strede s Josefom Dostálom alebo portugalská s Fernandom Pimentom prídu v nedeľňajšom finále K4 do cieľa, zverenec trénera Radovana Šimočka bude mať definitívnu istotu.

Gelle verí, že olympijská miestenka mu neujde. "Semifinálové jazdy K4 na 1000 m mi môžu veľmi pomôcť. Česká loď s Dostálom i portugalská s Pimentom patria medzi špičkové. Ak sa dostanú medzi sedem najlepších európskych štvorkajakov, Rio mám vo vrecku. Tak isto by mi pomohlo, ak do bojov o medaily v K4 postúpia Austrália a Kazachstan," povedal Gelle.

Slovenský dvojkajak v zložení Ivana Kmeťová, Martina Kohlová obsadil v B-finále K2 na 500 m na MS v Miláne až piate miesto. Členky ŠKP Bratislava skončia celkovo štrnáste a na jazere Idroscalo si s najväčšou pravdepodobnosťou nevybojujú miestenku na OH 2016 v Riu de Janeiro.

Výsledky A-finále na 1000 m:
muži:
K2: 1. Rendschmidt, Gross (Nem.) 3:10,175, 2. Wallace, Tame (Austr.) 3:11,132, 3. Tomičevič, Zorič (Srb.) 3:11,502, 4. Erik VLČEK, Juraj TARR (SR) 3:12,482
K1: 1. Holten Poulsen (Dán.) 3:25,815, 2. Dostál (ČR) 3:26,298, 3. Pimenta (Port.) 3:26,535...8. Peter GELLE (SR) 3:29,378.