Hokejisti Slovenska na MS podľahli Fínsku 0:3, šanca na štvrťfinále sa im zmenšila

Ostrava 9. mája (TASR) - Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrali vo svojom piatom zápase na 79. majstrovstvách sveta v Ostrave s Fínskom 0:3 a opäť sa im znížili šance na postup do vyraďovacej fázy turnaja. Na konte majú len sedem bodov a v tabuľke ostravskej B-skupiny im patrí nepostupová piata priečka. Na štvrtých Bielorusov strácajú tri, Fíni, Rusi a Američania majú na konte zhodne po 12 bodov.

Zverenci trénera Vladimíra Vůjteka boli počas celého duelu pod tlakom súpera, no podržal ich výborný brankár Laco, ktorý si už v prvej tretine poradili s niekoľkými čistými šancami súperov. Bezgólový stav panoval aj po druhej prestávke a zlomil ho až presný zásah Donskoia v 51. minúte duelu. Ten sa nakoniec ukázal ako víťazný, keďže súperi na neho už nedokázali odpovedať. V 56. minúte navyše pridal druhý gól do ich siete Aaltonen a v 60. upravil na konečných 3:0 Komarov. Suomi vyhrali aj štvrtý duel v rade na nulu, na tri shutouty Pekku Rinneho nadviazal v sobotu Juuse Saros.

Slováci majú ďalšiu šancu získať dôležité body v boji o postup už v nedeľu o 20.15 h, no čaká ich veľmi náročná úloha, keďže nastúpia proti obhajcom titulu z Ruska a tí by chceli definitívne potvrdiť svoj postup do štvrťfinále. Záverečný duel v B-skupine odohrajú v utorok o 16.15 h proti ďalšiemu silnému súperovi - výberu USA.

B-skupina (Ostrava) - Fínsko - Slovensko 3:0 (0:0, 0:0, 3:0). Góly: 51. Donskoi (Lindell, Jokinen), 56. Aaltonen (Pesonen, Kemppainen), 60. Komarov. Rozhodcovia: Vinnerborg (Švéd.), Olenin (Rus.) - Mills (Kan.), Carnathan (USA), vylúčení: 4:5 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 8812 divákov (vypredané). Fínsko: Saros – Lepistö, Hietanen, Lindell, Salmela, Ohtamaa, Jaakola, Jokipakka, Mäntylä – Komarov, Kontiola, T. Ruutu – Donskoi, Barkov, Jokinen - Louhivaara, Immonen, Pihlström - Aaltonen, Kemppainen, Pesonen. Slovensko: Laco – Meszároš, Graňák, Jurčina, Sersen, Ďaloga, Mikuš, Jánošík – Gáborík, Surový, Tatar – Jurčo, Viedenský, L. Hudáček - Pánik, Bližňák, Bartovič - Daňo, Kopecký, Miklík - Dravecký.

Vladimír Vůjtek, tréner SR: "Dnes sme odohrali najlepší zápas proti silnému súperovi. Mali sme niekoľko príležitostí, v ktorých sme mohli zápas rozhodnúť. Išli sme v oslabení sami na bránku, hrali sme 25 sekúnd presilovku 5 na 3. Ak chceme s takým silným súperom uspieť, tak musíme takéto príležitosti využiť. Bohužiaľ, sa nám to nepodarilo a fínsky tím v 50. minúte rozhodol zápas. Musím poďakovať súperovi k víťazstvu a dobrej hre."

Kari Jalonen, tréner Fínska: "Musím sa poďakovať hráčom, odviedli dobrú robotu. Atmosféra bola úžasná, fanúšikovia vytvorili skvelú kulisu. Bol to tesný zápas až do konca. Chválim hráčov za bojovný duch a tímový výkon, v závere sme ukázali svoju silu. Potrebovali sme veľa trpezlivosti. Slovensko podalo dobrý výkon, napriek tomu sme našli cestu k víťazstvu, ktoré považujem za veľmi cenné."