17 min. čítania

Krásne striebro slovenským hokejistom

PETROHRAD 14. mája (SITA) - Českí hokejisti sa po víťazstve 5:3 nad Slovenskom vo finále MS v Petrohrade stali majstrami sveta. Pre slovenských hokejistov ostali strieborné medaily, ktoré sú však historicky prvými pre slovenský hokej. Slovensko - Česko 3:5 (0:3, 1:0, 2:2), góly: 28. Štrbák (Suchý, P. Pucher), 56. Hlinka, 58. Šatan (Bartečko) - 7. Sýkora (M. Procházka, Varaďa), 10. Vlasák (Buzek), 13. M. Procházka (Vlasák, Reichel), 44. Tomajko (Dopita, Výborný), 59. Reichel (Sýkora, Prospal). Zmeny: 21. Slovensko bez Podhradského, Vaica, Hurtaja a Hreusa, vylúčení: 5:9 na 2 min, navyše: 32. Buzek na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: rozhodovali: Acheson - Carpentier (obaja Kan.), Costello (USA), 12 350 divákov. Zostavy: Slovensko: Lašák - Suchý, Štrbák, Ľ. Višňovský, Chára, Podhradský, Droppa, Sekeráš - Šatan, Handzuš, Bartečko - Plavucha, Kapuš, Vaic - Pardavý, Hurtaj, Hlinka - P. Pucher, Hreus, Bartoš, Česko: Čechmánek - M. Sýkora, F. Kučera, Štěpánek, Benýšek, Buzek, Martínek - Výborný, Dopita, Tomajko - Prospal, Reichel, Vlasák -Varaďa, Patera, M. Procházka - Havlát, Broš, Čajánek. Úvod finálového stretnutia poznamenala opatrnosť. Obe mužstva pozorne bránili. Častejšie mali puk na svojich hokejkách Slováci, ale do vyloženejších šancí sa nedostali. V 2. min Pardavý vystrelil len tesne vedľa českej bránky, odrazený puk sa dostal k Hurtajovi, ale trenčiansky útočník trafil iba padajúceho Čechmánka. Hurtaj bol pri pokuse o strelu faulovaný a Slováci mali výhodu prvej presilovej hry. Zahrali ju však veľmi slabo a prakticky českého gólmana neohrozili. V 7. min z prakticky prvého vážnejšieho českého protiútoku otvoril skóre Michal Sýkora, keď trafil od pravého kruhu popod lapačku padajúceho Lašáka. O minútu neskôr mali slovenskí hokejisti opäť výhodu presilovej hry, ale Čechmánka ohrozil vážnejšie len Šatan. V 10. min chcel Droppa zo slovenského obranného pásma prihrať na útočnú modrú niektorému z útočníkov, ale puk zachytil Petr Buzek, ktorý sa práve vracal z trestnej lavice. Obranca Atlanty prihral presne Vlasákovi, ktorý si položil Podhradského aj Lašáka a upravil na 2:0. O ďalšie tri minúty už obhajcovia titulu viedli 3:0, keď ďalšiu hrúbku v slovenskej obrane využil Martin Procházka. Na slovenských hokejkách bolo v tom čase veľmi veľa nervozity a hráči si nevedeli poriadne prihrať. Do druhej časti hry vstúpili slovenskí hokejisti zvýšenou aktivitou. Slováci prebrali iniciatívu a začali si veriť. Česi viditeľne znervózneli a začali faulovať. Zverencom trénera Jána Filca však presilovky vo finálovom zápase nevychádzali. V 27. min vystrelil od modrej Sekeráš, ale Čechmánek jeho strelu kryl. O minútu neskôr však už Štrbák uspel. Po tlačenici pred českou bránkou mohol skórovať už Suchý, jeho strelu česká obrana zblokovala a puk sa dostal k nekrytému Štrbákovi, ktorý ho poslal popod Čechmánkove betóny. V 29. min zavarili Lašákovi Reichel s Vlasákom, ale skóre sa nezmenilo. V ďalších minútach sa hralo prevažne v českej obrannej tretine, ale do vyloženejšej šance Česi nikoho nepustili. V 35. min sa na Čechmánka rútil sám Bartečko, ale puk mu skĺzol. Úvod záverečnej časti hry patril českému mužstvu. V 44. min stratil puk vo vlastnom obrannom pásme Suchý, Dopita prihral Tomajkovi a ten zabezpečil Čechom trojgólový náskok. Po góle sa Slováci snažili, na niekoľko minút zovreli súpera do jeho obranného pásma. Šance Puchera, Šatana či Pardavého ostali nevyužité. V 56. minúte obišiel M. Hlinka bránku a znížil na 2:4. Slováci dostali po góle krídla a už o necelé dve minúty bolo 3:4. Michal Handzuš prihral Bartečkovi, ktorého strelu vyrazil Čechmánek pred seba, kde stál pripravený Šatan. Slovenskí hokejisti chceli vyrovnať a vynútiť si predĺženie. Slováci sa však nedostali ani k power play. Šesťdesiatdva sekúnd pred koncom po ďalšej chybe obrany rozhodol o výsledku kapitán českej reprezentácie Róbert Reichel. Česi sa po víťazstve radovali z tretieho majstrovského titulu v samostatnej ére, kým Slovensko získalo prvú medailu na MS. Ján Filc, tréner Slovenska: "Prehra ma veľmi mrzí. Česi zvíťazili najmä preto, lebo využili naše chyby. Neboli sme slabší, ale nedokázali sme využiť naše šance. Chlapci dali do hry celé srdce. Diváci boli až do posledných minút v napätí, ako sa to celé skončí. Náš výkon gradoval od zápasu k zápasu. Opakujem, že je škoda, že sme prehrali. K zlatu sme boli veľmi blízko." Josef Augusta, tréner ČR: "Som nesmierne šťastný. Zápas bol veľmi náročný. Záver sa zmenil na veľkú drámu. Podobný priebeh posledných minút sme si vyskúšali aj v zápase proti Kanade a vyšlo nám to. Preto ani dnes som nebol nervózny. Slováci mali v Petrohrade veľmi kvalitný tím." Roman Čechmánek, brankár ČR: "Slováci si voči nám dnes nesmierne verili. Boli presvedčení, že s nami dvakrát prehrať nemôžu. Nám však vyšiel úvod a vraveli sme si, že ak udržíme vedenie po druhej tretine, nemôžeme prehrať. Napriek tomu, že sme dostali gól, čo čiastočne zapríčinilo aj časté vylučovanie, nám to nakoniec vyšlo. Za kľúčový okamih finále považujem oddychový čas, keď sme viedli 4:3. Povedali sme si, že to musíme udržať, aj keby sme mali skákať hlavami do striel." Miroslav Šatan, útočník Slovenska: "Myslím si, že sa na situáciu musíme pozrieť z viacerých pohľadov. Keď sa pozriete na tieto majstrovstvá sveta a históriu slovenského hokeja, ktorý v sezóne 1993/94 začínal v C-kategórii, je to veľký úspech. V budúcnosti môžeme dosiahnuť ešte viac." Michal Handzuš, útočník Slovenska: "V týchto chvíľach som z výsledku sklamaný. Tieto pocity budem mať jeden alebo dva dni. Potom budem hrdý na tento tím, pretože sme päť minút pred koncom prehrávali 1:4, ale stále sme bojovali. Je neuveriteľné, aký sme predviedli charakter. Nikdy sme nevzdávali. Hrali sme skvelý hokej. Nemohli sme zvíťaziť, pretože český tím mal skvelého brankára." Ivan Droppa, obranca Slovenska: "Čechom sme strelili tri góly. Chyba bola len to, že sme v I. tretine nehrali dobre a inkasovali sme tri góly. Nikdy sme nemali počas zápasu možnosť vyrovnať, ale keď sme mali k tomu blízko, spravili sme hlúpu chybu. Táto chyba sa nám vypomstila. Český tím je veľmi dobrý. Česko v tejto pozícii už bolo niekoľkokrát predtým, a preto hráči vedeli, čo môžu očakávať. Chceli sme veľmi vyhrať. Pri našej snahe sme spravili hlúpe chyby. Keby mi niekto pred turnajom povedal, že skončíme druhí, pokladal by som ho za blázna. Sme šťastní, že sme získali strieborné medaily." Ján Lašák, brankár Slovenska: "Je to smutné, pretože som prehral zápas ako jeden z mnohých počas sezóny. Môj život je hokej, toto bol najväčší zápas môjho života a ja som ho prehral. Moja práca je zabraňovať gólom. Musím zastaviť každý puk, aby sme vyhrali. Podobnú šancu môžete dostať iba raz za život, preto ju treba využiť. Nám sa to nepodarilo." Ľuboš Bartečko, útočník Slovenska: "Bol to skvelý zápas a vynikajúce dva týždne pre nás. Je pre nás vyznamenaním byť vo finále. Vyhralo to najlepšie družstvo. Hrali sme najlepšie ako sme vedeli, ale zvíťaziť sa nám nepodarilo. Chceli sme získať zlaté medaily, ale aj striebro je pre nás odmenou." Slovenskí reprezentanti mali najlepšiu hru v oslabení na majstrovstvách sveta v Petrohrade. Počas súperovej početnej prevahy inkasovali Slováci iba 3 góly a dosiahli veľmi dobrú úspešnosť 92,50 %. V poradí úspešnosti využitia presilových hier obsadilo Slovensko s priemerom 23,53 % 3. miesto. Slovákov trochu trápila efektivita streľby, na ktorú doplatili najmä vo finále. Z 263 streleckých pokusov prekonali slovenskí útočníci súperových brankárov 34-krát, čo ich radí na piate miesto. Štatistiky: Využitie presiloviek: 1. Česko 23,91 %, 2. Francúzsko 23,68, 3. Slovensko 23,53, 4. Kanada 21,43, 5. Nórsko 19,05. Úspešnosť v oslabení: 1. Slovensko 92,50, 2. Švédsko 91,43 %, 3. Česko 89,58. Góly v oslabení: 1. Bielorusko, Rusko, Slovensko po 2 góly, 4. Kanada, Fínsko, Francúzsko a Lotyšsko po 1. Priemer trestných minút na zápas: 1. Rusko 9,67, 2. USA 10,57, 3. Fínsko 10,67, 4. Nórsko a Lotyšsko po 12,00,... 8. Slovensko 13,33. Úspešnosť streľby (pokusy - góly): 1. Česko 17,08 % (240 - 41), 2. Kanada 13,45 (238 - 32), 3. Švajčiarsko 13,10 (145 - 19), 4. Švédsko 13,04 (184 - 24), 5. Slovensko 12,93 (263 - 34). Kapitánovi slovenskej hokejovej reprezentácie Miroslavovi Šatanovi sa dostalo od organizátorov majstrovstiev sveta v hokeji v ruskom Petrohrade ďalšieho individuálneho ocenenia. Po tom, čo sa útočník Buffala Sabres dostal do All star tímu MS, sa stal aj najlepším útočníkom šampionátu. Miroslav Šatan je zároveň aj najproduktívnejším hráčom a najlepším strelcom majstrovstiev sveta. Za najlepšieho brankára vyhlásil direktoriát turnaja Čecha Romana Čechmánka, najlepším obrancom sa stal Fín Petteri Nummelin. Za najužitočnejšieho hráča vyhlásili Čecha Martina Procházku.Ocenenia: Najlepší brankár: Roman Čechmánek (Česko)Najlepší obranca: Petteri Nummelin (Fínsko)Najlepší útočník: Miroslav Šatan (Slovensko)Najužitočnejší hráč: Martin Procházka (Česko). Slovenský hokejista Miroslav Šatan sa stal najproduktívnejším hráčom MS v hokeji v Petrohrade. Kapitán slovenskej reprezentácie získal v 9 stretnutiach 12 bodov, keď strelil desať gólov a zaznamenal dve asistencie. Miroslav Šatan je aj najlepším strelcom MS. V individuálnych štatistikách sú v popredí aj ďalší slovenskí hokejisti. O 4. priečku medzi najlepšími nahrávačmi sa delí Ľubomír Višňovský. Medzi obrancami je štvrtý najproduktívnejší Ľubomír Sekeráš a šiesty Ľubomír Višňovský. Kanadské bodovanie: 1. MIROSLAV ŠATAN (SR) 9 zápasov, 12 bodov (10 gólov + 2 asistencie), 2. Jiří Dopita (ČR) 9 11 (4+7), 3. David Výborný (ČR) 9 10 (3+7),4. Todd Bertuzzi (Kan.) 9 9 (5+4), 5. Trond Magnussen (Nór.) 6 9 (3+6), 6. Tomáš Vlasák (ČR) 9 9 (4+5), 7. Ryan Smyth (Kan.) 9 9 (3+6), 8. Michal Sýkora (ČR) 9 9 (5+3), 9. Arnaud Briand (Fr.) 6 8 (4+4), 10. Maurice Rozenthal (Fr.) 6 8 (3+5) 15. JÁN PARDAVÝ (SR) 9 7 (3+4), 21. VLASTIMIL PLAVUCHA (SR) 9 6 (4+2)25. ĽUBOMÍR SEKERÁŠ (SR) 7 6 (2+4). Najlepší strelci: 1. MIROSLAV ŠATAN (SR) 9 10, 2. Todd Bertuzzi (Kan.) 9 5, Michal Sýkora (ČR) 9 5, 4. Christoph Brandner (Rak.) 6 4, Arnaud Briand (Fr.) 6 4, Pavel Bure (Rus.) 6 4 , Ryan Kuwabara (Jap.) 6 4 , Vitalij Litvinenko (Ukr.) 6 4, Laurent Meunier (Fr.) 6 4, Per Skroder (Nór.) 6 4 , Bruno Zarrillo (Tal.) 6 4,- 14.-20. VLASTIMIL PLAVUCHA (SR) 9 4. Najlepší nahrávači: 1. Jiři Dopita (ČR) 9 7, 2. Trond Magnussen (Nór.) 6 6, ,. Kimmo Rintanen (Fín.) 8 6, 4. ĽUBOMÍR VIŠŇOVSKÝ (SR) 9 6, Ryan Smith (Kan.) 9 6.