4 min. čítania

Malík ide do Sydney

EISENHÜTTENSTADT 18. júna (SITA) - V záverečných pretekoch 3. ročníka Európskeho pohára v chôdzi v súťaži mužov na 50 km si zo slovenských atlétov najlepšie počínal Štefan Malík. Obsadil 15. miesto výkonom 3:57:25 h, takže podľa nominačných kritérií SAZ si definitívne zabezpečil miestenku na olympijské hry v Sydney. Malík je po Korčokovi druhým slovenským päťdesiatkárom s istotou pre OH, tretím bude chodec s najlepším výkonom dosiahnutým do 30. 7. Momentálne je jeho držiteľom Marek Janek (3:58:49 v marci v Dudinciach), ktorý na 2-kilometrovom okruhu zvádzal s Malíkom tuhý boj o Sydney až do 44. kilometra. Potom však chytil kŕče do nôh a skúsenejší borec Slávie UK mu počas jedného kola ušiel o takmer 40 sekúnd. Krupinčan v drese ŠK HI-TEC B. Bystrica sa zlomil a skončil napokon až 22. za 4:02:42 h. S touto dvojicou šliapal spoločne 16 kilometrov aj Peter Tichý, lenže problémy s chrbtom ho po tridsiatich kilometroch vyradili zo súboja o OH, keď musel predčasne zísť z trate. Štvrtý zo slovenských chodcov na 50 km Kazimír Verkin prišiel o možnosť bojovať o Sydney tesne pred 40. kilometrom. Po obrovskej kríze došiel do cieľa iba silou vôle na 37. mieste za 4:15:38 h. Eisenhuttenstadsku päťdesiatku vyhral vicemajster sveta z roku 1997 Jesus Angel Garcia (3:42:51) zo Španielska pred Rusom Šmaľukom (obaja kráčali plece pri pleci od štartu až po 44. kilometer) a Francúzom Langloisom. V tímovej súťaži jasne dominovali Francúzi pred Španielmi a Nemcami. Slovenské družstvo na 50 km neobhájilo bronz z Dudiniec ´98 a skončilo na 6. mieste.V premiérovej súťaži junioriek na 10 km predviedla výborný výkon Zuzana Malíková, neter najlepšieho slovenského päťdesiatkara, ktorá skončila jedenásta. Sedemnásťročná Šurančanka časom 47:25 min splnila limit SAZ na juniorské MS v Santiagu de Chile a zaradila sa na štvrtú priečku v slovenských historických tabuľkách. Družstvo junioriek SR obsadilo 8. miesto.