MOV suspendoval Brazílsky olympijský výbor aj jeho šéfa Nuzmana

Lausanne 6. októbra (TASR) - Exekutíva Medzinárodného olympijského výboru (MOV) sa v piatok zaoberal zatknutím prezidenta Brazílskeho olympijského výboru (COB) Carlosa Arthura Nuzmana a rozhodla sa ho dočasne suspendovať. Čestného člena MOV obžalovali pre podozrenie z kupovania hlasov, ktoré zabezpečili Riu de Janeiro minuloročnú olympiádu. Exekutíva MOV na základe tejto skutočnosti schválila i niekoľko ďalších sankcií, vrátane suspendácie COB.
 

"Exekutíva MOV (EB) diskutovala o okolnostiach obvinení a zatknutí Carlosa Nuzmana, najmä pokiaľ ide o hlasovanie o hostiteľskom meste olympijských hier na zasadnutí MOV v roku 2009. Pokiaľ ide o postavenie pána Carlosa Nuzmana ako čestného člena MOV, EB na základe odporúčania Etickej komisie MOV rozhodla s okamžitou platnosťou dočasne pozastaviť Nuzmanovi všetky práva a výsady vyplývajúce z jeho funkcie. Zároveň ho stiahla z koordinačnej komisie pre olympijské hry v Tokiu 2020," uviedol MOV v piatkovom oficiálnom komuniké.
 

MOV tiež rozhodol o dočasnej suspendácii COB, keďže ten spolu s jeho prezidentom zodpovedali za kandidatúru Rio de Janeiro v roku 2009. EB preto s okamžitým účinkom prijala rozhodnutie dočasne pozastaviť ich činnosť. Znamená to zmrazenie dotácií a platieb od MOV do COB. Na brazílskych športovcov toto rozhodnutie nemá vplyv a na ZOH v Pjongčangu môžu Brazílčania štartovať pod svojou vlajkou.
      © 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri