Na 42. ročníku atletického mítingu P-T-S Volkov slovenský rekord na 200 m odfúkol vietor, Hrivnák Klocová si prevzala bronz z ME 2010

Šamorín 17. júna (TASR) - Na 52. ročníku atletického mítingu Pravda - Televízia - Slovnaft (P - T - S) v rezorte X-Bionic Sphere v Šamoríne nádeje na rekordy mítingu či slovenské rekordy zmaril silný vietor.  Ten výrazne poznačil beh na 200 m. Ján Volko síce finišoval tretí v čase 20,58 s, no keďže cietor fúkal rýchlosťou až 7,1 m/s, slovenský rekord z toho nebol. Aní víťazný hviezdny Turek Ramin Gulijev si v dôsledku vetra nemohol vychutnať rekord mítingu 19,98 s. "Tak s takýmto vetrom som nikdy nebojoval," reagoval po behu Ján Volko.

Vietor ublížil aj najšpičkovejšie obsadeným kladivárskym súťažiam. V súťaži žien olympijská víťazka a svetová rekordérka v hode kladivom Poľka Anita Wlodarczyková napriek tomu víťazila hodnotným výkonom 75,45 m a od júla 2014 dosiahla už 36. triumf v rade. Aj kladivári si zahádzali v silnom vetre s úmyslom pripísať si body do seriálu seriálu IAAF Hammer Throw Challenge. V kruhu vládla tabuľková sezónna jednotka Poliak Pawel Fajdek, v druhom pokuse mu kladivo zaletelo na 78,67 m a týmto výkonom aj suverénne zvíťazil. Marcel Lomnický skončil výkonom 74,86 m tretí. V skoku do diaľky žien - Memoriáli Evy Šuranovej - pridala pre slovenskú atletiku ďalšie tretie miesto Jana Velďáková (644 cm). Najdlhší skok a sezónne maximum 675 cm predviedla Ruska Darja Klišinová s visačkou neutrálnej atlétky.

Medzi hosťami mítingu, ktorý sa v Šamoríne vlani konal po prvý raz a na tomto mieste zaznamenal po dhoročnej pause svoju obnovu, boli viaceré významné osobnosti na čee s fenomenálnym ukrajinským skokanom o žrdi, dnes prezidentom NOV Ukrajina a viceprezidentom Medzinárodnej atletickej federácie (IAAF) Sergejom Bubkom. Ďalším významným hosťom bol prezident Európskej atletiky Nór Svein Arne Hansen. Z jeho rúk si naša bežkyňa Lucia Hrivnák Klocová dodatočne prevzala bronzovú medailu za beh na 800 m na majstrovstvách Európy 2010. Pôvodne v ňom skončila štvrtá, ale po dodatočnej diskvalifikácii jednej z medailistiek Rusky Savinovovej (došlo k nej v roku 2015) sa posunula na bronzovú priečku.

Sedemdesiatjedenročný Svein Arne Hansen si areál v Šamoríne nevedel vynachváliť. "Komplex je naozaj nádherný a nedá sa porovnať so žiadnym na svete. Potvrdili mi to aj manažéri a tréneri. Na mítingu PTS v Bratislave som bol veľakrát, a to čo dokázali vtedy organizátori, to boli doslova zázraky. Napriek tomu, že ekonomicky nemali také zdroje ako napríklad míting v Osle," uviedol Hansen, a dodal: "Dal som si na sociálnu sieť Facebook obrázky z trate i okolia a mal som skvelé ohlasy od atlétov, ktorí v minulosti štartovali na bratislavskom mítingu. Blahoželám zväzu, že sa mu podarilo obnoviť tento míting." V budúcom roku mieni Európska atletická federácia zvýšiť dotácie mítingom kategórie EA (European Athletics). Jej prezident verí, že aj míting Pravda - Televízia - Slovnaft urobí potrebné kroky, aby sa zaradil do tejto kategórie.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri