Na 42. ročníku atletického mítingu P-T-S Volkov slovenský rekord na 200 m odfúkol vietor, Hrivnák Klocová si prevzala bronz z ME 2010

Šamorín 17. júna (TASR) - Na 52. ročníku atletického mítingu Pravda - Televízia - Slovnaft (P - T - S) v rezorte X-Bionic Sphere v Šamoríne nádeje na rekordy mítingu či slovenské rekordy zmaril silný vietor.  Ten výrazne poznačil beh na 200 m. Ján Volko síce finišoval tretí v čase 20,58 s, no keďže cietor fúkal rýchlosťou až 7,1 m/s, slovenský rekord z toho nebol. Aní víťazný hviezdny Turek Ramin Gulijev si v dôsledku vetra nemohol vychutnať rekord mítingu 19,98 s. "Tak s takýmto vetrom som nikdy nebojoval," reagoval po behu Ján Volko.

Vietor ublížil aj najšpičkovejšie obsadeným kladivárskym súťažiam. V súťaži žien olympijská víťazka a svetová rekordérka v hode kladivom Poľka Anita Wlodarczyková napriek tomu víťazila hodnotným výkonom 75,45 m a od júla 2014 dosiahla už 36. triumf v rade. Aj kladivári si zahádzali v silnom vetre s úmyslom pripísať si body do seriálu seriálu IAAF Hammer Throw Challenge. V kruhu vládla tabuľková sezónna jednotka Poliak Pawel Fajdek, v druhom pokuse mu kladivo zaletelo na 78,67 m a týmto výkonom aj suverénne zvíťazil. Marcel Lomnický skončil výkonom 74,86 m tretí. V skoku do diaľky žien - Memoriáli Evy Šuranovej - pridala pre slovenskú atletiku ďalšie tretie miesto Jana Velďáková (644 cm). Najdlhší skok a sezónne maximum 675 cm predviedla Ruska Darja Klišinová s visačkou neutrálnej atlétky.

Medzi hosťami mítingu, ktorý sa v Šamoríne vlani konal po prvý raz a na tomto mieste zaznamenal po dhoročnej pause svoju obnovu, boli viaceré významné osobnosti na čee s fenomenálnym ukrajinským skokanom o žrdi, dnes prezidentom NOV Ukrajina a viceprezidentom Medzinárodnej atletickej federácie (IAAF) Sergejom Bubkom. Ďalším významným hosťom bol prezident Európskej atletiky Nór Svein Arne Hansen. Z jeho rúk si naša bežkyňa Lucia Hrivnák Klocová dodatočne prevzala bronzovú medailu za beh na 800 m na majstrovstvách Európy 2010. Pôvodne v ňom skončila štvrtá, ale po dodatočnej diskvalifikácii jednej z medailistiek Rusky Savinovovej (došlo k nej v roku 2015) sa posunula na bronzovú priečku.

Sedemdesiatjedenročný Svein Arne Hansen si areál v Šamoríne nevedel vynachváliť. "Komplex je naozaj nádherný a nedá sa porovnať so žiadnym na svete. Potvrdili mi to aj manažéri a tréneri. Na mítingu PTS v Bratislave som bol veľakrát, a to čo dokázali vtedy organizátori, to boli doslova zázraky. Napriek tomu, že ekonomicky nemali také zdroje ako napríklad míting v Osle," uviedol Hansen, a dodal: "Dal som si na sociálnu sieť Facebook obrázky z trate i okolia a mal som skvelé ohlasy od atlétov, ktorí v minulosti štartovali na bratislavskom mítingu. Blahoželám zväzu, že sa mu podarilo obnoviť tento míting." V budúcom roku mieni Európska atletická federácia zvýšiť dotácie mítingom kategórie EA (European Athletics). Jej prezident verí, že aj míting Pravda - Televízia - Slovnaft urobí potrebné kroky, aby sa zaradil do tejto kategórie.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím